Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • očkovanie

    Dobrý deň,
    moja dcérka má 16 mesiacov a skoro každy druhý mesiac berie antibiotika kôli nádche. Zakaždým má nejaký bacil teraz naposledy to bol zlatý stafylokok a predtým hemofyl. Počula som o očkovacej vakcíne pravenal a chcela by som sa spýtať či by bolo vhodné ju dať touto vakcínou zaočkovať.
    Ďakujem Eja

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Vakcína sa volá Prevenar a na Vašu otázku sa nedá odpovedať, či by bolo vhodné v tom prípade ako uvádzate, pretože táto vakcína nechráni dieťa proti všetkým baktériám a všetkým chorobám. Na druhej strane môžem povedať, že z mojej skúsenosti vidím, že je vhodné deti do veku dvoch až piatich rokov touto vakcínou očkovať. Treba si však uvedomiť, že vakcína chráni dieťa pred ochorením spôsobeným siedmimi tzv. invazívnymi kmeňmi pneumokoka / streptococcus pneumoniae/, ktoré spôsobujú závažné ochorenia hlavne malých detí v oblasti dýchacieho ústrojenstva ale aj zápaly mozgových blán a celkovú otravu krvi. Vyžaduje vždy intenzívnu a náročnú liečbu. To znamená po očkovaní uchránite vaše dieťa pred ochorením spôsobeným týmito baktériami.