Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Otazka

    , Autor: poliroli

    Dobry den prajem ja by som sa chcela opytat kolko stoji vakcina proti kiahnam??A ešte by som sa chcela opytat aj na vakciny proti žltačke A,B kolko stoja??Mam 14mesačnu dceru a 5ročneho syna ktora z vakcin proti žltačke by bola pre nich vhodna???Dakujem pekne za vašu odpved.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Pre obe deti potrebujete vakcínu proti žltačke typu A / proti žltačke typu B, ak žijete na Slovensku sú očkované vakcínou plne hradenou poisťovňou/. Očkovacia látka stojí cca 950 Sk, očkovanie sa realizuje dvoma dávkami v odstupe pol roka až rok. Mladšie dieťatko je vhodné začať očkovať až po ukončení základného povinného očkovania, ktoré končí v 15tich mesiacoch očkovaním proti mumpsu, osýpkam a ružienke. V tomto veku je možné dieťa zaočkovať proti uvedeným trom ochoreniam plne hradenou očkovacou látkou, alebo si kúpiť očkvoaciu látku, ktorá obsahuje aj zložku chrániacu proti ovčím kiahňam. Stojí cca 2700Sk. Po štyroch až ôsmych týždňoch je odporúčené preočkovanie jednozložkovou vakcínou proti kiahňam / varilrix/. Staršieho syna môžete zaočkovať touto očkovacou látkou / teda Varilrix/ taktieš, dvoma dávkami v rovnakom intervale. Očkovacia látka stojí cca2000Sk.