Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Ockovat?

    Mam 24 mes. dceru, je zaockovana(okrem povinnych ockovani)proti rotavirus,pneumokomv prvom roku a teraz hepatiduA .Este by sme ju mali nechat zaockovat tento tyzden(na nalieheve odporucanie nasho pediatra)proti kliestom.No a samozrejme ju caka povinne ockovanie v 2 rokoch.Je to naozaj take nutne a nie je to vela ?

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Očkovanie po druhom roku veku je povinné, ostatné očkovania nie sú povinné, rodič sa o ňom rozhoduje podľa informácií, ktoré získa, podľa mňa je najlepšie ak ich získa od svojho pediatra. Rozhodnutia však ostáva na rodičoch. Očkovanie proti kliešťom je vhodné, ale môže sa presunúť až do predškolského veku, záleží aj na tom, kde žijete a či mávate kliešťa prisaté často. Organizmus dieťaťa je pripravený reagovať tvorbou protilátok na tento počet antígénov, takže v žiadnom prípade sa nedá povedať, že je to veľa.