Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • dojcenie

    Dobry den. Chcem sa spytat ci je pravda ze ked dam dietatku flasku z mlieckom ze je to zaciatok konca dojcenia. Moje dieta je plne dojcene ale potrbujem obcas dietatko chvylu nechat doma pri oteckovy ale bojim sa odstriekat mlieko a dat v nevyhnutnych pripadoch z flase. Mam obavy ze ked spozna flasu nebude uz chciet papat z prsnika ze prestane tahat kedze z flase to ide lahko alebo si zvykne na flasu a z prsnika bude papat menej a menej. Mali sme uz taky problem ked som dala dudel. Dakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    AK matka dieťa dojčí, musí si veci zariadiť tak, aby mohla byť s dieťaťom vždy, keď dieťa potrebuje papať. Prvých 4 až 6 týždňov je to 24 hodín denne. Potom postupne sa dieťatku spraví nejaký režim a viete si určiť, kedy bude spinkať aj tri-štyri hodiny a môžete nechať dieťa s otcom. Od šiesteho mesiaca dieťa postupne prechádza aj na bezmliečnu výživu a vtedy sa intervaly medzi kojením predlžujú.
    To, či mlieko odstriekate do fľaše, aby ho dieťaťu niekto podal počas vašej neprítomnosti je len na vás. Čím je dieťa mladšie, tým je väčší predpoklad, že táto epizóda môže spôsobiť to, že dieťa bude kojenie odmietať.