Poradňa dojčenia a výživy

Poradňa dojčenia a výživy
6,357 otázok

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • alergia

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň, ďakujem za odpoveď. Pýtala som sa na France Lait. Malá má 3 a pol mesiaca...aj mňa mrzí, že nekojím, dosť ma to trápi...mala som hrozne málo mlieka. Ale to je na dlhšie. Moja pediatrička mi medzitým radila ostať na Bebe HA, aspoň do pol roka a od 5.mesiaca prikrmovať, ale mäsovo-zeleninový príkrm. aj to fo forme vývaru a v tom veškerá zelenina, čo sa mi tiež zdá trošku drastické...som myslela, že sa dáva zeleninka postupne po jednom druhu..Chcem sa ale spýtať k tomu prechodu na iné mlieko. To mám nahradiť jedno a viac porcii nového mliečka a medzitým staré alebo primiešavať postupne viac odmeriek noveho do starého?
  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Mäsovozeleninového príkrmu sa nebojte, ale nie je to žiaden vývar, je to kvalitné mäso, cca 30 až 50 gramov s jedným alebo dvoma druhmi zeleniny, ktorú budete postupne obmieňať a sledovať reakciu dieťaťa na nové druhy. Príkrm je vo forme kašičky.
  Mlieko budet robiť samozrejme vždy jednu porciu zjedného druhu mlieka, ale v priebehu dňa dáte jednu porciu takú jednu takú a postupne tú končiacu aj ukončíte.

Podobné otázky

 • Odrgnutie, ekzém

  , Autor:

  Pani doktorka, ďakujem Vám veľmi pekne za predošlú odpoved ohľadne priberania bábätka.
  Rada by som sa Vás ešte opýtala, ako je to s odgrnutím bábätka? Musím ho po každom papaní, keď si ho už časti prikladám, dávať odgrgnúť? Máme aj problém s bruškom, malej dávam Espumisan.
  Ešte nás trápi jedna vec, ekzém. Môže to byť alergia na kravské mlieko? Sama som ale ekzematička.
  Ďakujem veľmi pekne.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Po napapaní ho vždy nechajte chvíľu vo zvýšenej polohe, aby si odgrglo, ale nie vždy sa to stane, keď si neodgrgne je vhodné ho uložiť do zvýšenej polohy.
  Alergia na kravské mlieko samozrejme môže byť aj keď je dieťa kojené, ak matka konzumuje mlieko. Cesta k tomu ako to zistiť je, že matka vylúči cca na mesiac zo svojej strany mlieko a akékoľvek mliečne výrobky a všetko, čo mlieko obsahuje / týka sa to aj kozieho, ovčieho sojového mlieka/.Po niekoľkých týždňoch uvidíte, či diéta bez mlieka pomohla alebo nie. Ak áno, treba ju počas kojenia dodržiavať. Ak má dieťatko nejaké vyrážky treba zhodnotiť, či to je alebo nie je atopická dermatitida.

 • Dcerin štrajk

  , Autor:

  Ako dalej? No už sa to zmenilo od posledného pisania, pomenej aj je,aj menej chcel prsnik. V noci to pokračuje ako kedy.Kedze ma histaminovu dietu,malo co moze zo zeleniny a ovocia. Takze dookola par jedal. Zacala sa mi vyhadzovat okolo ust a mame prejst na prisnu mliecnu dietu,co znamema,ze nemozme ani maslo,ktore sme mali dovolene a na histaminovu dietu mam prejst aj ja. Nenasla som UM bez zo zlozky kravskeho mlieka a nevuem ci ecistuje vobec take. S pozdravom Dufalová. Dakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Teraz si nepamätám ako je dieťatko staré ale ona mlieko nemusí ak má inak kvalitnú stravu : teda mäso, zeleninu, ovocie, obilniny a môže niektoré rastlinné mlieka napríklad ovsené alebo ryžové.
  Alergia na bielkovinu kravského mlieka s vekom ustupuje a po tzv. eliminačnej diéte po určitom čase môžeme mliečne výrobky a mlieko zaradiť do výživy.

 • kolika

  , Autor: Marinchen

  Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu. Dcérka má 10 týždňov, od narodenia mala koliky, ktoré postupne nabrali veľmi silnú intenzitu - plakala aj 8 hod denne neútišiteľne. Pred 2 týždňami som sa rozhodla pre bezmliečnu diétu a od toho dňa sa to cca o 40% zlepšilo, taký neutíšiteľný plač odvtedy už nemala, aj keď v kolikových časoch býva nepokojná, zvláda to oveľa lepšie. Okrem toho má aj reflux - ale negrcká, len veľmi prehĺta a zabieha jej. Chcem sa opýtať, čo mám teraz robiť s tou diétou. Viem, že sa drží 2 týždne, ale neviem, čo ďalej. Maličkej som pomáhala aj rúrkou - keď nič iné nezabralo a tlačila tak, že už veľmi plakala. To sa tiež zlepšilo, takže časť dokáže vytlačiť sama a trochu jej aj musím pomôcť. Niekedy sa však zobudí s veľkým plačom a vtedy nepomôže nič, len rúrka. A to je moja druhá otázka - všimla som si, že s tým má problém, odkedy má trochu hustejšiu stolicu - nevie ju vytlačiť. Takže na začiatku po rúrke vyjde niekedy hustá hlienová zátka - hnedšia alebo zelená a potom je sfrarbenie praženičkové. Čo si mám o tom myslieť? Neviem, ako jej pomôcť, aby to išlo aj bez rúrky. Ďakujem pekne.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Je pravdepodobné, že dieťatko má príznaky alergie na bielkovinu kravského mlieka, prenesenú cez materské mlieko, keďže ste mlieko konzumovali. Odporúčam nemenej do pol roka ostať na bezmliečnej prísnej diéte, sledujte naozaj zloženie každej potraviny, neuchyľujte a ani ku konzumácii iných mliek/ ovčie, kozie, sojové/, zabezpečíte si dostatočnú dodávku vápnika kvalitnou stravou, hlavne dostatok mäsa a tiež by ste mali užívať preparát s obsahom vápnika. Aj príznaky refluxu môžu súvisieť s týmto problémom. Alergia na bielkovinu kravského mlieka , prejavujúca sa v tomto veku nie je celoživotná, len treba mlieko do výživy u vás ale aj u dieťatka zavádzať opatrne.
  Čo sa týka užívania rektálnej rúrky: čím dlhšie ju budete užívať / a častejšie/ myslím, že tým dlhšie bude dieťatku trvať, kým sa naučí bezproblémovo vyprázdňovať. V tomto veku kojené ani nekojené deti nemusia mať stolicu každý deň, dokonca sa stáva, že ju nemajú aj niekoľko dní, viac ako 10. Musí však platiť, že im odchádzajú vetry, nezvracajú, sú pokojné. To ochkanie, pučanie a fučanie nie je vždy príznakom, že sa dieťatko potrebuje vyprázdniť. Takže odporúčam rektálnu rúrku nepoužívať vôbec alebo len celkom výnimočne, hlavne v týchto prvých dňoch, keďže si na ňu dieťatko už asi zvyklo.

 • alergia

  , Autor: hirjakova.monika

  Pani doktorka dobrý deň,

  mám 3mesacneho synčeka a asi mesiac si vsimam ako si neustále zmoli a trie obidve očká.V decembri sme boli v poradni a vtedy zhodou okolností som to zabudla lekarke spomenúť,až teraz v pondelok sme ju navštívili tak som sa na to opýtala,manžela sa pýtala či nosí okuliare on nie ale ja áno vidím slabo do diaľky.Zatiaľ nám navrhla iba očné kvapky ophtalmo septonex,ktoré mu dávam 2krat ráno a večer,alebo kvapky Ocuflash tie som neskusila.Dávam mu ich už 3 dni,ale žiadne zlepšenie žiaľ nevidím.Lekárka povedala že ak kvapky nepomôžu pošle na na očné vyšetrenie,bojím sa ci naozaj nemá niečo s ockami.Všimla som si však,že častejšie aj zakasle,nie je to žiadny suchý ani produktívny kašeľ,je úplne zdravý iba také zakaslanie,ale strašne často kycha.Moja otázka preto znie či to zmolenie oči spolu s kychanim nemôže súvisieť snejakou vytvarajucou sa alergiou kedze ja som alergicka.Alebo to bude niečo s ockami,?

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Ospravedlňujem sa za neskorú odpoveď ale nevedela som sa nalogovať do systému.
  Je to síce veľmi zriedkavé ale aj v tomto veku sa môže objaviť precitlivelosť očných spojiviek ako prejav alergie. Neviem však, v čase kedy ste to písali, aká alergia by to mohla byť. Nepredpokladám , že by sa takto prejavila niektorá očná vada, myslím ďalekozrakosť alebo krátkozrakosť. Liečbu by som navrhla rovnakú a tiež , ak by nedošlo k zlepšeniu odoslala by som dieťatko na očné konziliárne vyšetrenie. Kýchanie je tiež reakcia dieťatka na prostredie. Treba ďalej sledovať, ako sa jeho stav bude vyvíjať.

 • neznasanlivost kravskeho mlieka v strave matky

  , Autor: Zuzi78

  Dobry den. Mam dve dcerky. Starsia ma cez dva roky a mladsia 4 tyzdne. Starsiu som dojcila rok a dojcenie sa dobre rozbelo aj s mladsou dcerou. Ked som zacinala dojcit starsiu, mavala strasne koliky a postupne som odhalila pricinu - kravske mlieko a mliecne vyrobky v mojej strave. Po vyluceni sa urputne koliky stratili. Vcera sa mi potvrdilo, ze rovnaky problem ma aj mladsia dcerka. Vcera bol na obed perkelt, do ktoreho isla smotana. Zaujimalo by ma, ci sa vie, co konkretne deti drazdi. Je to laktoza? Lebo aj jogurt a Pribinacka som uz skusala a mam pocit, ze to mozno sposobilo dcerke mierne bolesti, ale nic zavazne. Bola som skor na pochybach, ci je to "ono". Na laktozu sa pytam preto, ze ak by to bola ona, mozem skusit upravene kravske mlieko bez laktozy alebo ovsene mlieko atd. Aby som si spestrila stravu. Ale ak by bola pricina inde, nebudem experimentovat a trapit ju. Za odpoved vopred velmi pekne dakujem.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Tieto problémy s spôsobené bielkovinou kravského mlieka, je to vlastne prenesená alergia na kravské mlieko. Vopred chcem ukľudniť, že to nemusí trvať celý život, dieťa sa s tým postupne vyrovná. Takže bezlaktózové potraviny vám nepomôžu. Na niekolko mesiacov naozaj vylúčte zo stravy bielkovinu kravského mlieka / sledujte aj obaly várobkov, mlieko je aj v chlebe, niektorých druhoch!/. Ovsené mlieko ryžové mlieko konzumovať môžete. Vápnik doplňte stravou bohatou na kvalitné mäso, eventuálne aj doplnkom vo forme šumivých tabliet kalcium c.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: