Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Mlieko z mrazaku

    , Autor: Kejty33

    Dobrý deň.
    Rada by som sa spýtala, či je možné, že mlieko z mrazaku môže robiť bábätku problém. Zo začiatku keď sa ešte tvorilo mliečka prebytok sme ho uskladňovali do mrazaku, teraz v období nejakej laktacnej krízy, či niečoho podobneho keď odmietal prsník sme mu ho dali. Prišli ukrutne bolesti bruška. Následne ho prehhnalo, no prešli odvtedy už 4 dni a stále mu stolica zapácha kyslo a ma bolesti bruška. Mliečko sa do tvorilo a znova len kojím, u nás sa osvedčilo, že mu vadí, keď jem mliečne výrobky. Keď som ich vysadila, bolesti bruška prestali. No teraz cez veľkú noc som si dala nejaký koláčik a tak, že či mu to ešte prekáža. Neviem teraz správne definovať, či má problém kvôli tomu, že som jedla mliečne výrobky, alebo mu mohlo uškodiť mlieko z mrazaku. Mam vyhľadať lekára, môže mať pokazený žalúdok, alebo viem mu nejako pomôcť, aby sa to dalo doporiadku? Ďakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Sama ste problém definovala: pravdepodobne má alergiu na bielkovinu kravského mlieka, tak toto mlieko ako mliečne výrobky nekonzumujte, keď kojíte. Táto alergia je zväčša len u detí do jedného roka, postupne ustúpi. Preto by som mu teraz nedávala ani mliečne kaše.
    Mlieko z mrazničky sa dá použiť, ak je tam max 3 mesiace a pri teplote mínus 18 st. C.
    Ak však máte skúsenosť, že ho dieťa neznáša, nepoužívajte ho.