Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Odrgnutie, ekzém

    , Autor: laurina7

    Pani doktorka, ďakujem Vám veľmi pekne za predošlú odpoved ohľadne priberania bábätka.
    Rada by som sa Vás ešte opýtala, ako je to s odgrnutím bábätka? Musím ho po každom papaní, keď si ho už časti prikladám, dávať odgrgnúť? Máme aj problém s bruškom, malej dávam Espumisan.
    Ešte nás trápi jedna vec, ekzém. Môže to byť alergia na kravské mlieko? Sama som ale ekzematička.
    Ďakujem veľmi pekne.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Po napapaní ho vždy nechajte chvíľu vo zvýšenej polohe, aby si odgrglo, ale nie vždy sa to stane, keď si neodgrgne je vhodné ho uložiť do zvýšenej polohy.
    Alergia na kravské mlieko samozrejme môže byť aj keď je dieťa kojené, ak matka konzumuje mlieko. Cesta k tomu ako to zistiť je, že matka vylúči cca na mesiac zo svojej strany mlieko a akékoľvek mliečne výrobky a všetko, čo mlieko obsahuje / týka sa to aj kozieho, ovčieho sojového mlieka/.Po niekoľkých týždňoch uvidíte, či diéta bez mlieka pomohla alebo nie. Ak áno, treba ju počas kojenia dodržiavať. Ak má dieťatko nejaké vyrážky treba zhodnotiť, či to je alebo nie je atopická dermatitida.