Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Prvé príkrmy

    , Autor: Patrisia

    Dobrý deň,

    chcela by som sa prosim informovať. Mam dcérku 5mesacnu. Začali sme prikrmovať presne na 5mesiac.
    Síce je plne dojčena a len ju kojím, malo mi priberá a odporucila mi aj laktačná poradkyňa, fyzioterapeutka začať s prikrmami, lebo som nechcela dávať umelé mlieko na večer. Tak začali sme s mrkvou, batat , teraz hokaido. Jeme uz 10.den ale nezje viac ako 2 lyžičky a place pri tých príkrmoch. Mam byt prosim trpezlivá a vydržať alebo mi dáva najavo, že este nechce? Potom ju doplním MM, ale netusim či to je tým, že nechce alebo by som mala dlhšie vydržať, keď sa stále rozplače. Bolo to pri každom prikrme, len batat mi dva dni jedla normálne bez plakania.
    Kojím ju tak 6x denne a v noci asi 3x niekedy 2x.
    Neviem, či splňuje tabuľky hmotnosti váhy u dievčat. Celkovo je aktívna, ale aj velmi pohodlná.
    Prosim neviem ako začať a či vlastne som neurobila chybu, keď som jej uz dala prikrm, keď plne kojím, ale ona sa uz pozerá na mna, keď ja jem a stahuje mi sj tanier zo stola :D

    Este sa chcem opýtať kedy sa zavádzajú kase ake a kedy najlepšie. Je prosim lepšie robiť vlastne kase alebo kupovat?

    Prosim ktorá kniha so zavádzaním príkrmov je prísunom ?

    Dakujem velmi pekne za odpoved!
    Patricia

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Je to ťažké, neviem, či najvhodnejším príkrmom je batát a hokaido....neviem, o tom, že by sa to na Slovensku rodilo v každej záhradke. Som zástancom podávania deťom čerstvých lokálnych potravín.
    Začať s príkrmami v piatom mesiaci, tak ako ste začali je veľmi správne. Faktom je, že deti nevedia papať, takže niekedy jedlo vypľúvajú nie preto, že im nechutí ale len preto, že sa im ho nepodarilo prehltnúť, potom sa aj jedujú . Treba im dať vždy koľko akceptujú a potom dokrmiť materským mliekom. Nikedy to trvá aj mesiac, než začnú papť viac ako pár lyžičiek ale je to úplne v poriadku. Hlavne netreba dieťa nútiť ani sklzavať k šaškovaniu pri jedle, púšťaniu televízie, ipadu iphonu a podobne!!!!!!!!!!!!!!!!
    Čo je však oveľa dôležitejšie je zloženie stravy, začneme zeleninou, stačí zemiak a čo najskôr pridáme mäso: teľacie, kuracie, morčacie králičie. Ja osobne to mamičkám podrobne poviem v poradni v piatich mesiacoch a pošlem im celý postup mailom. Ak máte záujem, pošlite mi mail na martasp@vydur.sk pošlem vám celý postup.