Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • častá stolica a slabé priberanie

    , Autor: mousse81

    Dobrý deň, pani doktorka chcem sa s vami poradiť, pretože u nášho pediatra je všetko normálne a dokopy s ničím neporadí. Mám 5 mesačnú dcérku, ktorá sa narodila s pôrod. váhou 3660 g. Od narodenia som ju kojila a priberala veľmi málo(podľa pediatra) iba 75 g - 100 g týždenne. Podstúpili sme každý týždeň váženie, skúšku kojenia, kázal mi dokrmovať UM a nič nepomohlo. Malá teraz váži 6000 g a papá už len umelé mlieko pretože ako som ju začala dokrmovať už sa odmietala prisať na prsník, aj keď som si odsávala mlieko laktácia zlyhala. Trápi ma aj jej častá stolica, niekedy žltá a hutnejšia, niekedy redšia s hlienami, občas až zelená a aj 5 krát denne čo jej na priberaní asi tiež nepridá. Okrem toho v nej máva zvyšky nestráveného mlieka, také tie biele hrudky. Nevyzerá že by ju bolelo bruško a je veľmi ale naozaj veľmi čiperná a hravá. Papá niekedy aj každé dve a pol hodiny a priberá stále iba 75 g týždenne. Zaviedla som jej už aj prvé príkrmy- mrvičku, zemiačik, ale po zjedení to mala do štyroch hodín v plienke. Je to normálne aby jej tak rýchlo trávilo? Nemôže to byť nejaká choroba tráviaceho traktu? Viete náš pediater vždy všetko zľahčuje a ja sa bojím aby dačo nezanedbal. Doteraz po mojom naliehaní jej vzal iba krvný obraz a pečeňové testy urobil, čo mala všetko vraj v poriadku.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Ja by som asi netrvala na prikrmovaní, keby dieťatko priberalo 75 až 100 gramov za týždeň. To len na okraj.
    Biele hrudky v stolici sú normálne. PRIBERá TIEž PRIMERANE, AK SA SPRáVNE VYVíJA, AKO UDáVATE JE čIPERNá, NEMYSLíM SI, žE BY boli potrebné ďalšie vyšetrenia, pretož dieťatko sa podľa vášho popisu javí ako úplne zdravé. Odporúčam podávať nie len zeleninu, ale už zaviesť aj mäso, postupne aj ovocie , lepok.