Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Dojcenie

    , Autor: lasocka

    Dobrý večer pani MUDr. Ma 39 rokov a týždeň po sekcii. Narodilo sa mi bábätko s váhou 2650kg. Doteraz mam malo mliečka preto už v nemocnici mi malého začali prikrmovat nutrilonom HA1 a povedali mi aby som ho krmilapo 2,5az 3hod. Chcem sa opýtať treba tento interval kŕmenia dodržiavať ci môžem aj častejšie mu dat papať?? Akym spôsobom co mam robiť aby som zvýšila tvorbu mlieka?? Nakoľko malý sa síce prisaje na prsník ale neviem ci aj pije, zrejme asi malo lebo potom stiahne 40-50ml z fľaše nutrilonu ako nič a stane sa aj to ze mu je malo a začne si cmulat prsty hľadá... Môže zjesť aj viac toho nutrilonu HA ako tých 40-50ml, nebude ho z toho bolieť brusko??nieje spôsobené tým ze je krátko na prsnikoch že mám nízky tok mlieka?? Začala som si nahrievat prsníky odsavat mlieko už mi pomaly aj trochu ide... Aj keď mam nízky tok mlieka mam ho prisavat na prsia a ako dlho ho nechať na jednom prsníku?? Ďakujem za odpoveď.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Tok mlieka nie je podstatný, podstatné je množstvo mlieka a uvoľnovanie mlieka.
    Intervaly ako vám povedali sú čistý nezmysel. Spočiatku treba kojiť dieťatko kedKoľvek si zapýta a prvé tri týždne ho nenechať bez pitia dlhšie ako štyri hodiny ani v noci, treba ho budiť!
    Tvorba mlieka sa zvyšuje len a len prikladaním a kojením dieťatka. Spočiatku kojiť 8 až 20 x denne je normálne. Netreba žiadne intervaly. Ak chcete tvorbu mlieka zvýšiť, nikdy nedajte dieťatku fľašku bez toho, aby sa najprv nekojilo, pri každom kojení z oboch prsníkov, môžete ich pri jednom kojením aj dva-tri krát vymeniťl Mlieko sa najviac tvorí vtedy, keď dieťatko pije.. Na zvýšenie tvorby mlieka si môlžete kúpiť v lekárni liek mother love, piť čaj z anízu, feniklu, majoránky, koprového semena alebo piť čerstvú mrkvovú šťavu s malým množstvonm llieka. Tú mrkvovú šťavu po každom kojení jeden pohár.