Poradňa dojčenia a výživy

Poradňa dojčenia a výživy
6,242 otázok

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Dojčenie

  , Autor: Nikola

  Dobrý deň.
  Dnes som dojčila malého, som 5den po pôrode. Kojim cez klobúčiky nakoľko 1 a2 deň mi pradavky úplne doranil. Dnes som si všimla červený krvavý akoby zhluk krvi pri kojeni v klobúčiku. Čo to bolo? Drobec to nejedol neprešlo to..bradavky mám stále poranené - liečim lanolynom.
  Ďakujem.
  Nikola

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  bola to ktvička z poranených bradaviek. Aj keby to vypil s mliečkom, nič by sa nestalo, akurát by mohol mať vo zvratkoch trocha zrazenej tmavej krvi, také vlákienká alebo by mohol mať tmavšie vlákenká v stoici.

Podobné otázky

 • Dojcenie

  , Autor:

  Dobrý večer pani MUDr. Ma 39 rokov a týždeň po sekcii. Narodilo sa mi bábätko s váhou 2650kg. Doteraz mam malo mliečka preto už v nemocnici mi malého začali prikrmovat nutrilonom HA1 a povedali mi aby som ho krmilapo 2,5az 3hod. Chcem sa opýtať treba tento interval kŕmenia dodržiavať ci môžem aj častejšie mu dat papať?? Akym spôsobom co mam robiť aby som zvýšila tvorbu mlieka?? Nakoľko malý sa síce prisaje na prsník ale neviem ci aj pije, zrejme asi malo lebo potom stiahne 40-50ml z fľaše nutrilonu ako nič a stane sa aj to ze mu je malo a začne si cmulat prsty hľadá... Môže zjesť aj viac toho nutrilonu HA ako tých 40-50ml, nebude ho z toho bolieť brusko??nieje spôsobené tým ze je krátko na prsnikoch že mám nízky tok mlieka?? Začala som si nahrievat prsníky odsavat mlieko už mi pomaly aj trochu ide... Aj keď mam nízky tok mlieka mam ho prisavat na prsia a ako dlho ho nechať na jednom prsníku?? Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Tok mlieka nie je podstatný, podstatné je množstvo mlieka a uvoľnovanie mlieka.
  Intervaly ako vám povedali sú čistý nezmysel. Spočiatku treba kojiť dieťatko kedKoľvek si zapýta a prvé tri týždne ho nenechať bez pitia dlhšie ako štyri hodiny ani v noci, treba ho budiť!
  Tvorba mlieka sa zvyšuje len a len prikladaním a kojením dieťatka. Spočiatku kojiť 8 až 20 x denne je normálne. Netreba žiadne intervaly. Ak chcete tvorbu mlieka zvýšiť, nikdy nedajte dieťatku fľašku bez toho, aby sa najprv nekojilo, pri každom kojení z oboch prsníkov, môžete ich pri jednom kojením aj dva-tri krát vymeniťl Mlieko sa najviac tvorí vtedy, keď dieťatko pije.. Na zvýšenie tvorby mlieka si môlžete kúpiť v lekárni liek mother love, piť čaj z anízu, feniklu, majoránky, koprového semena alebo piť čerstvú mrkvovú šťavu s malým množstvonm llieka. Tú mrkvovú šťavu po každom kojení jeden pohár.

 • Správny stravovací režim a nočné dojčenie

  , Autor:

  Dobrý deň,

  pani doktorka, chcela by som sa s Vami poradiť, aký stravovací režim správne nastaviť dcére a zároveň sa opýtať na Váš názor na nočné dojčenie.

  Dcéra má čerstvých 9m, je dojcena, s prikrmami sme začali od ukončeného 6.m.

  Môj plan bol postupne nahrádzať jednotlivé chody dňa (1.obed-zelenina/+mäso,2.desiata-ovocie,3.olovrant-kase, chlebík,jogurt ap.) s tym, že v cca 9/10 mesiacoch bude mať moje mliečko už len na raňajky, večeru a druhú večeru.
  1. je tento postup správny?
  2. v akom veku vymeniť aj večere a raňajky? Je v poriadku ak potom MM ponechám už len po zobudení ráno a ako druhú večeru?

  Avšak realita je taká, že dcéra prikrmy takmer úplne odmieta. Na začiatku otvárala ústa pekne, teraz len vidí lyžicu a odvracia sa. Jediné čo ako tak prijme je banán a hrušková výživa. Nikdy som ju nenutila, na prikrmy sme išli pomaly, chválili sme ju. Aj po 3 mesiacoch prikrmov teda jej jedálniček tvorí prevažne mlieko. 5x za deň, plus akoby druhá večera po prvom zobudení plus nočné dojčenie.
  1. môžu dcére chýbať nejaké živiny, napr železo, keď zatiaľ neprijíma inú stravu resp. len veľmi malé množstvo? Je dosť veľká, 10,5 kg no za posledné 3 mesiace, t.j. odkedy prikrmujeme, pribrala dokopy len 200g.
  2. môže byť problém v tom, že má veľa mlieka a preto nechce iné? Je pravda, že niekedy dostane mlieko aj pomimo, keď sa z denného spánku zobudí s plačom väčšinou chce cucnut mliečko hoci jedla tesne pred spaním. Mala by som mlieko obmedziť? Zatiaľ, skúšam príkrm, ak nechce počkám pol hodinu a ponúknem znova, ak nechce ani potom, dám mlieko (a to si dá vždy).

  Taktiež veľa mlieka vypije v noci. Budí sa každú hodinu, max 1,5 hodinu (odjakživa to tak bolo). Shhhhkanie nezaberá, cumel má no sama si ho vyberá a pýta prsník, na ruky utíšiť neexist, spustí rev.
  V noci pije teda 5-7x s tým, že nejde len o malé cucnutie alebo dudlovanie, reálne pije dosť dlho a hltavo. Príde mi to abnormálne, aby v noci prijala v podstate rovnaké ak nie aj väčšie množstvo mlieka ako cez deň. Zároveň to narušuje spánok nám obom, cez deň býva často mrzuta a nervózna.
  1. môže jej to nejakým spôsobom zaťažovať zaludok/obličky?
  2. myslíte si, že ide o doháňanie nedostatku mlieka/stravy cez deň alebo skôr o spánkovu asociáciu, že nevie bez prsníka zaspať? Paradoxne, večer ju uspavam v nosiči, na prsníku mi večer nezaspí, dojcim az pri prvom zobudení po položení z nosiča (čo je niekedy pol hodina, hodina, inokedy po 10 min).
  3. mala by som obmedziť / uplne stopnúť nočné dojčenie? Pripadne prejsť na UM?

  Ešte dodám, že dcéra je veľmi temperamentna, obávam sa preto odstavenia, že bude v noci naozaj intenzívne plakať, vie sa dostať do dosť sílnych histerickych záchvatov. Zároveň sa bojím aby po odstavení (aj keď len nočnom) nezačala chudnúť, keď teraz pribera tak málo. Na druhej strane, ak by som mala záruku, že nám to obom skvalitní spánok a zároveň bude menej mlieka nahrádzať väčším množstvom prikrmov cez deň s radosťou sa na to podujmem.

  Za Vaše rady vopred ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Len na začiatok napíšem, že chlebík ani pečivo / okrem niekedy keksíkov určených pre deti v tomto veku/ nepodávam, je tam pomerne veľa soli a neviete koľko ľudí ho malo v ruke, kým k vám prišiel.............

  V tomto veku jej už mlieko ako zdroj výživy určite nestačí, potrebuje aj iné živiny, literatúra udáva, že v tomto veku by dieťa malo byť kojené trikrát denne, inak má prijímať inú stravu. Samozrejme teória býva iná ako prax. Dieťa nemôže ostať hladné.
  Na druhej strane nočné kojenie s takou frekvenciou ako udávate nie je vhodné. Ona síce ako udávate papá ale hlavne chce byť vo vašej blízkosti. V tomto veku odporúčam, pokiaľ je dieťa zdravé, nechať ho spinkať v inej izbe, necíti vašu blízkosť, vy sa nezobudíte na každé jej pohnutie, takže sa nemusí vždy mlieka od vás dožadovať. Niekedy to chce trocha viac trpezlivosti a napríklad vstávania k nej v noci otcom, plakať nejako dlho ju isto nenecháte.

  Čo sa týka príkrmov, neviem univerzálnu radu. Po niekoľkodňovom prerušení príkrmov, by som začala odznova ako v šiestom mesiaci: najprv určite mäsosozeleninový príkrm, mäso denne, žĺtok polku cca 2x týždenne, v tomto veku môže mať ako olovrant alebo raňajky jogurt, večer mliečnu kašu alebo zemiakovú kašu. Ovocie preferujem dopoludnia, pozor, aby ste jej nedali kyslé, potom naozaj pusu na lyžičku neotvorí. Všetko treba riešiť pomaly trpezlivo, nenútiť do jedla, neustupovať vo výchove v tom, že len aby jedlo, púšťať telku a už vôbec nie telefón či ipad!!

  Niekedy je to naozaj ťažké. Umelé mlieko by som nezaraďovala, potrebuje iné živiny, než mlieko, ktorého má dostatok zatiaľ od vás.

 • Ako dalej

  , Autor: viki

  Dobry den.Mame 7,5mes.dietatko.uz papa ovovie,zeleninku,masko a skusame jogurt.denny harmonogram je cca:ranajky (mliecko)medzi 8-8.30,desiata (ovocie)cca 9.30-10ou,obed (zeleninka+masko,vlocky alebo ryza,prip.bezvajec.cestovina)cca 11-11.30.potom ideme na kocik,kde pospinka nejake 2-2,5hod.vraciame sa okolo 14ej,o 15ej papame mliecko,no zacali sme teda skusat jogurt s ovocim (pomixujem trosku jablcko alebo bananik k tomu)-cize casom by dojcenie bolo plne nahradene jogurtikom...?no a potom vydrzi max 1,5hod nepapat.je to dost narocne,nakolko,kym zaspi,tak uz sa dalej len dojcime,a kym zaspi,papa este aj 4×....v noci sa budi kazdu hodinku aj 4-5x a dozaduje sa dojcenia-pocucka kratucko a zase zaspi na chvilku...(mozno zubky?nedavno jej vysli prve dva)chcem sa spytat,ked odskusame jogurt,co je vhodne zaradit do jedalnicka tak,aby to nahradilo niektore vecerne dojcenie a viac ju to zasytilo?kedy jej to dat papat?(zial,nasa dr.je velmi zaneprazdnena a kym sa to stihnem spytat,sestricka ma uz vystrkuje z ordinacie....)dalej sa chcem spytat,od kolkych mesiacov je vhodne ist s dietatkom do sportoveho kocika?dakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Do športového kočíka keď pevne sedí, čo je okolo deviateho-desiateho mesiaca a keď je vonku vhodné počasie.
  Neviem aké dávate cestoviny ale ak bežné pre dospelých, neodporúčam, obsahujú veľa soli. Treba hľadať detské cestoviny. Jogurt odoporúčam až po ukončení deviateho mesiaca. Dopjčiť môžete kedykoľvek na požiadanie.
  Takže: ráno mlieko, dojčenie, sopoludnia ovocie, môžete začať niektoré bábatkovské keksíky / hero, hipp/, k tomu, na obed msozeleninový príkrm od osmeho mesiaca môže dva krát týždenne do neho pridať pol vareného žĺtka a samozrejme meniť zeleninu a druh mäska. Odpoludnia jogurt/ biely s probiotickou florou do roka žiaden tvaroh a jedlá na báze tvarohu/, pred kúpaním mliečna oblninová kaša a potom kojenie podľa požiadania.

 • Ako často podávať umelé mliečko

  , Autor: bibus020

  Dobrý deň,som mlada mamička a rada by som sa poradila ohľadom UM. Dojčenie nie je možné a preto sme na umelom mliečko. Niekedy neviem ci ho papa veľa alebo málo... Malý má mesiac aj týždeň a váhu 4270g. Papame ráno o 6:00 potom o 9:00,12:00,15:00,18:00,20:00,00:00 a o 4:00 ráno. Viem ze je to individuálna záležitosť ale nechcem ho prekrmovat.... Prosím poraďte mi.Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Neviem koľko v dané hodiny vypije. Dieťa nemôže byť hladné, zväčša vypije toľko, koľko mu chutí, takže prekrmovania by som sa veľmi neobávala. V jeho veku a pri jeho hmotnosti by mal vypiť 500 až 600 ml mlieka za 24 hodín.,

 • dojcenie vs umela strava

  , Autor: viki

  Dobry den,
  chcela by som sa opytat, co robit, ak nase dietatko zacalo 4.mesiac, dojcim, no stale mam pocit, ze je hladne. Dojcim ju kazdu hodinu po 20 min, no ona sa sama nikdy neodtiahne, ze uz ma dost. Uz skoro 3 mesiace je stale hore, spinka minimalne. cez den medzi 9/20.00 spinka max 4 hod, aj to len v kociku a v noci medzi 20/8.00 spinka tak, ze prvy spanok ma najdlhsi- 3,5hod a potom je kazdu hodinu,niekedy aj skor, hore... v noci papa tak, ze ten prvy najdlhsi spanok pocucka 20 min a tie ostatne kratke spanky cucka tak 5-10min a sama sa odtiahne, ked ju budim,aby sa napapala viac, nechce.... Mam pocit, ze moje mliecko ju nezasyti dostatocne, tak sa chcem spytat, ci by nebolo vhodnejsie prejst na umele,kedze mam pocit, ze je nedopapana, nevyspinkana a zobudi ju uplne vsetko. Keby som ju nechala papat dlhsie, hned sa pocika a potom uz nebuva, lebo jej to vadi... Navyse mava koliky.... tak neviem, co by bolo najlepsie? Kolko by potom mala spapat toho umeleho v jej veku? Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Musíte sa rozhodnúť, či chcete kojiť alebo živiť dieťatko umelým mliekom. Ak chcete kojiť, tak by som po nakojení, kedy dieťa pilo najmenej pol hodinu, ponúkla umelé mlieko a uvidíte, koľko vypije. Ak je to viac ako 100 ml, pravdepodobne má menej materského mlieka ako potrebuje. Zásadným ukazovateľom toho, či má dosť mlieka je však počet mokrých plienok za 24 hodín / malo by ch byť 5 až 8/ a tiež hmotnosť dieťatka / ako priberá , mohli by ste ju teraz niekoľko týždňov vážiť častejšie, teda každý týždeň, dohodnite sa s lekárom a sledujte hmotnosť spolu. Ak už má viac ako 4 mesiace, mohli by ste nedostatok materského mlieka postupne začať riešiť aj zaradením bezmliečnej výživy: mäsovozeleninového príkrmu, neskôr mliečnej kaše a po šiestom mesiaci aj ovocia.
  Ako popisujete váš problém trvá pomerne dlho, ale niekedy pokles mlieka môže súvisieť aj s nastúpením menštruácie po pôrode.
  To, že dieťatko aj v noci horšie spinká býva v tomto veku časté, zavedenie umelého mlieka tomu nemusí zamedziť, hlavne ak dieťatko nie je vlastne hladné. Naozaj treba dostatok alebo nedostatok materského mlieka objektivizovať vážením dieťatka a sledovaním prírastku hmotnosti.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: