Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • nocne krmenie

    , Autor: viki-25

    Dobry den.chcela by som poprosit o radu.nasa dcerka(16mes) este ani jednu noc neprespala celu....dojcena bola do 13.mes(ani tu v noci moc dobre nespavala),potom sme presli na umele mlieko.cez den ma normalnu stravu,ma v nej zaradeny aj jogurt,tvaroh,ci mliecnu kasu.na vecer zaspava pri flasi(120ml).no po cca 3-4hod je hore.nedari sa ju uspat len cistou vodou alebo cajom/niekde sa uvadza,ze caj na noc moc nie-preco?/,nechce ho,place,srdi sa alebo sa uplne preberie.zaspi jedine s mlieckom.snazime sa jej uz potom davat menej(60-30ml).no napriek tomu za noc vstane aj 3-4x.v com moze byt problem?a co robit ked nechce nic ine?kolko ml mlieka max je vobec vhodne podat?prestala spavat uz aj cez den.jedine na kociku zaspi....

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Dieťa by v tomto veku určite malo mať ete jeden denný spánok, závisí to od vás, aby ste režim upravili tak, aby bol čas a priestor na pokojný spánok. Ak chce spinkať v kočíku, napríklad vonku, na balkóne treba ju nechať spinkať takto.
    čaj nepodávame preto, že zväčša je sladený, čo v žiadnom prípade nie je vhodné, deti ho pijú nie od smdu, ale pre sladkú chuť a môže nastať až otrava vodou/ ktorej je v tomto prípade veľa/. Zároveň má čaj svoje účinky a tie pri uhasení smädu u dieťaťa nepotrebujeme!
    Odnaučiť dieťa budeniu v noci a prípadne pitiu mlieka je zložité. AK spočítate oľko mlieka a mliečnych výrobkov za deň skonzumuje a nie je to viac ako 300 až 500 ml za ľč hodín, tak nie je dôvod, nepodať mlieko aj v noci. Ak však dieťa napapá dobe cez deň a väčinu energie by čeraplo z mlieka, nie je v tomto veku už vhodné. Nikedy to chce len dve tri noci pretrpieť s plačom, odmietaním obyčajnej vody ale dieťa je v tomto veku zväčša prístupné aj slovu, tedy povedať, že v noci mliečko nie je a nedá sa nič robiť.