Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Jedalnicek a nocne krmenie

    , Autor: lucik-3

    Dobry den, mam 6 mesacnu dcerku, ktora je uz na umelom mlieku a vazi cca 7,5 kg. Chcela by som sa opytat, ci ma spravny jedalnicek a hlavne ci je v tomto veku nocne krmenie este v poriadku. Jej denny rezim vyzera vacsinou nasledovne:

    7:00 zobudenie
    8:00 mlieko 100-120 ml
    9:00-9:45/10:00 spanok
    10:45 ovocny prikrm
    12:00 mlieko 100-120 ml a nasledne spanok
    12:00-13:30 spanok
    14:00 masovo-zeleninovy prikrm
    16:00 mlieko 100-120 ml a nasledne spanok
    16:00-17:00 spanok
    pred kupanim kasa z cca 60 ml mlieka (bezmliecna bez prichute rozrobena do jej umeleho mlieka so stipkou ovocia pre chut)
    18:30 kupanie
    19:00 mlieko cca 200-240 ml
    19:30 spanok cca do tej siedmej rano
    budi sa o 1:00 a 4:00 v noci, kedy vypije oba razy cca 120 ml mlieka

    V tychto horucich dnoch jej davam aj trochu cistej vody, vypije max 100 ml denne.

    Ona skratka papa v mensich mnozstvach viac krat denne a mnozstvo vypiteho mlieka pred kazdym spanim zavisi od toho kolko prikrmu spapa, niekedy zje viac, niekedy menej, ked vidim, ze uz nechce a zacne sa jedovat, netlacim to do nej nasilu. Neviem vsak ci je v poriadku, ze vecer vypije aj naraz tolko mlieka a hlavne v noci. Zobudi sa nervozna s placom, evidentne hladna. Cez den vsak urcite nie je hladna, ked ponuknem mlieko aj pomimo nechce ho.

    Dakujem velmi pekne za odpoved.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Jedálníček má pekný.
    Mliečka vypije tiež primerane, ak nechce vypiť viac na jeden raz, treba jej dať tak ako jej to vyhovuje. Možno by som jej pred kúpaním spravila kašu do väčšieho množstva mliečka.
    Takto pokračujte do roka, môžete meniť druhy zeleniny, do roka nedávam cviklu a fenikel. Cibuľu a cesnak tiež až okolo tretieho roka.
    Od ôsmeho mesiaca pridávam žĺtok, od deviateho jogurt, potom celé vajce , v jedenástom mesiaci červenú šošovicu.