Poradňa dojčenia a výživy

Poradňa dojčenia a výživy
6,355 otázok

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Prikrmovanie

  , Autor: SB18

  Zdravím,mám 4tyzdnoveho synčeka,kedže mám malo mlieka,prikrmujem ho s Hipp Ha,ale mám pocit že je zle,už druhý deň je maly nesvoj,pri papani troska place,brušku mu stále ako keby škrkalo..ale inak spinka pekne a vydrží aj tri hodiny napapat..môžem zmeniť UM mlieko ?dakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Snažte sa viac kojiť, ak ešte kojíte. Mlieko by som nemenial. Cieľom v tomto veku nie je, aby dieťa dlho spalo ale aby sa rozbehlo kojenie a malo materské mlieko!!!! Dá sa to len tak, že ho budete kojiť na požiadanie, teda aj po dvadsiatich minútach od ukončenia predchádzajpceho kojenia, kojiť budete 8 až 20 krát denne, budete trvale 24 hodín s dieťatkom, nenecháte ho spočiatku spinkať dlhšie ako 4 hodiny. Určite si hovoríte, že to nebudem robiť nič iné: veru spočiatku takmer inič iné nestihnete, pretože medzi kojením musíte spať. Ale nie je to navždy, po pár týždňoch si dieťto spraví režim. Len takto však dosiahnete pre dieťa najlepiu výživu: materské mlieko a nebudete musieť rieiť bolesti bruška ani zmenu mlieka.

Podobné otázky

 • Prikrmovanie

  , Autor:

  Dobru deň mam 5 mesačné dieťa na bezalergickom umelom mlieku..začínam s prikrmami .zatial som skusila jablko,mrkvu,brokolicu,zemiak.nemal aleegiu nanic tak teraz mu davam rano o 8 mlieko o 9 mrkvu sjablkom kolkozje jedava aj 100g neni to moc mozem mu tolko davat aj viac ked bude chciet ? A este sa chcem spytat ze neviem ako to mam rozplanovať? kolko ml mlieka ma vypit za 24 hodin ?a kolko vody mu mam dat vypit za 24 hodin? Ten 100 g prikrm ma vynechat davku mlieka ? Ci hned potom prikrme mu mam dat mlieko ? A ake dalsie prikrmi mu mam dat ?

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Úplne zle ste začali. dieťa nemá dostávať na začiatku ovocie! To dávame ako druhý alebo tretí príkrm až po šiestom mesiaci veku.
  Začíname zeleninou, zemiak cca tri-štyri dni a potom hneď pridáme mäso / teľacie, morčacie, králičie alebo kuracie, aj hydinu od kosti, aby obsahovala viac železa/postupne pridávame ďalšie druhy zeleniny, vždy počkáme štyri dni ako na novú zeleninu zareaguje. Kaleráb, brokolicu a karfiol pridáme až uvarenú v inej vode. Do roka nedávame cviku a fenikel. Spočiatku papá len niekoľko lyžičiek a dokrmi sa mliekom, ale keď spapá viac, tak už nemusíte mliekom dokrmovať. Cca o dva týždne pridáme do príkrmu lepok / buď ako kávovú lyžičku krupice na konci varenia alebo ako instantnú obilninovú kašu baby love bez mliečnu jednu kávovú lyžičku/. Ak ďalší príkrm u vás môže byť mliečna kaša, pretože už je na umelom mlieku. Môže byť mliečna kaša ale ideálne bez príchutí, obilninová, ovsená alebo ryžová. Po šiestom mesiaci podávame ovocie: len to , ktoré rastie u nás a nemá červenú dužinu. Podávame mäsovozeleninový aj ovocný príkrm aj vo forme tzv. presnídávky vyrobenej komerčne, napríklad nestlé, hipp, hami. Po ôsmom mesiaci môže polku žĺtka 1-2 x týždenne, nevynechávame mäso. Po deviatom mesiaci biley jogurt, s probiotickou flórou z pasterizovaného mliek a, nie ovčí, kozí nie zo salaša. Po desiatom mesiaci červeú lúpanú šošovicu. Ponúkame prevarenú ochladenú vodu, cca 200 ml denne, nemusí toľko vypiť. Len ponúkneme.

 • Prikrmovanie

  , Autor:

  Dobrý deň, mám 2 mesačnú dcérku cez deň nám dojčenie ide dobré,ale večer už nemám toľko mliečka a je hladná môžem ju na večer dokrmit ? Neprídem tak o mlieko ? Respektíve nepokazime si dojčenie ?

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Dôležitejšie je odpoludnia si oddýchnuť, pospať dostatočne piť a mliečka bude viac. Niekedy je vhodné dojčiť večer viackrát, v tomto veku ešte aj v noci, bude sa vám tvoriť viac mlieka. Najprv by som skúsila toto, nie prikrmovanie.
  Viem, že odpoveď mešká ale bola som chorá, tak snáď ešte kojíte a podporí vás to aj teraz. Čím viac kojíte, tým budete mať viac mlieka.

 • Skoré prikrmovanie a ekzém

  , Autor:

  Dobrý večer, chcela by som sa spýtať, či som urobila veľkú chybu, ak som začala bábätko prikmovat na začiatku 4mesiaca. Podávala som iba mrkvu 5 dni,potom som primiesala k mrkve zemiak. Bábätko bolo kojene + pred spaním mal od narodenia fľašu umelého mlieka. Odkeky podávam prikrm, bábätko ma stále ekzémy, v noci nespí, skriabe sa na krku a na nozickach v zahyboch. Dnes má 6,5 mes. Krvné testy má v poriadku (Fe, Ig, pečeňové testy). Môže mať skoré prikrmovanie súvis s ekzemom? Na koznom povedali (boli sme pri dvoch dr. ) že je to atopicky ekzém. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Neviem, či to môže mať zásadný vplyv na ekzém ale určite nebolo správne prikrmovať do ukončeného štvrtého mesiaca a ak bolo dieťa kojené, nerobím to ani skôr ako po ukončenom piatom mesiaci. Teraz je však neskoro špekulovať prečo má ekzém, treba ho liečiť.

 • Ako začať s prikrmovaním

  , Autor:

  Dobrý deň p. Doktorka. Mám 5-mesačného synčeka. Naša pediatrička mi už schválila prikrmovanie ale mám v tom trochu chaos a mala by som pár otázok.
  Začnem so zeleninou: mrkva + zemiak
  petržlen
  hrášok
  tekvica, cuket, brokolica karfiol
  - zeleninu každý druh skúšam tak 3-4 dni a sledujem ak by náhohou bola nejaká reakcia, po pár lyžičkách
  Po 14-tich dňoch pridám do zeleniny aj maso.
  Potom začnem dávať aj ovocný príkrm a kaše. Moje otázky teda sú:
  1. Keď začínam dávať ovocie, tak to dávam na olovrant a zároveň na obed dávam aj zeleninu?
  2. Kedy začínam dávať kaše? Hneď od začiatku, kedy aj zeleninu? A z čoho má byť kaša (kukuričná, ryžová, pšeničná, ovsená) je to dôležité?
  3. Takže už na konci prvého mesiaca prikrmovania, dostáva na olovrant ovocie, obed zeleninu s masom a večeru kašu?
  4. Čo sa týka lepku. Pridať 2 lyžičku múky do zeleniny alebo 2 piškóty do ovocia a dávať stále?
  Ďakujem pekne za odpoveď, Zuzana

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  ovocie radšej dávam dopoludnia, samozrejme zároveň môže aj zeleninu v obednom príkrme mäsosozeleninovom , každý deň má mať mäsko.
  U kaše je dôležitá tá obilnina a samozrejme umelé mlieko alebo kaša mliečna , ktorá sa zarobí s vodu. Len pozor, mnohé majú rôzne príchute a tie môžu alergizovať, snažte sa nájsť bez príchute!!! A neodporúčam žiadne moderné a "desne zdravé" kaše typu proso, špalda, pohánka. Ja ich do jedálníčka deti do roka ale ani neskôr nezaraďujem. Kašu zavádzame najneskôr do ukončeného siedmeho mesiaca. Ovocie ideálne až po šiestom mesiaci.
  Áno, ak pekne prijíma stravu bez mliečnu , tak v priebehu mesiaca môže prejsť na tieto porcie
  Lepok dostane hlavne vo forme mliečnej kaše ale najskôr samozrejme jednu potom dve kávové lyžičky do mäsosozelneinového príkrmu. Piškóty do roka zväčša vôbec neodporúčam, ke´d tak po siedmom mesiaci bábätkovské keksíky / hami, nestlé a pod/

 • prikrmovanie

  , Autor:

  Dobry den, Chcela by som sa Vás opýtat , Mám 6 a pol mesačného synceka , ktorému dávam umelé mliečko Nutrilon omneo comfort 2 od pol roka, predtým Nutrilon HA1.. S príkrmami a to zeleninovými som zacala tak od marca , uz na olovrant mu dávam ovocné prikrmy. Od pol roka som mu zacala davat masko k zelenine a raz som vyskusala aj ryzu k masku a zelenine. cca Odvtedy má tvrdu stolicu, je to v poriadku? moze ho ryza zapekat??, ci je este skoro dávat ryzu ako prílohu, mam ju dávatradsej vo forme kase??predtým jedol na olovrant banan popucany...este sa chcem opýtat, aké kase na veceru možem malému dávat? musia byť v jeho veku bezlepkové, ci..? moze aj kasu cerealnu NOMINAL psenovu, ryzovu, pohánkovú...ked este nema 7 mesiacov, alebo mám začať mliečnou ryzovou??dakujem za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Takže ryžu a ryžovú kašu len ojedinele, ani nie viac ako dvakrát do mesiaca, keďže má tvrdú stolicu. Taktiež varenú mrkvu dávať maximálne jedenkrát týždenne
  Kaše samozrejme môže a má papať s lepkom. Teda krupicovú, trojzrnnú, hľadajte na trhu také, ktoré neobsaujú príchute, je to celkom ťažké takú nájsť. Môže byť mliečna kaša, potom ju zarobte s vodu, alebo bez mliečna a potom ju zarobte s jeho mliekom.
  prosím proso je pre andulky, pohánka nafukuje a je to doplnková kaša pre ľudí s celiakiou, špalda obsahuje až veľmi veľa lepku!!! takže zabudnite na to, že sú to pre vaše diea zdravé kaše a vôbec ich nepodávajte!!!! Teda dávajte krupicovú, môžete aj ovsenú alebo kukuričnú, ale tie neobsahujú lepok a lepok už dieťa v tomto veku v strave potrebuje!Ak budete mať naďalej problém s tvrdou stolicou, môžete podávať probiotika.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: