Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • zapcha

    , Autor: brosky

    Dobry den pani doktorka, moja 6 mesacna dcera je plne dojcena a zacala som ju pred par dnami prikrmovat zeleninovym príkrmom /zemiak, mrkva/. Problem je v tom, ze nechce jest, dam jej do ust trosku jedla a hned ho aj vypluje. Z toho mala, co zje /mozno 1-2 lyzicky/ ju vsak zapeka. Niekolko dni nemala stolicu, predtým mavala aj 2-3 x denne. Je to normalne? Mam prikrmovanie o tyzden-dva odlozit? Dakujem za Vasu odpoved.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Prikrmovanie treba začať najneskôr od šiesteho mesiaca!!!!!!!Niekedy je vhodné začať aj skôr. Už by som nič neodkladala. Obmedzenie vyprázdňovania takmer s istotou nie je spôsobené uvedeným príkrmami.
    Deti v tomto veku často sa vyprázdňujú len raz za niekoľko dní, nie je to žiadne ochorenie ani problém. Musí však platiť, že dieťa nemá vážne bolesti bruška, vetry odchádzajú, dieťa nevracia, je čulé a má dosť mokrých plienok.
    To, že vypľúva jedlo neznamená, že ho nechce alebo jej nechutí. Jednoducho ho nevie prehltnúť. Treba ho spraviť na úplne hladkú kašičku.
    V zásade nie je potrebné začínať len zeleninou, pokojne začnite mäsom, zemiakom a zeleninou/ okrem mrkvy je veľmi vhodná napríklad cukina/ a do hotového príkrmu dajte 4 až 5 kvapiek slnečnicového alebo olivového oleja. Spočiatku podávame 4 až 5 lyžičiek, keď dieťa prejaví asi o piatich dňoch záujem o väčšiu porciu, podávame mu podľa chuti.