Poradňa dojčenia a výživy

Poradňa dojčenia a výživy
6,244 otázok

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Prikrmovanie

  , Autor: miriamam

  Dobrý deň pani doktorka, prečítala som si veľa Vašich odpovedí na otázky mamičiek ohľadom prikrmovania bábatiek. Ale keďže každé bábatko je iné, chcem sa Vás taktiež opýtať na jedálniček. Nás drobec má 5,5 mesiaca. Od 3. mesiaca bol bohužiaľ čiastočne dojčený a čiastočne na UM. Od 5. mesiaca je výlučne na UM. Podávame mu antirefluxový nutrilon, nakoľko nám grckal. Následne sa to upravilo. Približne 3 týždne už ochutnávame zeleninku a začali sme už aj s ovocím. Začali sme trošku neskôr, pretože nám to odporúčila kožná doktorka, pretože máme problém s ekzémom. Každé jedlo nám odporúča vyskúšať o mesiac neskor ako sa odporúča zdravým detičkám. Najskôr sme skúšali len ochutnávať, ale posledný týždeň sme už začali vynechávať mliečko a papáme zeleninku. Chcela som sa spýtať či som správne pochopila ako má vyzerať jedálniček skoro 6M bábatka. My papáme každé 3 hodinky a papáme takto:
  keď vstaname okolo 7, 30 - 8,00 hod vypije Luky 195 ml mliečka
  okolo 11,00 hod - vypije 195 ml mliečka
  okolo 14 hod - spapká zeleninovú kašu
  okolo 17 hod - vypije 195 ml mliečka
  okolo 20 hod - vypije 195 ml mliečka a celú noc spinká.
  Navrhujete to tak, aby okolo 8,00 hod vypil mlieko, okolo 11,00 hod spapal ovocie, o 14 hod zeleninku, o 17 hod mliečko a o 20 hod mliečnu kasu? Cez deň mu dáme spapať ešte 2 kukuričné chrumky a ochutnáva po lyžičke ovocie. Posledné dva dni dostal aj mliečny keksík, ktorý je pred deti od 6. mesiacov :) A ešte ma napadá jedna otázočka, či je vhodné do zeleninky už od teraz pridávať aj lyžičku masla? Veľmi pekne Vám ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  No určite tieto informácie o papaní príkrmov nie sú odo mňa.
  Chrumky vôbec nemá čo papať, sú to prázdne kalórie, ktoré akurát z dieťaťa urobia zlého jedáka, lebo im chutia a bude chcieť chrumkať chrumky a nie papť zdravé mäsko a zelneinku!
  Ovocie odporúčam až po ukončení šiesteho mesiaca, len to , ktoré rastie u nás a nemá červenú dužinu a nie je chuťovo výrazné, hlavne kyslé.
  Keďže má ekzém, začala by som , tak ako ste to aj správne spravili jednozložkovým obedným príkrmom, teda: zemiak, po štyroch dňoch pridať mäso / kuracie, králičie, morčacie, teľacie, cca 30 gramov na dávku, podávame každý deň/, poďalších štyroch dňoch aj mrkvu. Takto pokračova ť cca 10 až 14 dní, spočiatku pár lyžičiek, postupne koľko je ochotný spapť. Asi po 14tich dňoch pridať do stravy lepok vo forme zavarenie detskej krupice do mäsosozeleninového príkrmu alebo ak už je na umelom mlieku, tak ako večernú obilninovú kašu. Až potom asi o 14 dní pokračovať zavedením ovocia. Spočiatku ho udusíme ale keď dieťatko na neho neraguje negatívne / vyrážka, hnačka/, môžeme podávať aj surové ovocie, nastrúhané na sklenenom alebo umelohmotnom strúhadle.

Podobné otázky

 • Prikrmovanie

  , Autor: SB18

  Zdravím,mám 4tyzdnoveho synčeka,kedže mám malo mlieka,prikrmujem ho s Hipp Ha,ale mám pocit že je zle,už druhý deň je maly nesvoj,pri papani troska place,brušku mu stále ako keby škrkalo..ale inak spinka pekne a vydrží aj tri hodiny napapat..môžem zmeniť UM mlieko ?dakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Snažte sa viac kojiť, ak ešte kojíte. Mlieko by som nemenial. Cieľom v tomto veku nie je, aby dieťa dlho spalo ale aby sa rozbehlo kojenie a malo materské mlieko!!!! Dá sa to len tak, že ho budete kojiť na požiadanie, teda aj po dvadsiatich minútach od ukončenia predchádzajpceho kojenia, kojiť budete 8 až 20 krát denne, budete trvale 24 hodín s dieťatkom, nenecháte ho spočiatku spinkať dlhšie ako 4 hodiny. Určite si hovoríte, že to nebudem robiť nič iné: veru spočiatku takmer inič iné nestihnete, pretože medzi kojením musíte spať. Ale nie je to navždy, po pár týždňoch si dieťto spraví režim. Len takto však dosiahnete pre dieťa najlepiu výživu: materské mlieko a nebudete musieť rieiť bolesti bruška ani zmenu mlieka.

 • Prvy prikrm

  , Autor: mata

  Dobry den, chcela by som sa opytat,ci prikrmovanie od ukonceneho 6. mesiaca u plne dojceneho dietata je skor orientacne alebo je lepsie striktne ho dodrzat. Mam syna,ktory bude mat 5,5 mesiaca a je len na MM. Dojci sa 6x denne po 10 min a prospieva. Ide o to,ze sa uz velmi zaujima o jedlo,ked vidi niekoho jest,nic ine ho nezaujima. Ked mu idem davat D na lyzicke,tak rad otvara pusinku. Jeho detska lekarka povedala,ze uz mozme kludne zacat prikrmovat,ale vsade citam ze az od ukonceneho 6. mesiaca...
  Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Vaša lekárak á ravdu, s príkrmami môžeme začať od piateho / výnimočne aj štvrtého / mesiaca . Od šiesteho mesiaca musíme najneskôr začať s príkrmami!!!!

 • Prve prikrmovanie

  , Autor: viki

  Dobry den.chcela by som sa opytat,cim a v akom mnozstve mozme zacat prikrmovat nasu 4mesacnu dcerku(p.doktorka nam povedala,ze uz mozme za at,. uz vazi 6kg a chce papat cez den kazdu hodinu...je len dojcena),prip.poradili nejake vhodne recepty.dakujeme

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Recepty nie sú potrebné, príprava je veľmi jednoduchá: do roka stravu nesolíme, pripravujeme len varením / žiadne dusenie, pečenie a podobne/.
  Pani doktorka vám mala povedať, ako to máte robiť, hlavne preto, že každý to robí trocha inak. Ja začínam s príkrmami až po piatom mesiaci, kojeným deťom dokonca niekedy aj po šiestom. Ale môže sa začínať aj po štvrtom mesiaci.
  Vždy keď zavediete niečo nové, treba počkať cca 4 dní ako dieťa zareaguje a potom podať iný druh potraviny
  Ovocie určite podávame až po ukončenom šiestom mesiaci - len to, ktoré rastie u nás a nemá červenú dužinu. Spočiatku hlavne jabĺčko, ošúpeme, udusíme rozmicujeme a podávame po lyžičkách, keď na neho nemáreakciu, môžeme podávať aj surové ale nastrúhané na sklenenom alebo umelohmotnom strúhadle. Ovocie nesmie byť kyslé, deti kyslú chuť nemajú radi.
  Ale ovocie až neskôr. začíname zeleninou a mäsom. Po štvrtom mesiaci by som začala zemiakom, uvaríme vo vode , malé množstvo vody necháme po dovarení, príidáme tri až štyri kvapky olivového alebo slnečnicového / kvalitného, za studena lisovaného / oleja a podávame lyžičkou túto kašičku, prvé dni štyri päť lyžičiek, keď sa naučí papať a nemá na jedlo žiadnu reakciu / po cca štyroch piatich dňoch/ môžeme pridať mrkvu, tiež uvaríme rozmixujeme , pridáme olej ako vyššie a podávame, môžeme podať aj viac lyžičiek, o cca 4 dni pridáme mäso/ kuracie , králičie, morčacie alebo teľacie/, znova uvaríme, spravíme kašičku pridáme olej a podávame lyžičkou, Spočiatku dieťa nespapá veľa, tak ho treba dokojiť. Keď cca po troch týždňoch spapá dostatok jedla, nie je potrebné dokojiť / samozrejme ak chce, môžete/. Ako ďalšou potravinu podáme do mäsovozeleninového príkrmu lepok vo forme bezmliečnej instantnj kaše / babylove z DM/ alebo do malého množstva vody dáme detskú krupicu / cca 2 káv. lyžičky/ necháme zmäknúť a pridáme do príkrmu pred dovarením, ešte chcvíľu spolu dovaríme, Znova rozmixujemem, pridáme olej a podávame. Ďalší príkrm bude po šiestom mesiaci ovocie a potom cca o 10 dní večer podávame mliečnu kašu: buď kúpite mliečnu kašu , ktorá sa rozrába s vodu/ ideálne bez príchutí/ alebo kúpite umelé mlieko / formula/ a do neho vmiešate babylove bezmliečnu kašu a máte kašu hotovú. Ovocie podávame dopoludnia, mäsosovozeninový príkrm na obed a mliečnu kašu pred kúpaním.
  Do obedného príkrmu postupne meníme zeleninu, ktorá sa varí.
  Po siedmom alebo ôsmom mesiaci pridávame žĺtok, neskôr aj celé vajce v cestovinovej závarke do obedného príkrmu, po deviatom mesiaci biely jogurt / nie jedlo na báze tvarohu, ten nepodávame do jedného roka!!!/ a po desiatom mesiaci červenú lúpanú šošovicu a po jedenástom meiaci naškrabané avokado.

 • prikrmovanie

  , Autor: Jana

  Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať aká ryža a cestoviny sú vhodné pre 6 mesačné dieťa. Je vhodná ryža basmati? Ešte by som sa chcela opýtať koľko krát denne by dieťatko malo jesť príkrm a koľko krát denne piť mlieko, sme na Um. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Cestoviny v tomto veku nepodávame, len ak by ste našli v obchode s detskou výživou nesolené. Dieťa dostáva lepok vo forme detskej krupice zavarenej v mäsosozeleninovom príkrme.
  Ryžu, bielu, nie hnedú ani basmati podávame veľmi opatrene, mohla by spôsobiť zápchu, jednu-dve čajové lyžičky do mäsosozelneinového príkrmu, 1x týždenne.
  Ráno má mať mlieko, dopoludnia ovocný príkrm, napoludnie mäsosozelneinový príkrm, odpoludnia mlieko a večer mliečnu kašu.

 • Prikrmovanie umelým mliekom

  , Autor: Klaudia

  Mám 3 a pol mesačnú dcérku chcem ju začať prikrmovať UM mliekom Nutrilon pri alergii v rodine, chcem jej ho dávať hlavne na.noc pretoze sa mi strašné často po nociach budi ja nemám potrebný spánok na dotvorenie mlieka. V akom množstva by som mala začať aby to nebol pre malú šok, na obale je 200 ml vody a 6 odmeriek nutirlonu čo mi príde na začiatok veľa.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Pomer vody a sušeného mlieka sa musí dodržať!!!!!!!!!!
  Ak máte v rodine alergie, neponáhľala by som sa s prikrmovaním!!!! Vy to však musíte rozhodnúť sama. Nočné kojenie je dočasné, súvisí s tým, aby sa zvýšila produkcia mlieka. Okolo štvrtého mesiaca to zväčša ustane a dieťa spí v noci dlhšie. Na dotvorenie mlieka je potrebný oddych aj spánok, ale hlavne je potrebné dieťatko prikladať a kojiť, inak viac mlieka nebude.
  Nepamätám si, že by som niekedy zažila, že podávanie umelého mlieka večer navodilo u dieťaťa lepší spánok. Dieťa sa nebudí preto, že je hladné ale preto, že chce cítiť blízkosť matky a potrebuje sa napiť a zárove*ń je to v prírode tak zariadené, že časté pitie zvyšuje produkciu mlieka, čo dieťa v tomto veku veľmi potrebuje. Ak podáte Nutrilon, produkcia mlieka sa nebude zvyšovať, zväčša potom kojenie skončí skôr ako keď sa nedokrmuje.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: