Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Kaše?

    Dobry den, o tyzden bude mat nasa dcerka 7 mesiacov a mna by zaujimalo, ci je nutne uz zacat podavat aj rôzne kaše( ryzove, obilninove....ak nie,tak odkedy?).Este ju plne dojcim, iba na obed papka zatial iba zeleninku ( mrkvu,zemiak,kalerab a varene jablcko). Toto jej stale obmienam.Zaujimalo by ma ci jej to podla vas zatial staci,alebo by som mala zacat nieco pridavat.Odkedy moze zacat papat aj surovu zeleninu a ovocie? Okrem materskeho mliecka nechce zatial pit ziadne ine tekutiny, aj ked jej ich neustale ponukam.Chcela by som vediet ci ma zatial zabezpecenu dostatocnu vyzivu.
    A este sa neviem rozhodnut ako je to so soľou.Nasa pediatricka povedala ze jej mam stravu troska prisolovat, kvoli jodu - vraj jej moze chybat a moze mat problemy so stitnou zlazou.Tak teraz neviem,vsade sa pise ze sol aspon do jedneho roka NIE. Dakujem za odpoved a prajem krasny den.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Dieťa má nedostatočnú výživu, pretože už od šiesteho mesiaca malo dostávať aj mäso, teda mäsovozelneinový príkrm, mäso malých zvierat: kura, morka, králik, teľa. Soliť určite až po roku!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    V siedmom mesiaci môže aj ryžovú a obilninovú kašu, zatiaľ ak kojíte rozrobenú s vodou, po deviatom mesiaci mliečne kaše. Surové ovocie aj zelneinu / mrkvuú môže, ale ovocie len to, ktoré sa vyskytuje u nás a nie červené plody / jahod napr. /.