Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Ako začať s prikrmovaním

    , Autor: 1Zuzana1

    Dobrý deň p. Doktorka. Mám 5-mesačného synčeka. Naša pediatrička mi už schválila prikrmovanie ale mám v tom trochu chaos a mala by som pár otázok.
    Začnem so zeleninou: mrkva + zemiak
    petržlen
    hrášok
    tekvica, cuket, brokolica karfiol
    - zeleninu každý druh skúšam tak 3-4 dni a sledujem ak by náhohou bola nejaká reakcia, po pár lyžičkách
    Po 14-tich dňoch pridám do zeleniny aj maso.
    Potom začnem dávať aj ovocný príkrm a kaše. Moje otázky teda sú:
    1. Keď začínam dávať ovocie, tak to dávam na olovrant a zároveň na obed dávam aj zeleninu?
    2. Kedy začínam dávať kaše? Hneď od začiatku, kedy aj zeleninu? A z čoho má byť kaša (kukuričná, ryžová, pšeničná, ovsená) je to dôležité?
    3. Takže už na konci prvého mesiaca prikrmovania, dostáva na olovrant ovocie, obed zeleninu s masom a večeru kašu?
    4. Čo sa týka lepku. Pridať 2 lyžičku múky do zeleniny alebo 2 piškóty do ovocia a dávať stále?
    Ďakujem pekne za odpoveď, Zuzana

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    ovocie radšej dávam dopoludnia, samozrejme zároveň môže aj zeleninu v obednom príkrme mäsosozeleninovom , každý deň má mať mäsko.
    U kaše je dôležitá tá obilnina a samozrejme umelé mlieko alebo kaša mliečna , ktorá sa zarobí s vodu. Len pozor, mnohé majú rôzne príchute a tie môžu alergizovať, snažte sa nájsť bez príchute!!! A neodporúčam žiadne moderné a "desne zdravé" kaše typu proso, špalda, pohánka. Ja ich do jedálníčka deti do roka ale ani neskôr nezaraďujem. Kašu zavádzame najneskôr do ukončeného siedmeho mesiaca. Ovocie ideálne až po šiestom mesiaci.
    Áno, ak pekne prijíma stravu bez mliečnu , tak v priebehu mesiaca môže prejsť na tieto porcie
    Lepok dostane hlavne vo forme mliečnej kaše ale najskôr samozrejme jednu potom dve kávové lyžičky do mäsosozelneinového príkrmu. Piškóty do roka zväčša vôbec neodporúčam, ke´d tak po siedmom mesiaci bábätkovské keksíky / hami, nestlé a pod/