Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Strava po roku

    Dobry den. Syncek ma rok a vazi len 8,6 kg.
    Jeho jedalnicek je nasledovny - rano mliecko a rozok, desiata mlieko (ovocie odmieta), obed masovo zeleninovy prikrm cca 120ml viac nezje, olovrant jogurt a vecera nemliecna kasa cca 80 ml. V priebehu dna ho este 4-5 kojim. Co je potrebne zmenit v jeho jedalnicku, aby viac pribral. Resp. ako dosiahnut, aby toho zjedol viac.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Po roku postupne prechádzame na rodinnú stravu. Ak je zdravý, nemá žiadne chronické ochorenie, jedná sa o drobnejšie dieťa, takže porcie iste nebudú veľké, ale môžete mu dávať už aj iné druhy zeleniny, aj surovej, napríklad k raňajká, k obednému jedlu, večer môže zemiaky, zemiakovú kašu, ryťu, ryťovú kašu. Postupne môžete zaradiť aj mliečne výrobky, tvaroh, neslané, čerstvé syra maslo / nie rastlinné typu rama/ a celkovo zdravú racionálnu rodinnú výživu. Na prípravu varenej stravy môžete použiť aj mlieko alebo smotanu/ pokiaľ samozrejme nemá alergiu na kravské mlieko/.