Diskusie

Vytvoriť diskusiu

Rodina

anonym, 12.05.2011 08:37

Ako by ste riešili lakomosť

Žijeme s manželom od rodiny cez 300km,pred 4 rokmi tu prišiel pracovať manželov brat,moj manžel je živnostník tak ho zamestanal.Tento rok sa tu presťahovala aj jeho žena s deťmi.Ide o to že za celé 4 roky všade kde ideme spolu napr.na kávu,na pizzu alebo na nejaké podujatie s deťmi všetko platí moj manžel a mňa to neskutočne štve.Jeho brat vždy povie zaplať to ty a odpíš si to s platu,a pritom ja viem že veľakrát si to moj manžel nezapísal,veď čo euro tam euro sem.Ja som už veľakrát mužovi povedala prečo stále len on platí,veď výplatu mu dáva tak čo si švagor neplatí sám.Pritom my žijeme v prenajatom byte čo na vlastný nemáme,muž síce zarobí dosť ale on je pravý opak brata všetko minie,stále mu niečo treba a nič neušetrí a jeho brat hroza a des! Lakomec strašný už aj jeho žena si sťažuje,to by bolo na dlhé písanie.Včera sme sa s mužom opať pohádali,ja som mu povedala že ak ešte raz bude všetko sám platiť tak hanba nehanba poviem pred všetkými keď zase niekam pojdeme čo si myslím a hotovo.Pozrela som mu totiž do diará a tam má muž zapísané len tie vačšie výdavky čo bratovi platil,tie menšie výdavky vobec.V práci bratovi platí obedy,benzín má sa dobre,jeho brat si kupil byt,má ho zariadený a my nemáme nič-moj muž všetko minie a jeho brat šetrí každé euro-jeho deti nosia len obnosené oblečenie,hračky im nekupuju všetky hračky čo maju maju od rodiny,deti od roka pili len kravské mlieko lebo sunár je pre neho drahý,jogurty len s Lidla a pod.Jeho žena je na materskéj,veľmi sa nudí,nikoho tu nepozná a len čo prídem poobede s práce už mi volá že čo robím,že príde.Ona nechápe že aj ja mám deti,treba sa mi im venovať,ktomu domácnosť a pod.Ja nemám čas sa jej venovať a sedieť s ňou a to je aj 4x týždenne.Príde poobede s 2 deťmi,u nás hluk,neporiadok čo narobia deti a ostávaju až do siedmej večer pokiaľ nepríde manžel so švagrom.Tak ja sa unavená s práce ponáhľam domov ovešaná s taškami s nákupom a švagrinej ani netrkne že aj ja mám svoju domácnosť,treba mi variť večeru a venovať sa deťom,pritom ona mi s ničím nepomože.A večeraju samozrejme s nami,je mi trapné nedať aj im-tým nám stupaju výdavky na stravu.A keď večer odíndu mám čo robiť aby som upratala po deťoch neporiadok dala do poriadku kuchyňu,zaspávam okamžite ako si ľahnem,a pol piatej budíček do práce.Už mám toho dosť,mám pocit že chyba je aj vo mne mala som si skor dupnuť a povedať čo si myslím.Poraďte mi prosím čo mám robiť,nechcem si rozhnevať rodinu ale už to chcem riešiť,ďakujem.

 • anonym
  12.05.2011, 09:49

  Ja by som zvolila prístup, aký požičaj, taký vráť. Ak sa chce švagriná stretnúť 4x do týždňa, navrhnite, že pôjdete k nej vy a vyjedzte chladničku vy jeja nech upratuje a varí ona. Prípadne prehoďte niečo v zmysle, že deti by prijali aj teplú večeru. V reštaurácii povedzte, že nemáte dosť peňazí a zaplaťte iba svoju časť. Ak nemajú ani oni, nech zaplatia kartou, ak neberú karty, nech si idú peniaze vybrať. Možno sa spamätajú. Ak nie, skúste im na rovinu povedať, čo vám vadí. Možno sa urazia, ale ak vás budú vkuse využívať, vzťahy sa pokazia aj tak a myslím, že je niekedy lepšie povedať hneď, čo vám vadí ako dlhodobo kopiť v sebe hnev a potom  vybuchnúť.  

 • anonym
  12.05.2011, 10:18

  Neviem na čo ešte čakáš - riešiť si to mala už dávno a to dosť radikálne. To, čo opisuješ zďaleka nie je v poriadku a problémy sa začnú len prehlbovať, ak nezačneš konať. Vydiskutuj to s mužom, ale VECNE, STRUČNE A POKOJNE (aby ťa neskôr neobvinili, že si hysterka) a spoločne zakročte proti parazitizmu príbuzných. Ak on v tom problém nevidí, tak zabojuj sama - veď tvoja spokojnosť a radosť zo  života (a tiežt tvojich detí) za to na 100% stojí. Otvorene im to povedz alebo môžeš použiť "zrkadlovú taktiku" - rob presne to, čo oni vám doteraz (nepúšťaj ich viac do svojho bytu, ale chodievaj k nim aj s deťmi, kľudne aj 4x do týždňa aj s večerou), vyhni sa situáciám, kde za nich treba platiť (t.z. žiadna spoločná káva, pizza a pod.) alebo ZAČNI ŽIŤ ŽIVOT PODĽA SVOJICH PREDSTÁV - oddychuj so SVOJIMI deťmi, venuj sa SVOJEJ domácnosti, stretávaj sa so SVOJIMI priateľmi, venuj sa SVOJIM koníčkom,.... jednoducho začni si vychutnávať život (či už s podporou manžela alebo bez nej) a príbuzných na istú dobu vyčiarkni zo svojho života. Ak časom prídu na to, čo vám spôsobili, môže sa kontakty oživiť, ale nie do takej miery ako si to opisovala, aby sa situácia nezopakovala. Držím ti palce a nepremárni už ani jeden deň - nikdy nevieš, či nie je posledný.

 • lolonka
  12.05.2011, 11:10

  toto mi už príde využívanie... :s ...by som navrhla manželovi, aby ste si začali šetriť na vlastné bývanie...ani nevieš, čo sa stane...a čo potom?...pomôže vám potom švagor?..keď je taký lakomý? asi nie, že?...takže by som im oznámila, že odteraz šetríte, nech si platia všetko samy...a ak sa švagrinka bude k vám zasa hrabať...tak jej povedz, že si unavená, že ťa bolí hlava, že si ideš ľahnúť...a možno jej to aj samej zapne... :think: :think: ...držím palce, treba v prvom rade presvedčiť manžela... :tongue:

 • anonym
  12.05.2011, 18:27

  Milé mamičky ďakujem za rady,som pevne rozhodnutá že to už budem riešiť,nebudem sa vyhovárať na únavu,bolesť hlavy a pod.ako mi tu jedna mamička radila.Poviem jej to narovinu,tak ako je čo si myslím,že ja mám svoju rodinu,chcem sa deťom naplno venovať a tiež mám aj domácnosť-každá zamestnaná žena vie čo to je chodiť do práce a starať sa o deti.Poviem jej to v kľude že nech sa nehnevá,že ich rada uvítam ale len občas napr.2-3x do mesiaca.Ja som švagrinú ľutovala že tu nikoho nepozná,ona je strašne hanblivá,utiahnutá ale ja jej nemožem a ani nechcem vyplňať jej voľný čas.Najhoršie je že aj na dovolenku ideme s nimi,súhlasila som s tým aj kvoli deťom,bude im veselšie ale budem trvať na tom že si všetko budeme platiť osobitne,oni svoje a my svoje.Dnes sa chystám na rozhovor s mužom,dúfam že sa to vyrieši,ale najhoršie je že keď som možovi viackrat dovrávala tak mi povedal že to su jeho peniaze,že on ich zarába a že on si može bratovi zaplatiť čo chce.

 • monči
  12.05.2011, 20:30

  no som veľmi zvedavá,ako dopadne váš rozhovor.budeš to mať ťažké,z tvojich slov usudzujem,že ty potrebuješ najskôr spracovať nejako manžela a to nepôjde až tak ľahko.držím palce,nech to dobre dopadne

 • lienkak
  13.05.2011, 07:00

  no aj ja som zvedavá, ako dopadne Váš rozhovor, daj vedieť.

  a na Tvojom mieste by som tiež švagrine na rovinu povedala, ako vnímam situáciu, nech sa spamätá aj ona... niekedy sa síce vzťahy priamym prístupom pokazia - ale keď to nie sú vzťahy, ktoré človeku robia radosť, uspokojujú ho, tak nie je o čom... radšej mať čistý stôl, ako sa stále vnútorne trápiť. a tá finančná stránka :idoh: že to švagrovcom nie je trápne, takto niekoho vyciciavať...:idoh:

 • anonym
  13.05.2011, 07:58

  Prajem pekný deň všetkým a ďakujem za každý príspevok a rady.Ako som predpokladala,včera sme sa s mužom opať pohádali.Podrobnosti rozoberať nebudem,nemá to význam.Pokiaľ si to muž sám neuvedomí budem zlá len ja že sa do toho starám.Povedala som mu aj o tom so švagrinou a on to tiež nechápe........dnes ma čaká rozhovor s ňou,od utorka som na PN s dcérkou tak u nás neboli,ale dnes jej zavolám či može prísť na chvíľu a porozpráve sa.Obávam sa že nakoniec budem ja tá zlá v celej rodine ale je mi to už jedno,veď takto sa nedá žiť.Ja som to zo začiatku brala tak že no dobre,prisťahovali sa sem,nikoho tu nepoznajú,že časom to bude lepšie ale nie je.Ja som po práci unavená,mám deti,domácnosť a nemožem sa jej venovať tak často do večera.Neviem ale keď to chápete vy tak dúfam že to pochopí aj ona,dúfam a ak nie tak sa pokazia naše vzťahy.Dám vám vedieť.

 • anonym
  13.05.2011, 09:00

  mozno pochopi mozno nie.mjho brata byvala frajerka(maju 2deti)nechcela pochopit jednu normalnu vec a to je ta ze mi hovorila svagrinka a ja som jej povedala,ze ja om jej svagrinka neni a ani nikdy nebudem a takisto moj manzel neni je svagor a nasa mala je jej nic,lebo su neni zobraty a myslis ze pochopila??nie doteraz mi stym zere nervy aj ked uz su neni spolu 2roky. :iscrewloose: :iscrewloose: :iscrewloose: :idoh:

 • anonym
  13.05.2011, 09:53  Predpokladala som, že ťa manžel nepochopí a teda ani nepodporí v "boji za slobodu a spravodlivosť" :D . Už z toho ako sa celú tú dobu k tejto záležitosti staval a ani len nenaznačil, že by mu to akokoľvek prekážalo. Mysli najmä na seba a svoje deti a až potom na ostatných. Nerob otroka pre t ých, ktorí za to nestoja ( a možno tam patrí aj tvoj muž), mladosť ti utečie a deti vyrastú - hádaj na čo budú spomínať - na večne uštvanú, nervóznu mamu, ktorá nebola spokojná so svojím životom. Prenesú si to ako vzor do svojho budúceho života a je o ďalšie nešťastné životy postarané :-( . Musíš im ukázať, že ich mama je silná bytosť, ktorá dokáže problémy riešiť a nie ich neustále odsúvať do neurčita. Myslím, že tvoje deti už aj tak dávno vycítili, že to doma nefunguje ako by malo (ak si ty v neustálom napätí, tak potom na 100%).
  V otázke financií buď opatrná - čo najskôr vyrieš otázku vášho bývania (nie je predsa možné, aby švagrovci už vlastný byt popri vašej štedrosti už dávno mali a vy žijete ako chudáci v prenajatom). Vezmi rozum do hrsti a zabezpeč deťom strechu nad hlavou - nechcem strašiť, ale ak by raz došlo k rozvodu, tak sa nebudete mať ani o čo deliť a ostaneš na ulici (smutná reality mnohých žien).

 • anonym
  13.05.2011, 16:13

  Ako sa vravi - za dobrotu na zobrotu.
  Nechcem pisat katastroficke scenare, ale tym, ze je tvoj muz taky rozhadzovacny a nestrazi si tok penazi, kludne sa moze stat, ze skoncite na ulici. Ak to jemu nevadi, tak tebe by malo - uz len kvoli detom.
  Musim uznat, ze jeho brat to ma naopak spocitane veeeeelmi  dobre  - je mu jasne, ze brat mu rozne "drobne" vydavky nikdy nebude strhavat z platu - ved su rodina, nie ? Tak preco to nevyuzit.
  Oni si dovoluju iba to, co im vy sami dovolite - plati to tak o svagrovi, ako aj o svagrinej. Aj ten rok co si jej dala na aklimatizaciu v novom prostredi, bol uplna zbytocnost - ved "vdaka" tomu, ze sa viazala iba na teba a tvoju rodinu sa vobec neosamostatnila, ba prave naopak.
  Vyjasnite si vztahy co najskor, pretoze to co sa deje u vas je ticho pred burkou.  

 • anonym
  13.05.2011, 17:46

  Švargriná pred chvíľou odišla,všetko som jej v kľude povedala a prosila ju aby sa ma snažila pochopiť,povedala som jej že ju rada uvidím ale nie tak často že uvidí ako to je keď sa po materskéj zamestná že tiež sa bude chcieť venovať deťom a stíhať domácnosť.Povedala len že to chápe a odišla zo slovami že ma nebude rušiť.Zajtra to určite bude preberať švagor s bratom a čakám doma búrku.....Popravde začínam sa aj báť ale inak sa nedalo.A s tým bytom máte pravdu,ja nepochopím ako bratia možu byť taký odlišný,moj všetko minie a druhý šetrí každé euro.

 • anonym
  13.05.2011, 18:44  Si na dobrej ceste, len sa nedaj odradiť - bude to náročné, ale napokon sa budeš čudovať, že si to neurobila už skôr. A ak by ti "náhodou" niekto z príbuzenstva vravel, že si zlá alebo tomu nerozumieš - never im ani slovo, je to len súčasť stratégie ako veci vrátiť do starých koľají, ktoré vyhovujú švagrovcom a zjavne aj tvojmu mužovi. S tými peniazmi - nie je pravda, že sú LEN tvojho muža a LEN on môže rozhodovať komu koľko dá. Máte BSM a vaše príjmy sú spoločné rovným dielom bez ohľadu na to, kto koľko zarobí. Držím ti palce

 • lienkak
  14.05.2011, 20:23

  super, že si sa odhodlala švagrinej všetko povedať. možno to na chvíľu vaše vzťahy ochladí, ale však doteraz boli až "prihorúce", no nie? a ak to švagriná nepochopí - jej chyba, a možno ju to nakopne a začne si hľadať prácu, ktorá jej zmysluplne vyplní čas, poprípade nejaké iné vyžitie, nielen každodenné návštevy u vás.

  a ako to dopadlo s manželom?

 • anonym
  15.05.2011, 08:04

  Manžel ešte spí aj deti,ja som toho moc nenaspala,včera sme sa poriadne pohádali.Vykričal mi čo si to dovoľujem,že tie peniaze zarába on a može si s nimi urobiť čo len chce,že s bratom je v práci spokojný,a čo je na tom že občas niečo zaplatí.Nedal si vysvetliť že keby si to spočítal prišiel by k celkom slušnéj sume.Veď tie peniaze by mohol odkladať radšej na byt alebo pre deti.Napr.minulá nedeľa-posedenie v nákupnom centre,4xkáva,4xdžus a 8x zákusok.Hádajte kto platil.Za tú sumu sme mohli deťom niečo kúpiť.A s tou švagrinou že som prehnala,čo si to vraj dovoľujem,že je to rodina,nedá si proste vysveliť nič,tak som mu povedala že prečo on chodí domov každý deň o siedmej,nech príde poobede už aj s nákupom,navarí,postará sa o deti a domácnosť a nech sa venuje aj rodinke! Povedal že preháňam,na to som už nič nepovedala a radšej som odišla a spali sme oddelene.Asi bude dnes iná domácnosť,a ak príde alebo bude volať jeho rodinka zoberiem deti a pojdeme niekde preč.O mesiac má jeho mamina 60 rokv bude veľká oslava a verím tomu že budú na mňa všetci zazerať,nejako to prežijem,je to moj život a nenechám sebou manipulovať.Prajem vám všetkým peknú nedeľu.

 • lolonka
  15.05.2011, 08:26

  fúha...no teda s manželom to budeš mať ťažké... :-( ...však si ich nevyhnala s tým, že ich nechceš v živote vidieť.... :s ...verím s tebou, že to manžel po čase pochopí... :therethere:

+ -
Príspevkov: 34