Diskusie

Vytvoriť diskusiu

Umiestnenie dieťaťa v predškolskom zariadení

Neviete mi poradiť, je umiestnenie dieťaťa - predškoláka do školky povinné, alebo nie? Dve riaditeľky MŠ mi povedali že to už neplatí, a nie je to povinné, ale ďalšia zase, že mi príde sociálka robiť cirkus. Tak ale ked mi dieta nikam nevzali, lebo su plne stavy, tak co mam robit?

 • eriluky
  20.07.2009, 12:07

  Ahoj, no ja ti neviem povedat zarucenu info, ale napr. nam riaditelka povedala, ze mi nevezme maleho do skolky prave kvoli tomu, ze musi brat predskolakov a ma malo volnych miest. My sme sa tam sice este nehrnuli, len sme sa informovali, ale viem, ze to tak bolo a teda podla nej aj stale je... Rodic nemusi dat dieta do predskolskej, ale ak chce, skolka ho musi vziat...Takto to bolo... Asi som ti nepomohla, ze? :angel:  Drzim palce ;-)

 • sandras
  20.07.2009, 12:44  Twiggy, nie je to povinne pre rodiča, ale školka MUSÍ ZO ZÁKONA zobrať 5-6 ročné dieťa (predškoláka a dieťa s odloženou školskou dochádzkou) do školky. A ja osobne určite odporúčam, aby predškolák v školke bol. Ulahčí mu to vstup do školy. Nech sa rodič akokolvek dieťaťu doma venuje, naučí ho všetko čo má vedieť, nikdy nedokáže nahradiť školkársky kolektív v oblasti sociálneho rozvoja.

  Takže byť tebou, idem do školky a oni ho proste ako predškoláka musia vziať.

  Pozri si ak chceš Vyhlášku č. 306/2008 Z.z., VYHLÁŠKA Ministerstva školstva Slovenskej republiky z 23. júla 2008 o materskej škole

  Okrem iného sa tam píše .... Do materskej školy sa prijímajú deti na základe žiadosti zákonného zástupcu.......Do materskej školy sa prijímajú deti priebežne alebo pre nasledujúci školský rok.... Prednostne sa prijímajú deti, ktoré dovŕšili piaty rok veku, deti s odloženou povinnou školskou dochádzkou a deti s dodatočne odloženou povinnou školskou dochádzkou. ...

 • Twiggy autor
  20.07.2009, 12:49

  Sandra, ja praveze som za to, aby maleho do skolky vzali, suhlasim  s tebou ze ta predskolska vychova, zvykanie si na kolektiv a urcite pravidla budu prinosom. Lenze riaditelka MS ma vysmiala, ci ma ona skolku nafuknut, ze ona sa nezblazni, miesto neni a hotovo :s

 • tatranka
  20.07.2009, 15:45

  Twiggy, je to tak ako ti tu pisu. Ty ho do skolky dat nemusis, nie je predskolska priprava povinna. Ak ho vsak do skolky chces dat, riaditelka ho MUSI prijat prednostne v suvislosti so spominanym zakonom. Ked sa ti riaditelka vysmieva, spomen ten zakon, ci jej ho mas doniest vytlaceny. Ak ma prijate deti vo veku 3-4 roky, tak urcite miesto pre predskolakov ma, jej argument o plnom obsadeni skolky by obstal len vtedy, ak by mala v skolke IBA predskolakov, a to asi nema :green:

  V kazdom pripade, ak je jej pristup takyto, nasilu by som tam dieta nedavala, pomsti sa ti inak :s
  Skus pohladat inu skolku. Ale je dobre vediet na co mas pravo a argumentovat.

 • sandras
  20.07.2009, 15:57

  Twiggy veru, zamávaj pred nou zákonom, prípadne spomeň aj školskú inšpekciu ... a miestočko sa rývchlo nájde....

  len jedna vec je taká... no prihlášky do školky sa davaju väčšinou vo februári, rozhodnutia už v apríli, takže teraz je už na to trošku neskoro... ale vo Vyhláške sa píše, že deti sa príjmajú aj priebežne počas škol. roka (u nas tiež napr. mi povedali, že jedine od septembra, počas roky by už maleho nevzali ... ale ma len 2,5 roka, tak som rada, že ho vzali, prisposobili sme sa....)

  V septembri na 100% nenastúpia uplne všetky deti a miesto isto nájdu...

 • tatranka
  20.07.2009, 16:25

  Financie na dany sk. rok podla poctu ziakov sa prideluju do 15. septembra, takze dovtedy ho este s kludom moze riaditelka zapisat a o nic nepride.

+ -
Príspevkov: 6