Diskusie

Vytvoriť diskusiu

Vyradenie dieťaťa zo škôlky.... Kam sme sa to dostali?

Mám 4ročného syna, ktorý navštevoval súkromnú škôlku Minikin v Podunajskych Biskupiciach. Navstevoval ju od mája, do minuleho tyzdna. V lete deti byvali často vonku, kde sa hrali a po absolvovaní predpísaného výchovného programu čakali na rodičov na čerstvom vzduchu. Malý najprv plakával za maminkou, ale postupne to prešlo a veľmi sa do škôlky tešil. Našiel si tam kamarátov a všetci sme boli spokojný. Aj napriek vysokému školnému, ktoré spolu so stravou činilo okolo 15000skk/mesačne. V septembri sa začalo ale počasie zhoršovať a deti bývali čoraz častejšie zavreté dnu. Vraj bola premočená tráva v záhrade... :roll: V škôlke následne mali epidémiu kiahní, syn ich absolvoval, preliečený šiel naspäť. Následne na to ochorel znova a mne nešlo do hlavy ako je toto možné. Riaditeľku sme požiadali či môžu chodievať deti von, načo mi odpovedala, že škôlka nemá suplovať úlohu rodiny... :-o Síce som jej odpoveď nepochopila, ale malo to efekt a deti bývali vonku.. Školné sme ale museli platiť celé, aj napriek tomu, že syn v škôlke nebol a kiahne bola chyba škôlky..Ale OK. Po vyzdravení syna sme ho tam znova dali. Večer sme po neho prišli a práve vtedy vyšiel z triedy jeho spolužiak, ktorý bol rozhorúčený, kašlal suchým dusivým kašlom a od kašlu ho napínalo na vracanie. Vyvracal sliny... Skoro som odpadla, keď som si uvedomila, že ja naozaj môžem robiť čo chcem, syn ochorie stále, keď škôlka nedodržuje hygienické predpisy a berie do škôlky choré deti! Učiteľky mi povedali, že od riaditeľky majú pokyn, neposielať deti domov, iba tie s Antibiotikami, aby neprišli o zákazníkov a tým o školné!!!!!

Informovala som riaditeľku, že v škôlke bol celý deň chorý chlapec zavretý so zdravými deťmi v triede. A čo spravila riaditeľka? Označila nás za konfliktných rodičov a o 21,40hod. v noci v ten istý deň mi písomne oznámila, že syna vyraďuje zo škôlky s okamžitou platnosťou.!!! :shock:  To aké to spôsobilo problémy nám ani nespomínam, sme dospelí, prežijeme to, ale syn sa ráno vychystal do škôlky, tešil sa na kamarátov a ja som musela vymýšlať rôzne historky, prečo tam nemôže ísť, aby som čo najmenej ublížila jeho detskej dušičke. Každý deň spomína kamarátov a ja sa len divím, kam sme sa to dostali... Následne som sa dozvedela, že Minikin ani nie je Materská škôlka, lebo jej nedali povolenie na prevádzku škôlky, keďže nesplnila požiadavky... Je to smutné, že ľudia s takýmto prístupom môžu ohrozovať naše deti a podnikajú s heslom "berieme aj choré deti, kľudne chodte do práce...".  

 • michmich
  19.11.2008, 14:45

  Tej riaditeľke ide evidentne len o prachy a má asi problém s normálnou komunikáciou a riešením problémov :shock: . Šokovalo ma tam množstvo vecí, nečudujem sa, že si rozhorčená. Nám na rodičovskom čítali niečo také ako prevádzkový poriadok určený Ministerstvom školstva, v ktorom bolo, že deti majú chodiť von každý deň minimálne 1 x za každého počasia!!! Dcéra mi chodí do obyčajnej štátnej škôlky s mesačnými nákladmi len cca 1.000,- Sk a toto a plno iných vecí fakt dodržujú. Takisto upozornia rodičov keď dieťa je soplavé, kašle aby išli k doktorke, prípadne ho preliečili doma. Školné 200 Sk síce musím zaplatiť celé ale stravu neplatíme keď nechodí do škôlky. Nerozumiem prečo riaditeľka chcela silou mocou udržať v škôlke choré deti aby mala z nich prachy keď tebe povedala, že musíš platiť celý poplatok aj keď tvoje dieťa nenavštevovalo škôlku kvôli chorobe. Nedáva mi to nejako zmysel. A to, že ti dieťa vyradili kvôli tomu, že si sa ozvala na pár vecí to sa mi zdá poriadny vrchol :shock:  Chápem, že ťa to trápi aj kvôli malému. Mojej dcérke by tiež puklo srdiečko keby ju vyradia zo škôlky. Nerozmýšľala si nad tým, že by si zahlásila syna do štátnej škôlky? Ja na tú našu nedám dopustiť. Prešli sme aj exkluzívnejšími škôlkami aj v BA ale tejto našej sa nevyrovná žiadna z nich. Ja som sa snažila vybrať škôlku stále podľa učiteliek a nie podľa vybavenosti či atraktívnosti zariadenia.

 • NataskaPsar
  19.11.2008, 14:55

  Ahoj, ďakujem za oporu, no som z toho úplne hotová, nemôžem odvtedy vôbec poriadne spávať. Synovi každý deň niečo rozprávam, keď sa ma pýta kedy pôjde za kamarátmi a srdce mi ide puknúť, keď mi hovorí čo oni robia v škôlke. ... Ona je veľmi konfliktná osoba a nemá rada ak jej nikto oponuje, berie to osobne, veď preto som mala vždy obavy čokoľvek jej povedať. Napríklad som syna našla poobede v topánkach obutých naopak, ale radšej som mlčala, len aby nebol konflikt... Keď sa mu tam páčilo.

  Platenie -  Ona to má v zmluve, že jej platíme, aj keby tam nebol celý mesiac, ja som ju len poprosila o nejakú zľavu, ak tam nebol 3 týždne a vlastne kvôli kiahňam, ktoré doma nedostal...

  Štátnu škôlku som skúšala, tá naša je ale bez šance plná a v okolitých dedinách detto. Teraz vlastne celý čas trávim tým, že hľadáme novú škôlku,. Nevie mi prosím niekto poradiť? Ružinov, Vajnory, Podunajske... Ďakujem. Jana

 • nanima
  19.11.2008, 15:51

  Ahoj, aj mňa zaujala tvoja situácia. Skúsila si sa s tou riaditeľkou porozprávať? Z môjho pohľadu nemá ľudský prístup. Ja by som to asi v sebe nezdržala a povedala by som jej svoj názor :x . Budem ti držať palce, aby ste čo najrýchlejšie našli tú" správnu "škôlku.

 • NataskaPsar
  20.11.2008, 09:00

  Ahoj, ďakujem. Skúsila, ale ona ho vyradila v noci o 21,40hod a ked som jej volala, tak mi zložila telefon a vratila školné. Ona ho tam proste nechcela. Ale čo sa mi už ženy ozvali, nie som prvá, bohužiaľ, komu takto vyradila dieťaťko tiež z dôvodu, že rodič bol "konfliktný", alebo že osočoval prácu škôlky. Osočoval znamená v jej ponímaní, že sa ponosoval na niektoré udalosti, ktoré sa mu nepáčili...Jedna pani mi poslala fotku, prikladám, kedy v tej najmenšej miestnosti bolo poobede zavretých 13 detí a 3 dospelý, vonku bolo mierne zima, ale dalo sa ísť v pohode von. Opýtala sa na to a dieťa letelo... Lebo sa nepýtala prvý krát.

  Ďakujem, budem hľadať medzi štátnymi po tejto skúsenosti a podľa učiteliek. Lebo asi lesklé hračky nie sú to pravé...

 • bubu2
  20.11.2008, 22:26

  ja síce nie som konfliktný typ a snažím sa rozumne a rozhovorom riešiť situácie, ale ako vidim s tou vašou pani riaditeľkou sa rozumne neda. ked je tych mamičiek viac nedalo by sa to riešiť nejakym podanim staznosti na jej osobu na ministerstve školstva, alebo na nejaku inštituciu, pod ktoru skolka patri, ked to vlastne ani nie je skolka? ved to predsa nemoze robit každej mamičke, ktora vyslovi nesuhlas. ved to kde zijeme, v silnom komunizme? co ostava, len drzat hubu a krok?
  ja som pred MD tiež bola učitelka, a ked rodič prisiel s nejakou namietkou, porozpravali sme sa čo ako by sa to dalo riešiť, tvorili sme kompromisy. ja vobec nechapem ako moze taka osoba pracovat s ludmi a detmi :-S

 • NataskaPsar
  21.11.2008, 10:24

  Ahoj, ja nie som vôbec konfliktný typ, skôr mi vyčítaju moji známy, že som až moc "splachovacia". Mne sa ale hádať nechce, trochu krátky život je na hádky...

  Ozvali sa mi ďalšie tri matky a bývalé dve učiteľky, ktoré tam pracovali a ktoré odišli, lebo odmietli niektoré veci znášať a nesúhlasili s takýmito spôsobmi v škôlke, jej konfliktami pred deťmi, a riešenie sporov pred deťmi. Vraj bez okolkov keď prišlo napr. nejaké dieťa do škôlky choré, tak sa pred nimi všetkými rozčuľovala, že ako to môže tá matka spraviť. No mala ju podľa mňa otočiť vo dverách a poslať domov a nie to tam vykrikovať pred deťmi, Jedna mamička mi vravela, že riaditeľka jej chcela vyradiť synčeka, lebo že vraj sa pomaly obúva, nevie dostatočne rýchlo chodiť a tým zdržuje celú skupinu!!!!!:shock: :shock: No chápeš????

  Vraj sa nevie rýchlo obúvať a zdržuje skupinu. Vraj by mal mať radšej súkromnú opatrovateľku! No ja som si vždy myslela, že škôlka má pomáhať v rozvoji dieťaťa... A to je tam školné spolu so stravou 15000skk.

  Inak učiteľky boli super, len sa často menili... No ale ozvať som sa nemohla.

  Takže budeme to iste ďalej riešiť. Diki za oporu. Synček to už pomaly znáša lepšie, dúfam skoro na to zabudne. Zajtra má narodeniny, tešil sa na kamarátov zo škôlky. Chcela som ich pozvať k nám, ale nemám na nich bohužiaľ kontakty. Ak tu teda je náhodou Maximova, Semiho, Adamkova mamka a prišli by deti na návštevu, ozvite sa mi prosím. Ďakujem

 • SandraS
  21.11.2008, 10:51

  Tak za 15.000,- by sa musela riaditelka mne pri nohach plaziť a každy den mi osobne prisť podakovať, že to platím a nie taketo sposoby!

  My sme mali dieťa v štátnej školke a von nešli, len ako bolo viac ako -10°C, alebo ak vyslovene lialo ako z krhly. Napriek tomu bola dcera jeden rok v školke viac chorá ako zdravá ... tomu sa proste niektoré deti v školke nevyhnu. Odkrutili sme si aj kiahne... To zasa nemožeš tak brať, že len kvoli tomu, že neboli vonku, tak zato ochorel. Kiahne maju inkubačnu dobu 2 týždne, a kym sa choroba prejaví, nakazený je cely kolektív ...

  Choré deti tiež chodili, usoplene, ukašlané... A pani učitelky im ešte poslušne dali sirupček:shock: :!:  S ATB bol zákaz do školky chodiť. Ja som si teda nedovolia dceru dať chorú do školky, ale niekdy prišla po chorobe, stačilo, že niekto zakašlal, a už sme amli chorobu spät:(

  Viem, že v školke, čo je od nas dalej, chore dieťa nevezmú, dokonca ak začne v priebehu dna kašlať, zavolajú rodičovi a musi si prísť. syna asi dam tam, aj ked budem chodiť hore-dolu po meste.

  AVŠAK PODOTYKAM, ZE ZA ŠKOLKU SME PLATILI  POPLATOK150,- + 500,- STRAVA!  Keby som platila sukromnu školku, tak by som si bohovsky preverila, čo je to za školku a za tie peniaze by teda museli poriadne kmitať a vychádzať v ústrety.

  Každopádne je jednanie riaditelky trocha mimo slušného správania. Mali ti dať aspon nejakú lehotu,  a nie "prepustiť na hodinu".

 • NataskaPsar
  21.11.2008, 11:04

  Ahoj, jasne, ja to neberiem tie kiahne tak, že zato že neboli vonku, že ich dostal... To je jasne. On mi tam ochorel 2 x za sebou, najprv kiahne a potom na to ešte kašel a sople a ATB. Mne je jasne, že deti si v škôlku "odskáču" všetky choroby, len proste na tom trvám že maju chodiť vonku, a to za každého počasia, ktoré nie je úplne brutálne. V eptembri a oktobri bolo krasne, takže nebol dôvod neísť von... Syn je ešte hyperaktívny a tak som  sním potom doma za tmy musela byť ešte par hodin vonku.... Jana

 • SandraS
  21.11.2008, 12:36

  samozrejme, dieťa ma byť vonku, vylietať sa aby sa potom dobre najedlo a vyspalo...

  Naši chodili von "až moc" :green:  aj rano od 9:00 do 11:00, a ak bolo pekne, ešte aj poobede, teda ja som brávaôla  dcerku tak o 14:30, tak zvyčajne nestihla isť ešte von, ale ostatne deti  ešte išli...

  Pre nich to je pohodlne, vonku treba davať viac pozor, ako v triede

 • bubu2
  21.11.2008, 22:15

  ozaj a ked sa ti nedari zohnat školku, opatrovatelku by vo vašich končinach do 15 000 nevedela zohnat? neviem si predstavit kolko asi mozu pytat. no každom pripade mi rozum ešte stale stoji nad tou primitivnou riaditelkou.

 • stankaG
  21.11.2008, 22:23

  no mne skoro oči z jamok vyliezli keď som čítala tento článok :roll:
  jedna vec je to školné...mne sa aj tých 750čo tu na dedine platím za obecnú škôlku zdá dosť.
  noa ten prístup...smiem vedieť, či pracuješ? pretože kebyže chodíš do práce a neskoro večer ti oznámia, že dieťa vyraďujú zo škôlky, tak to si dieťa zobereš druhý deň so sebou pracovať alebo ti láskavý zamestnávateľ môže dať rovno mesiac dovolenku, kým nenájdeš náhradu? jednoducho mi to nejde pochopiť.
  ja tiež nie som konfliktný tip, ale toto by som len tak nenechala...hlavne kebyže viem, že nemajú povolenie, udala by som ich až by ozelenala...

  aj môj syn býval často chorý v škôlke, no viac nežčato, trvalo to také 3 roky kým sa ako tak dal dokopy,potom sme pokračovali ešte rok v škole...
  no ja som pracovala a platili sme si opatrovateľku. je pravda, že to nebolo v BA ale n. zámkoch a pred asi 6 rokmi, no platila som3000sk mesačne a zdalo sa mi to majland...(nakoniec som skončila s prácou a radšej ostala s ním doma) no a do súkromnej škôlky v meste sme ho nevedeli dostať, tá mala super úroveň´, vlastnú soľnú jaskyňu, krásny dvor,proste  sen každého rodiča, ale tam to dodnes asi tak funguje, že deti sa nahlasujú už pri narodení...no a stála 4tis. mesačne. (netuším ako je to dnes)

 • NataskaPsar
  22.11.2008, 13:07

  Ahojte baby, diki za podporu, dnes má syn narodeniny a od rána mi rozpráva ako bude oslavovať v škôlke s kamošmi. No je mi z toho zle!!!:( A naozaj dúfam že ho to nejako prejde a zabudne...

  Nie, nepracujem, ale študujem na dennom štúdiu a mám každý deň povinné semináre, cvičenia, kam ak neprídem 2x, tak ma nepustia k skúške. Takže ked nám to pani zo školky Minikin oznámila v noci, tak muž volal v NOCI! šefovi, povedal mu o čo ide a ostal druhy den doma. Dalsi den moj stary 74rocny otec z Kosic cestoval, aby som ja mohla chodit do skoly a muz do prace. Teraz sa rozne striedame a poviem vam ze je to totalne vycerpavajuce. Zohnala som opatrovatelku od decembra a zhanam skolku. Vsetky co som ale telefonovala su obsadene, neviete mi PROSIM VAS poradit nejaku v okoli? Vrakuna, Podunajske, dediny okolo Ivanky, Ruzinov??? A kde maju volne miesto?

  Inak co sa tyka skolneho, my sme syna nedavali do skolky kvoli tomu, aby to bola draha skolka, ja tiez momentalne na to nemam, kedze studujem, ale nemame inu moznost, obecna skolka je plna, okolite detto a ostavaju tieto riesenia. A za 15tis. skolne som cakala teda viac. Tie ucitelky su v pohode, len nechodili vonku s nimi ak bolo trocha horsie pocasie... No a ta majitelka, ja doteraz neviem to prezut, ze ako moze takyto clovek, co nema k tomu vztah toto robit. Jej svagrina ma vynikajucu skolku, tak asi preto, ale ked ju uz okopirovala, tak mala okopirovat aj chovanie riaditelky.. No ale to je ina tema a nie sem asi.

  Prosim poradte mi nejaku skolku.

  Dakujem.

 • SandraS
  22.11.2008, 14:53

  pokial viem, u nas opatrovatelky beru 1000 - 2000 na týžden, podla hodín, kolko opatruju, či cely den., alebo len poldenne.

  M?yslím, že ta riaditelka vyslovene zneužíva, že je nedostatok školkárskych miest, aj ta výška školného tomu nasvedčuje ... kolko ich bolo v triede?

   

 • NataskaPsar
  22.11.2008, 16:51

  V triede ich bolo 8, v celej škôlke 30 detí a bol to menší rodinný dom. Podľa môjho názoru to bolo príliš veľa detí na tak menší dom, ale mali veľkú super záhradu.

  U nas beru opatrovatelky cca. 80-200skk na hodku...

 • SandraS
  22.11.2008, 22:52

  no možno by sa ti podarilo zohnať nejakú milu pani, dochodkynu, alebo externu študentku, prípadne mamičku, čo je ešte na MD, čo si rada privyrobí a nemyslí hned na nekresťanské peniaze...

  Lenže to nerieši problem tvojho syna, čo očividne potrebuje kolektív  detí...

  Do štátnej školyk  dieťa počas školského  roka asi nedostaneš, jedine ak by sa niekto sťahoval, prípadne musel ostAť doma napr. zo zdravotných problémov... ja by som rozniesla po všetkých školkách na okolí prihlašku, možno sa ti ozvú, že sa miesto uvolnilo ... stáva sa to.

+ -
Príspevkov: 25