Diskusie

Vytvoriť diskusiu

Dojčenie

anonym, 17.04.2012 19:32

trápenie s kojením

ahojte mamičky mám dcerku presne dnes má týžden mám problem dokrmujem ju nutrilonom ,ale aj kojim vydrží ccA 15 min a potom sa nevie prisat plače a je nervozna...neviem si nájst polohu alebo neviem kde robím chybu:/:baby:

 • anonym
  17.04.2012, 20:26

  Chybou je ak dokrmuješ cez fľašku...

 • anonym
  17.04.2012, 20:42

  Nám trvalo mesiac, kým sme si zvykli na kojenie a bolo takmer bezproblémové. Prvé týždne sme kojili aj každú pol hodinku. Časom sa vytvoril režim. Tiež si myslím, že chybou je že už prikrmuješ. Na všetko si treba privyknúť a nejde všetko hneď za týždeň, ako si niektoré myslia a potom radšej kojenie vzdajú. :(

 • anonym
  17.04.2012, 21:40

  Deti placu nielen od hladu, ale aj z roznych inych pricin. Preco radsej nedokrmujes vlastnym odsatym mliekom cez striekacku?

 • anonym
  17.04.2012, 21:52

  nedokrmuj radšej malú častejšie prikladaj, zmeň polohu a keď už si nebudeš vedieť rady najdi si laktačnú poradkuňu ce internet v tvojom meste, určite ti pomôže a skonči s tým nutrilonom a flaškou, nikto to nezvládne hneď musíš byt trpezlivá

 • Nnati
  18.04.2012, 00:09

  Ahoj, súhlasím s maminami predo mnou - zrušila by som fľašku aj Nutrilon, toto dokrmovanie je hlavnou príčinou Vašich problémov. Neboj sa, je normálne, že sa Vám zozačiatku aj trošku nedarí - to nič, učíte sa (Ty aj bábo). Trvá to pár týždňov, kým získate potrebnú zručnosť a istotu, musíte to len trpezlivo skúšať.

  Možno máš pocit, že máš mliečka málo, asi ako väčšina čerstvých mamičiek - ale v drvivej väčšine prípadov je toto naozaj len pocit. To, že si Ty sama z prsníka odstriekaš alebo odsaješ ledva pár kvapiek, ešte neznamená, že si bábo nevytiahne, koľko práve potrebuje a že je hladné. Týždňové novorodeniatko má žalúdok ešte maličký a rozťahovať sa mu bude len postupne. Deti sa síce porovnávať nemajú, ale orientačne - pre Tvoju informáciu - obidve moje deti sa kojili takým systémom, že vypili len povedzme 20-30, neskôr možno 40ml, ale často - cca každú 1,5-2 hodiny - takto to bolo prvé 2-3 mesiace, ak nie aj dlhšie a prospievali (aj prospievajú) veľmi dobre.


  Prečo zrušiť fľašku - 1/ cumlík berie dieťatko do pusky iným spôsobom, než prsník - používaním fľašky (a aj upokojujúceho cumlíka) sa prisatie na prsník zhorší - dieťatko prestane otvárať ústočká dostatočne naširoko, nevysunie dostatočne jazýček; začne brať do úst iba bradavku (správne má mať v pusinke bradavku aj veľkú časť dvorca - hlavne jeho spodnú časť) - dôsledok: bradavky sú bolestivé, popraskané a bábo zároveň nezíska toľko mlieka, koľko by mohlo a potrebovalo

  2/ z fľašky vyteká mlieko rýchlejšie, resp. rovnomernejšie - aj keď mlieko z fľašky ubúda, jeho tok je stále rovnako rýchly. Toto dieťaťu síce zdanlivo vyhovuje, ale je to neprirodzené - dôsledok: po pár minútach dojčenia, keď sa tok mlieka z prsníka spomalí, začne dieťa prejavovať nespokojnosť s tým, že ho získanie mliečka stojí určité úsilie - preto sa Ti po cca 15min odťahuje, je nervózne a plače. Malo by Vám pomôcť STLÁČANIE PRSNíKA - proste si prsník jednou rukou nebudeš len podopierať, ale ho aj stlačíš a držíš stlačený, kým vidíš a počuješ, že bábo pije - dôležité je, aby si si prsník držala palcom nahor a prstami dolu (ruka v tvare písmena C) a aby si stláčala ďalej od bradavky a dvorca (cigaretové držanie je naopak zle).

  3/ jedine materské mlieko má pre dieťa optimálne zloženie - umelé mlieka nie sú rovnocennou náhradou, ich podávanie má aj svoje riziká - mali by sa používať opatrne (ako liek), len ak už naozaj zlyhajú všetky pokusy o dojčenie (a nie ich podávať skôr, než sa dojčenie vôbec malo šancu rozbehnúť)

  Takže (ako tu už odznelo) - Nutrilonom nedokrmovať, radšej bábo častejšie prikladať, skúsiť mu pomôcť stláčaním prsníka. Nechať dieťa na prsníku tak dlho, ako chce, neobmedzovať. Kým máš mliečka relatívne menej, v rámci 1 kŕmenia môžeš prsníky aj niekoľkokrát vystriedať, bábo si vždy pár mililitríkov potiahne. Po nakojení si môžeš ešte skúsiť nejaké to mliečko odstriekať - do pohárika alebo aj len do skúmavky (aj tých 10ml má pre týždňové bábo význam) - týmto v prípade núdze dokŕmiš - lyžičkou alebo pomocou pohárika. Po niekoľkých dňoch Tvoj organizmus zareaguje na zvýšenú spotrebu mliečka zvýšením jeho tvorby a budete "za vodou".

 • anonym
  18.04.2012, 16:39

  :tup: skvele napisane :) este by som pridala, ze fakt nie je na skodu najst laktacnu poradkynu - pomoze ti najst dobru polohu na kojenie, pomoze s prip. problemami..

 • anonym
  18.04.2012, 16:39

  :tup: skvele napisane :) este by som pridala, ze fakt nie je na skodu najst laktacnu poradkynu - pomoze ti najst dobru polohu na kojenie, pomoze s prip. problemami..

 • iva09
  23.04.2012, 11:05

  chcem len povedať mamičkám, ktoré majú problémy s kojením nech sa nevzdávajú a stále to skúšajú znova a znova. Ja a moja dcérka sme tiež mali problém zo začiatku dcérka sa nevedela prisať v pôrodnici ju dokrmili flaškou a vtedy sa to začalo rýchlo si uvedomila, že flaškou je to lahšie. Prsník odmietala nie a nie sa prisať. Bola som zúfalá ale kojiť som chcela a zaťala som sa. Flašky som vyhodila ani cumeľ nedostala. Najprv som dokrmovala striekačkou ale ani to nebolo super pretože mliečko sa strácalo ked ho dcérka nestimulovala potrebovala som niečo iné. Volala som laktačnej poradkyni v mojom okolí a ona mi doniesla tenučkú hadičku ktorou som dokrmovala dcérku priamo na prsníku. Hadička viedla do flašky s umelým mliečkom dcérka bola prisatá na prsníku hadička v pusinke. Samozrejme že to nebolo ideálne, pretože prisatie aj s hadičkou bolo omnoho ťahšie ale naučili sme sa to. Takto som dokrmovala do jej dvoch mesiacov. Po dvoch mesiasoch sme sa začali plne dojčiť bez prikrmovania a kojíme stále momentálne má dva rôčky . Papali sme asi kažkú hodinu dcéra neustále na prsníku či s hadičkou alebo bez nej. Ale stálo to zato. Preto mamičky vydržte oplatí sa
  :P PS: kojenie stou hadičkou bolo niečo podobné ako so suplementorom ale bolo to po domácky vyrobené

 • anonym
  07.05.2012, 19:12

  nedojte ako dojne kravicky a dajte flasu...nechapem ako mozete dojit viac ako 3 mesiace..

+ -
Príspevkov: 9