PIKA SYNDRÓM – máte tehotenské chute?

Redakcia | 5. august 2023
pika syndrom

Aj vy máte v tehotenstve nezvyčajné chute? Môže sa vás týkať tzv. pika syndróm.

Tehotenstvo mení nielen chute

Stravovacie návyky sa v tehotenstve menia, chuť na jedlo a pocit smädu sa výrazne zvyšuje. Súčasťou týchto zmien bývajú stavy, kedy majú tehotné ženy neprekonateľnú chuť na určité jedlá, často v nezvyčajných kombináciách (napr. džem s kyslými uhorkami) alebo odmietajú jedlá, ktoré im predtým chutili (najčastejšie to býva mäso).

Sú za tým hormóny

Pravdepodobne za to môžu hormonálne zmeny, pretože podobné zmeny v chutiach – túžbu i odpor, zažívajú aj ženy v prechode. Zároveň telo môže naznačovať dočasný nedostatok niektorej zložky výživy. Stáva sa, že okrem bežných potravín majú chuť aj na látky, ktoré nie sú jedlom, ako napríklad omietka či mydlo alebo potravinárske suroviny (múka, škrob a pod.).
Tomuto zvláštnemu a zároveň dosť častému prejavu zmenených chutí v tehotenstve sa hovorí pika. Je to porucha, ktorá okrem tehotných žien môže postihnúť i malé deti. Pika je pravdepodobne hormonálneho charakteru, môže byť však aj varovným signálom, že niečo nie je v poriadku, napr. telu chýba železo alebo  bojuje s infekciou. V krajných  prípadoch môže ísť o prejav duševnej poruchy.

Čo pomôže?

Každá budúca mamička by mala dbať na správnu výživu počas tehotenstva. Tehotenským chutiam sa netreba brániť – samozrejme, ak hovoríme o jedlých potravinách, telo vám vlastne týmto spôsobom posiela správy o tom, ktoré látky mu chýbajú a ktoré v danej chvíli potrebuje, napríklad aj taká spomínaná neobvyklá „chuť na omietku“ naznačuje, že telu chýba pravdepodobne vápnik. Hlad po nakladanej zelenine môže znamenať nízku hladinu sodíka alebo horčíka v krvi, chuť na čokoládu môže byť príznakom nedostatku vitamínov skupiny B, túžba po červenom, často surovom mäse pravdepodobne súvisí s chýbajúcimi proteínmi. Toto však nevysvetľuje, prečo niektoré ženy túžia stále po tom istom jedle, aj keď ním už musia byť doslova presýtené.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: