Tehotenstvo sa nekoná. Dôvod? Hyperprolaktinémia.
Príčin, pre ktoré ženy nemôžu otehotnieť, je mnoho. Medzi najčastejšie diagnostikované patria tie, ktoré súvisia s hormonálnymi poruchami.
O jednej z nich – hyperprolaktinémii – si porozprávame spolu s endokrinológom MUDr. Petrom Bauerom z Košíc.
Hormóny majú v tele dôležitú úlohu
Ľudský organizmus nedokáže fungovať bez hormónov. Možno povedať, že hormóny ovplyvňujú priebeh väčšiny fyziologických funkcií v tele. Hormóny (z gréckeho „hormaó“ = „poháňam“) sú biologicky aktívne látky, ktoré sa vytvárajú v hypofýze, nadobličkách, semenníkoch, vaječníkoch, štítnej žľaze, pankrease a príštitných telieskach.
Sú prenášané krvou k rôznym orgánom. Okrem metabolizmu ovplyvňujú fyzický a psychický vývoj človeka, pôsobia na trávenie, sexuálny vývin, napomáhajú spracovať stres či únavu atď. Porucha v tvorbe hormónov môže poznačiť fyzickú, ako aj psychickú stránku osobnosti.
K ochoreniam, ktoré sa spájajú okrem neplodnosti s nedostatočnou, alebo naopak zvýšenou činnosťou hormónov, sa radia obezita, osteoporóza či cukrovka. Hormóny majú v organizme rozličné funkcie. Z pohlavných hormónov sú u mužov dominantné androgény (najdôležitejší je testosterón), u žien zasa prevládajú estrogény a progesterón.
Hormón súvisiaci s tehotenstvom - Prolaktín
Tento hormón úzko súvisí s tehotenstvom – pôsobí na menštruačný cyklus, podporuje dozrievanie vajíčka a je dôležitý pre oplodnenie. Rovnako sa viaže na obdobie po pôrode – vplýva na tvorbu mlieka počas dojčenia.
Prečítajte si: Endometrióza a neplodnosť
Ovplyvňuje taktiež materské správanie ženy po pôrode. Je produkovaný endokrinnou žľazou hypofýzou. Tvorí sa v jej tzv. laktotrofných bunkách. Hladina prolaktínu v krvi je veľmi nízka. Ak však dôjde k jeho nadbytku, môžu nastať v organizme závažné stavy. Zvýšené hodnoty prolaktínu nazývame hyperprolaktinémia.
Príčiny hyperprolaktinémie
Zvýšená hladina prolaktínu sprevádza tehotenstvo, dojčenie. Jeho hladina stúpa krátkodobo pri stimulácii bradaviek, strese, hladovke či prehriatí organizmu, napr. v saune. Dlhodobejšie zvýšenie hladiny prolaktínu je súčasťou depresívnych alebo úzkostných stavov.
Hladina v krvi sa môže zvýšiť aj po užívaní hormonálnej antikoncepcie. Výrazne ju môžu ovplyvniť lieky na psychické choroby. Túto skupinu liekov nazývame psychofarmaká: antidepresíva, neuroleptiká a lieky na potlačenie úzkosti.
Zriedkavejšou príčinou je užívanie niektorých liekov na vysoký krvný tlak, liekov na žalúdočné vredy, z bylín má podobné účinky napr. žihľava. Zvýšenie je taktiež sprievodným príznakom zníženej funkcie štítnej žľazy, obličkovej nedostatočnosti, alebo sa vyskytuje pri závažnejších ochoreniach pečene či pri operáciách a pásovom opare hrudníka – tie zvyšujú hladinu prolaktínu v krvi podobným mechanizmom ako dojča pri saní.
Prejavy zvýšenej hladiny prolaktínu
U mužov je hyperprolaktinémia zvyčajne menej nápadná. Prejavuje sa poklesom potencie a neplodnosťou. Osobitným príznakom je tvorba a vylučovanie mlieka mliečnou žľazou mimo obdobia dojčenia – tzv. galaktorhea. U žien je obvykle nenápadná, zisťuje sa tlakom na prsník, u mužov je galaktorhea celkom výnimočná.
Príznaky hyperprolaktinémie
Ľahko zvýšené hodnoty prolaktínu sú veľmi časté, pritom nemusia signalizovať hypotalamo - hypofýzovú poruchu. Pri hodnotení hladín tohto hormónu v krvi je dôležité zohľadňovať mnohé okolnosti, ktoré to ovplyvňujú. Málokedy vystačíme s jednou vyšetrenou hodnotou – to len v prípade, že je extrémne zvýšená (obvykle viac než 7 – 10-násobok normy) a sú prítomné viaceré príznaky, ktoré signalizujú toto ochorenie:
- výrazne predĺžený a nepravidelný menštruačný cyklus alebo úplný výpadok menštruácie (na viac ako 3 – 6 mesiacov);
- výtok mlieka z prsníkov – tzv. galaktorhea – objavuje sa spontánne, ale najmä po zatlačení na prsnú bradavku;
- bolesti hlavy v čelovej oblasti;
- výrazný, často dlhodobý pokles pohlavnej vzrušivosti.
Nádor hypofýzy
Spomínané príznaky môže mať nejedna žena, a pritom nemusia nič znamenať. Ak sa však objavujú viaceré naraz, endokrinológ môže zvažovať nádor hypofýzy, ktorý produkuje prolaktín. Tento nádor je nezhubný a nazýva sa prolaktinóm.
Prečítajte si: Nemám ovuláciu. Otehotniem?
Jeho veľkosť sa môže pohybovať od niekoľkých milimetrov až do viac ako troch centimetrov. Ak jeho rozmer presahuje 1 cm, hovoríme už o makroprolaktinóme. Na rast prolaktinómu vplýva spomínaná nadradená žľaza, hypotalamus.
Oveľa častejšie sa však nádor na hypofýze nedokáže. Obvyklejšie sú prípady, kedy sú hodnoty prolaktínu ľahko zvýšené alebo ich hodnota len mierne presahuje trojnásobok normy. Takéto časté odchýlky ale nemôžu ostať bez povšimnutia.
Hyperprolaktinémia vzs. neplodnosť
Ako sme už spomenuli, zvýšená hladina prolaktínu môže byť dôvodom neplodnosti. Sprievodné príznaky často znižujú kvalitu života mladých žien. Ochorenie sa zachytí najčastejšie u žien v reprodukčnom veku, v menšom počte u dievčat ešte v priebehu puberty.
Vznik tohto ochorenia po klimaktériu je extrémne zriedkavý, naopak v tomto období ochorenie obvykle samovoľne postupne ustupuje. Ak sa u ženy zistia zvýšené hodnoty prolaktínu, je potrebné ich opätovne skontrolovať v odstupe 7 – 14 dní, alebo možno vykonať viaceré odbery po sebe v priebehu troch dní.
Vyšetrované hodnoty môžu kolísať, preto je niekedy nutné vyšetrenie zopakovať aj v odstupe šiestich mesiacov, aby sa spresnili skutočné hodnoty a vylúčili sa okolnosti, ktoré túto hodnotu ovplyvňujú.
Ďalšie vyšetrenia
- folikulostimulačný hormón (FSH),
- luteinizačný hormón (LH),
- hladiny estradiolu,
- prípadne aj hodnoty rastového hormónu (STH), tyretropného hormónu (TSH) a adrenokortikotropného hormónu (ACTH) spolu s vyšetrením kortizolémie.
Podľa príznakov endokrinológ zváži naliehavosť vyšetrenia hypofýzy niektorou zo zobrazovacích metód. Najpresnejšie je vyšetrenie magnetickou rezonanciou. Pristupuje sa k nemu vtedy, ak sú hodnoty opakovane zvýšené a signalizujú podozrenie na prolaktinóm. Kompletná diagnostika potom spresní ďalší postup.
Liečba hyperprolaktinémie
Nasadzuje sa až po dôkladnom vyhodnotení laboratórnych nálezov. V prípade neplodnosti, ktorej príčina nie je vysvetliteľná, sa po dohovore s gynekológom výnimočne pristupuje k liečbe aj veľmi ľahko zvýšenej hodnoty prolaktinémie.
V prípade, že je menštruácia prítomná a cyklus je len predĺžený, vyšetrí sa aj progesterón – podľa potreby aj opakovane, aby sa dokázali tzv. anovulačné cykly, čo je vlastne porucha vaječníkov a súvisí so zvýšenou hladinou prolaktínu a je najhlavnejšou príčinou neplodnosti.
Prečítajte si: Príčiny mužskej neplodnosti: keď „nemôžeme“ je na strane muža
V súčasnosti sú k dispozícii tri základné skupiny liekov, ktoré dokážu v priebehu krátkeho času ochorenie zastaviť a ovplyvniť všetky sprievodné príznaky, vrátane neplodnosti. Dávka liekov sa volí individuálne, pričom efekt sa môže dostaviť už o niekoľko týždňov – nastáva ústup príznakov a je pravdepodobné, že sa potvrdí tak dlho očakávaná gravidita.
Liečba je obvykle dlhodobá, málokedy kratšia ako pol roka. Pri potvrdenej gravidite sa dávka liekov postupne vysadzuje. Nutné sú však dlhodobé kontroly aj po úspešnom ukončení gravidity. Neliečená hyperprolaktinémia môže mať závažné následky.
Pri nádore hypofýzy sú dávky liekov obvykle vyššie, ale liečbou sa dá docieliť postupné zmenšovanie aj veľkého nádoru, takže operačná liečba skoro nikdy nie je nutná.
Na záver možno skonštatovať, že pri správne stanovenej diagnóze je liečba tejto poruchy úspešná a nenecháva následky na kvalite života a možnosti otehotnieť.
- a nedarí sa vám otehotnieť,
- vynecháva vám menštruácia,
- tvorí sa vám mlieko mimo obdobia dojčenia,
- a nedarí sa vám s partnerkou počať dieťa,
- zaznamenali ste pokles pohlavnej vzrušivosti,
- zväčšili sa vám prsné žľazy, príp. občas sa na bradavkách objaví mlieko,
POTOM JE PRAVDEPODOBNE VAŠÍM PROBLÉMOM PROLAKTÍN.
Prečítajte si: Spermiogram: ako prebieha vyšetrenie a čo sa ním dá zistiť?