Zostala jediná nádej

Ingeborg Nikol Kavečanská | 24. júl 2013
Zostala jediná nádej

Na návštevu k lekárovi sme prišli pokojní a presvedčení, že nech už budú výsledky akékoľvek, zvládneme to. Obaja sme predsa dospelí, rozumní a rozvážni ľudia – žiadna panika nám teda nehrozí...

Mária rozpráva:

Na návštevu k lekárovi sme prišli pokojní a presvedčení, že nech už budú výsledky akékoľvek, zvládneme to. Obaja sme predsa dospelí, rozumní a rozvážni ľudia – žiadna panika nám teda nehrozí.

Lekár nás privítal s úsmevom, ale so slovami, po ktorých nás zamrazilo: "Nemám pre vás dobré správy." Vetu, ktorá nasledovala, si budem pamätať po celý zvyšok života: "Vzhľadom na vaše predchádzajúce diagnózy a vyšetrenia, ktoré ste v uplynulých týždňoch absolvovali, nám, zdá sa, zostáva už len jedna možnosť – asistovaná reprodukcia. "

Keď som si uvedomila, aký ortieľ doktor vyslovil, zatočila mi hlava a ako film mi pred očami prebehol náš doterajší spoločný život. Roky užívania antikoncepcie v čase štúdií, aby sme predišli nechcenému predčasnému tehotenstvu... A teraz netúžime po ničom viac ako po vlastnom dieťati a márne čakáme, že sa na teste objavia dve čiarky namiesto jednej. Aká irónia...

Ako je to vôbec možné? Prečo to postretlo práve nás? Kdejaká hlúpa baba otehotnie v sedemnástich, ani nevie ako, a mne sa to nepodarí ani po toľkých rokoch a pri veľkej snahe a disciplinovanosti? Vari na svete nie je ani kvapka spravodlivosti?

Lekár otvoril okno, podal mi pohár vody a ja som sa vrátila do reality ... Napriek všetkým predsavzatiam som nebola schopná potlačiť slzy.

Sedíme v kaviarni. Zízam na manžela, akoby som čakala, že práve on má odpovede na všetky otázky, ktoré sa bojím vysloviť. O centrách asistovanej reprodukcie sme spolu síce hovorili, ale vždy ako o niečom, čo je tu pre nejakých iných nešťastníkov, nie pre nás. Čakali sme na niečo, čo sa ukázalo byť iba chimérou, len naším túžobným prianím.

Takže neplodnosť! Som naštvaná, frustrovaná a nešťastná. Mám pocit, že o centrách už vieme všetko, čo sme potrebovali vedieť. Naozaj vieme? Nikdy sme to nebrali ako niečo, čo budeme musieť skutočne podstúpiť. Chcem tam vôbec ísť? Manžel v tom má, tuším, jasno a prekvapene sa ma pýta, nad čím premýšľam a prečo váham. Áno, dieťatko chceme, už niekoľko rokov sa oň márne pokúšame. Ale ja mám v sebe nejaký blok... A neviem, ako mu to povedať.

Som totiž presvedčená, že veciam by sa mal nechať prirodzený priebeh – vlastne bola som o tom presvedčená, kým som mala iskričku nádeje, že jedného dňa sa mi predsa len podarí otehotnieť. Ale teraz som úplne mimo. Nie je príjemné zistiť, že ak nám niekto iný nepomôže, nie je na čo čakať.

Obraciam sa k partnerovi s otázkou, ktorá vo mne hlodá od chvíle, keď lekár vyslovil tie osudná slová: "Nie je to proti prírode, proti Bohu, keď sa to rozhodneme podstúpiť?" Manžel udivene zdvihol obočie, ale pokojne odpovedal: "Musíš sa rozhodnúť sama podľa toho, ako to cítiš ty. Podľa mňa to nie je nič proti ničomu, pretože je 21. storočie a my v posledných rokoch po ničom inom netúžime. Budem stáť pri tebe, nech sa rozhodneš akokoľvek ... "

Jeho slová ma pohladili po duši, ale nepomohli mi. Ako sa mám rozhodnúť len tak – sama? Aj keď... kto iný by to mal urobiť? Je to predsa moje telo, môj život, ja sa budem o to maličké stvorenie starať po celý zvyšok života! Nezostáva mi naozaj nič iné, než sa rozhodnúť. Ale ako???

Čudujete sa Márii, prečo v situácii, v ktorej sa ocitla, vaha? Nie je jej čo závidieť. Čo by ste urobili vy? Zažili ste alebo zažívate niečo podobné? Ak áno, napíšte nám o tom na fialova@orbisin.sk.

Uvoľnite sa pomocou jogy

Ponúkame vám konkrétne cviky, ktoré vám pomôžu dobre prekrviť panvové dno a vnútorné orgány a prehĺbiť uvedomenie si seba samých...

Poloha kliešť – eliminuje úzkosť a prekrvuje panvové dno.

 • Sadnite si a vystrite nohy pred seba.
 • Dlaňami natiahnutých rúk sa posúvajte po nohách smerom k členkom.
 • Pod kolenami ruky ukotvite – chyťte sa za kolená zospodu.
 • Nakloňte sa čo najbližšie ku kolenám a polohu udržujte (ako kliešť).
 • Snažte sa ju udržať čo najdlhšie, aspoň 8 nádychov a výdychov, hlbokých a nenásilných.
 • Po 8 cykloch nádych – výdych sa narovnajte a opäť sa rozdýchajte.
 • Cvik opakujte 8x.

Cvik kobra

 • Ľahnite si na brucho, ruky ohnite v lakťoch a položte dlane na podložku v úrovni ramien.
 • Pomaličky s nádychom zdvíhajte hrudník a hlavu hore. Podbruško a nohy zostávajú na podložke bez pohybu.
 • Keď sa vysuniete tak vysoko, ako dokážete, vydržte od 3 do 8 nádychov a výdychov – podľa schopností. Ani pri tejto polohe sa neprepínajte!
 • Spustite sa opäť dolu do pôvodnej polohy a čelo si oprite o zem.
 • Vydýchajte sa a uvoľnite.

Zdvíhanie panvy

 • Ľahnite si na chrbát s vystretými nohami, rukami pozdĺž tela a dlaňami položenými na podložku.
 • Maximálne zdvihnite panvu a hrudník. Ramená a hlava zostávajú na zemi.
 • Opakujte 8x.

Most

 • Ľahnite si na chrbát, dlane položte na podložku vedľa hlavy, mierne ohnite kolená.
 • Z ľahu sa snažte zdvihnúť telo do mostíka tak vysoko, ako vám to pôjde.
 • Na začiatku cvičenia stačí zopakovať cvik 3x. Ak máte už telo rozcvičené, môžete cvik opakovať častejšie.


Na záver cvičenia nikdy nezabúdajte na relaxáciu!

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: