Zatínate zuby?

Michaela Klamová | 30. január 2023
Zatínate zuby?

V akom stave je vaša sánka? Je uvoľnená? Alebo napnutá so zaťatými zubami? Nezabudnite sa opýtať vašej polovičky, či v noci zo spánku náhodou neškrípete zubami...

Zatínanie a škrípanie zubami

Podľa hlásení zubárov stúpol od začiatku pandémie (ext. zdroj pandémie)počet prípadov zatínania či škrípania zubami, čo sa prejavuje najmä bolesťami zubov, ďasien, žuvacích svalov a kĺbov. Z dlhodobého hľadiska môže prísť napríklad k stenčeniu zubnej skloviny, vzniku prasklín či opotrebovaniu koruniek.

Stuhnutie a únava sa môže týkať nielen žuvacích svalov, ale aj svalov krku a hlavy. Unavené a opotrebované kĺby môžu vyskakovať, vydávať praskavé zvuky a prejsť do chronickej bolesti.

Najčastejšou príčinou pre zatínanie a škrípanie zubov je stres

Ten si mnohokrát ani nemusíte uvedomovať, často býva podvedomý a potlačovaný. Ak patríte medzi škrípačov a zatínačov, v prvom rade si musíte svoj problém začať uvedomovať. Kontrolujte niekoľkokrát počas dňa stav svojej sánky a vedome uvoľňujte svaly. O svojich problémoch informujte svojho zubára a v neposlednom rade, riešte ich psychickú príčinu. Pomoc psychoterapeuta je v tomto prípade rozhodne namieste. Zabudnite aj na žuvačky – zbytočné prežúvanie môže vaše problémy iba zhoršiť.

Zdroj: www.sciencealert.com

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: