Vyrobte si: Svetrík pre bábiku

Angelika Agócsová | 28. apríl 2011

Máte doma dievčatko, plno bábik a večný problém - čo dnes tej-ktorej bábike obliecť? Inšpirujte sa!

Potrebný materiál na čiapočku a svetrík pre bábiku výšky približne 48 cm :

100 g bavlnenej priadze farebnej
25 g bavlnenej priadze bielej
2 ks  detských nášiviek farebne zladených s priadzou
6 ks   gombíkov s detským motívom

 

ČIAPOČKA PRE BÁBIKU

Čiapočka pre bábiku sa skladá zo samotnej čiapočky,  2 ks šnúrok na zaviazanie, háčkovanej kvetinky s osadením gombíka a detskej nášivky. Na celý úplet nám stačí znalosť práce s ihlicami – hladké a obrátené očká. Použitá veľkosť ihlíc - 2,5 mm.

Čiapočka sa skladá z lichobežníka, ktorý začneme na 106 očkách a postupne v tenkých farebných pásikoch čiapky spájame dve očká podľa návodu. Ďalej postupujeme nasledovne:

- základ na 106 očiek
- 1 a 3 riadok  – striedavo 2 hladké, 2 obrátené očká z farebnej priadze,
- 2 a 4 riadok  – striedavo 2 hladké (nad hladké), 2 obrátené (nad obrátené) očká z farebnej priadze,
- 5 riadok  - hladké očká z farebnej priadze,
- 6 riadok -  obrátené očká z farebnej priadze,
- 7 -  14 riadok – hladké očká z bielej priadze (zadnú stranu pletieme obrátene),
- 15 - 16 riadok – hladké očká z farebnej priadze (zadnú stranu pletieme obrátene),
- 17 - 18 riadok – hladké očká z bielej priadze (zadnú stranu pletieme obrátene), v tomto riadku spájame dve očká a to v nasledovnom poradí, z kraja spojíme 8 a 9 očko, a potom každé 9 a 10 očko,
- 19 - 20 riadok – hladké očká z farebnej priadze (zadnú stranu pletieme obrátene),
21 - 22 riadok – hladké očká z bielej priadze (zadnú stranu pletieme obrátene), v tomto   riadku spájame dve očká a to v nasledovnom poradí, z kraja spojíme 3 a 4 očko, a potom každé 8 a 9 očko,
- 23 - 24 riadok – hladké očká z farebnej priadze (zadnú stranu pletieme obrátene),
- 25 - 26 riadok – hladké očká z bielej priadze (zadnú stranu pletieme obrátene), v tomto riadku spájame dve očká a to v nasledovnom poradí, z kraja spojíme vždy každé 6 a 7 očko,
- 27 - 28 riadok – hladké očká z farebnej priadze (zadnú stranu pletieme obrátene),
- 29 - 30 riadok – hladké očká z bielej priadze (zadnú stranu pletieme obrátene), v tomto riadku spájame dve očká a to v nasledovnom poradí, z kraja spojíme 2 a 3 a potom každé 6 a 7 očko
- 31 - 32 riadok – hladké očká z farebnej priadze (zadnú stranu pletieme obrátene),
- 33 - 41 riadok – hladké očká z bielej priadze (zadnú stranu pletieme obrátene).

Do zvyšných očiek navlečieme ihlou priadzu, stiahneme ich spolu a následne zošijeme čiapočku. Vrchol čiapočky môžeme, ale aj nemusíme ozdobiť malou uháčkovanou kvetinkou, do ktorej osadíme gombík a prišijeme na vrchol čiapočky. Prednú stranu čiapočky ozdobíme prišitím nášivky s detským motívom, farebne zladenou s farbou priadze čiapočky. Proti zošmyknutiu čiapočky z hlavičky bábiky môžeme uháčkovať dve retiazky z farebnej priadze o dĺžke približne 70 očiek, ktoré prišijeme po okrajoch čiapky.

 

SVETRÍK PRE BÁBIKU

Svetrík pre bábiku sa skladá zo zadného dielu, dvoch predných dielov, dvoch rukávov. Potrebujeme 5 ks gombíkov, jednu detskú nášivku a po zošití svetríka dorobíme dvojfarebný golierik.

Zadný diel:
Skladá sa z obdĺžnika, kde základ bude začatý na 72 očkách. Manžetu svetríka budú tvoriť 4 riadky striedavo s 2 hladkými a 2 obrátenými očkami. Ďalšie riadky tvoria obyčajné hladké očká (na rube obrátené) na výšku 62 riadkov.

Predný diel:
Predný diel tvorí tiež obdĺžnik, avšak pri krku po ukončení prvých 20 očiek vytvarujeme otvor na krk a pripletieme ešte 4 riadky. Základ začneme na 50 očkách. Manžetu tvoria opäť striedavo 2 hladké a 2 obrátené očká, čiže sumárne 4 riadky. V mieste našívania gombíkov vytvoríme zvislú manžetku a to striedaním hladkého a obráteného očka na šírku 8 očiek. Práve 8 očko z kraja, pri prechode na hladký vzor, by malo byť z prednej strany na obidvoch častiach v celom stĺpiku vždy obrátené. Na túto zvislú manžetku prišijeme 5 gombíkov, ako vodítko na vyrobenie otvorov na druhom prednom diele a to nahodením a následne spojením dvoch očiek po 4 očku z kraja. Zo zadnej strany opäť priadzu v mieste gombíčka iba nahodím a upletieme až z prednej strany v súlade zo vzorom.

Rukávy:
Rukávy sa skladajú tiež z obdĺžnikov. Základ začneme na 50 očiek. Manžetu na výšku 4 riadkov tvoria dve hladké a dve obrátené očká. Dĺžka rukáva je na 32 riadkov.
Po ukončení všetkých dielov ich vzájomne pozošívame a v mieste golierika naberieme na ihlicu očká (približne na 65 očiek). Golierik začneme farebnou priadzou, ale iba pri prvých dvoch riadkoch. Ďalej postupujeme bielou priadzou (ďalších 10 riadkov) a to striedaním hladkých a obrátených očiek vždy nad sebou. Posledné dva riadky môžeme ukončiť opäť farebnou priadzou, kde zvýrazníme vzor zmenou očiek, a to tým, že nad hladkým upletieme obrátené a nad obráteným hladké očko (11 riadok) a opäť zmenou očiek (12 riadok) nad hladkým obrátené a nad obráteným hladké očko. Týmto golierik ukončíme. Ako poslednú našijeme nášivku. Pred použitím vyperieme a pekne vystrieme na osušku, aby sa očká úpletu pekne uľahli jedno vedľa druhého.

Týždeň roboty po večeroch pri telke a máte hotový darček pre malé dievčatká.


Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: