Viete, čo sú funkčné potraviny?

MAMA a ja | 14. Jul 2014
Viete, čo sú funkčné potraviny?

Sú potravinami a zároveň tak trochu aj liekmi.

Podľa European Food Information Council ide o potraviny, ktoré okrem bežných výživových účinkov majú preukázateľne priaznivý vplyv na jednu alebo viacero telesných funkcií, na zdravotný stav alebo na zníženie rizika ochorenia. Dôležité je, že musia mať charakter potraviny. Nejde o žiadne medikamenty či výživové doplnky. Zostávajú stále bežnými potravinami, čiže vyzerajú, voňajú a chutia ako normálna strava.

Ich priaznivý vplyv sa musí prejaviť už pri konzumácii množstiev zodpovedajúcich bežnej strave. Krajinou vzniku funkčných potravín je Japonsko, ktoré od roku 1991 uplatňuje program umožňujúci ich označovanie ako „potraviny na špeciálne použitie“. Výrobcovia môžu používať na obale logo, ktoré informuje, že ide o produkt s predpokladaným liečebným alebo preventívnym účinkom. Aj v Európe ich podiel na trhu postupne rastie. „Pre dnešnú dobu je typická konzumácia výživovo prázdnych jedál a s tým spojené narastanie civilizačných ochorení. Funkčné potraviny pôsobia priaznivo na srdce, ovplyvňujú krvný tlak, zlepšujú trávenie, posilňujú imunitu, spomaľujú starnutie, chránia pred rakovinou, sú prevenciou proti obezite a osteoporóze, majú antioxidačný účinok,“ dodáva MUDr. Adriana Ilavská.

Ako sa stáva potravina funkčnou? Je technologicky upravená tak, aby obsahovala väčší podiel nutrične aktívnych látok s pozitívnym účinkom, alebo naopak bola zbavená potenciálne škodlivých látok. Ako funkčné sa môžu označovať len tie potraviny, ktorých účinok je podložený nezávislými vedeckými štúdiami. Týmito účinnými látkami môžu byť makronutrienty (bielkoviny, tuky, sacharidy) alebo mikronutrienty (vitamíny, minerálne látky), okrem toho k nim však patrí aj celý rad ďalších biologicky aktívnych látok, napríklad oligosacharidy či polynenasýtené mastné kyseliny, ktoré majú pre ľudské zdravie priaznivý účinok, z nich niektoré sú esenciálne (nevyhnutné) a tie môžeme získať jedine zo stravy.

Funkčné potraviny sa predávajú v bežnej obchodnej sieti. Mnohé z nich používame takmer dennodenne bez toho, aby sme si to uvedomovali. Či sú funkčné, sa dá zistiť z etikety výrobku. Určitým vodidlom môže byť, že funkčné potraviny sa vyrábajú najmä z rastlinných tukov, mlieka a mliečnych výrobkov, pečiva, cereálií a z vajíčok.

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: