Trojkolka vozí deti už celé generácie

Redakcia | 6. Mar 2015
Trojkolka vozí deti už celé generácie

Všimli ste si, o koľko sú deti aktívnejšie ako dospelí? Milujú naháňačky, skákanie, šplhanie po stromoch...

Všimli ste si, o koľko sú deti aktívnejšie ako dospelí? Milujú naháňačky, skákanie, šplhanie po stromoch. Kým si dospelý človek užíva relax čítaním knihy alebo novín zaborený hlboko od kresla, dieťa relaxuje nespútaním šantením. Aktivitu detí by sme mali podporovať a rozvíjať, vďaka neustálej činnosti sa im tvorí svalová hmota, spaľujú energiu a telo si zaplavujú endorfínmi.

Prvé trojkolky boli pre dospelých

Celkom prvá trojkolka pre zdravého človeka bola skonštruovaná ešte v roku 1789. Reťazový pohon, obdobný tomu, aký poznáme dnes, dostala trojkolka takmer o storočie neskôr. Vynález sa stal tak populárnym vo svojej domovine – Anglicku – že na sklonku 19. storočia produkovalo 20 výrobcov 120 rôznych modelov. Trojkolky určené pre deti sa začali vyrábať až v minulom storočí.

Veľkej obľube sa trojkolky tešia i dnes a výber modelov je takmer neobmedzený.

Ide o veľmi bezpečne vymyslený dopravný prostriedok aj pre malé deti. Vďaka trom kolieskam má trojkolka vysokú stabilitu, takže riziko pádu je minimálne. V základnom delení by sme mohli hovoriť o dvoch typoch – trojkolka na reťazový pohon a trojkolka s pohonom na kolieskach.

S vetrom opreteky

Naše klasické dopravné prostriedky, ktoré sme ako deti používali, boli trojkolky na reťazový pohon. Retiazka trojkolky je navlečená na ozubených kolieskach, vďaka ktorým dosahuje pomerne veľkú rýchlosť, preto je vhodnejšia pre deti od 15 mesiacov.

I dnes majú trojkolky na reťazový pohon pevnú kovovú konštrukciu. Sedadielko aj riadiace rúčky sa dajú výškovo nastaviť, a tak trojkolka rastie s vaším potomkom.

Prídavnými zariadeniami sú vodiace rúčky, ktoré oceníte najmä pri menších deťoch. Vďaka nim máte jazdu pod kontrolou, a keď bude dieťa na „vodítko“ veľké, jednoducho rúčku odmontujete.

Opatrnejší pohon na koliesku

Druhý typ trojkolky má pohon na koliesku, dieťa teda musí veľmi usilovne pedálovať, aby dosiahlo solídnu rýchlosť. Vďaka rýchlostnému obmedzeniu sú tieto trojkolky ideálne pre menšie deti. Dokonca, výrobcovia ich dnes konštruujú už pre šesťmesačné deti.

Trojkolky s pohonom na koliesku majú tiež odnímateľné vodiace rúčky, sú však vybavené i strieškou proti slnku, väčšinou aj s UV filtrom.

Vždy treba dbať na bezpečnosť

Asi nikto z nás nechce riskovať zranenie dieťa pri vození sa na trojkolke. Väčšina moderných zariadení má bezpečnostné popruhy, pre menšie deti dokonca pridanú zabezpečovaciu hrazdičku. Riadiace rúčky by sa mali dať zaistiť, aby ste mohli voliť smer jazdy vy.

Čo sa týka kolies, najvhodnejšou alternatívou sú gumené alebo pogumované kolieska. Pri jazde sú tiché, absorbujú drobné kamienky a výmole, takže vozenie sa je celkovo „mäkšie“.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: