Tekvice v kalendári

Redakcia | 21. október 2012
Tekvice v kalendári

Vyrežte tekvicu, prineste, a vyhrajte!

V dnešnom uponáhľanom svete sa prelom októbra a novembra stáva obdobím, keď sa zamýšľame nad rodinou, blízkymi, nad tými, čo nás už opustili, ale  aj prehodnocujeme, aká  dôležitá je rodina, ktorú potrebujeme a ona potrebuje nás. Máme bližšie k deťom a skôr si nájdeme čas na spoločne strávené chvíle.

Takmer v každej domácnosti,  kde sú deti, sa v oknách, v záhradkách a na plotoch domov objavujú sviečky vykúkajúce z vyrezávanej tekvice. Spoločné vyrezávanie do rôznych  podôb  tekvicových strašiakov má priam magickú príťažlivosť.  A prečo sa  vlastne traduje vyrezávanie tekvice?

Vznik tejto tradície treba hľadať v keltskom Írsku, kde  sa noc 31. októbra do úsvitu, deň pred Sviatkom všetkých svätých  vnímala ako najmenší predel medzi svetom živých a kráľovstvom mŕtvych. Na dedinách horeli veľké ohne a ľudia sa maľovali a preobliekali za strašidlá, aby sa ochránili proti zlým duchom. Duchovia totiž mohli celú noc buď pomáhať priateľom, alebo škodiť nepriateľom. V súčasnosti sa v tento deň deti obliekajú do kostýmov strašidiel, z tekvíc si robia lampáše a pobiehajú po uliciach a koledujú si o sladkosti.

Dnes sa stáva nepodstatný historický pôvod tohto zvyku a do popredia sa dostávajú  najmä kreatívne schopnosti pri stvárňovaní tekvicového strašidla. Na severnom Spiši sa rozhodli  ešte viac zviditeľniť tento zvyk a predsavzali si zhromaždiť na jedno miesto čo najviac krásnych žiariacich tekvíc. Nestville Park vyhlásil súťaž o najkrajšiu a najzaujímavejšiu vyrezávanú tekvicu. Súťaž je venovaná predovšetkým kolektívom, to znamená žiakom a triedam základných, stredných a umeleckých škôl, ale vítaní sú aj jednotlivci.  Vyrezanú tekvicu je potrebné doniesť do Nestville Parku do 22. októbra 2012. Všetky tekvice budú vystavené v Nestville Parku a návštevníci expozície liehovarníctva a ľudových remesiel budú hlasovať o  „Najkrajšiu tekvicu“. Jej  autori, eventuálne autor  získa aj hodnotné ceny.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: