Špičkoví slovenskí vedci budú “nocovať“ v Avione

Redakcia | 22. Sep 2010

Do najväčšej vedeckej šou na Slovensku Noci výskumníkov sa v piatok 24. septembra zapojí aj bratislavské nákupné centrum Avion.

21. september 2010, Bratislava - Do najväčšej vedeckej šou na Slovensku Noci výskumníkov sa v piatok 24. septembra zapojí aj bratislavské nákupné centrum Avion. Vyše tristo špičkových slovenských vedcov tam bude pre laickú verejnosť predvádzať v 70 stánkoch zaujímavé experimenty od 10,00 hodiny až do polnoci. Cieľom unikátneho európskeho projektu je ukázať ľudskú tvár výskumníkov a ponúknuť verejnosti množstvo nezabudnuteľných zážitkov z fascinujúceho sveta vedy.

Návštevníci centra Avion si môžu pozrieť unikátnych tancujúcich robotov NAO, previezť sa v prvej slovenskej študentskej formule, odniesť si vlastnú DNA v skúmavke, ochutnať jedlý kameň, vytvoriť si vlastný papier alebo šperk z plávajúceho hliníka. Program bude večer pokračovať špeciálnou laserovou šou a premietaním nočnej oblohy nad klziskom v Avione s odborným výkladom.

"Návštevníci Avionu budú môcť zažiť nezabudnuteľný deň a noc plnú objavov a stretnutí so zaujímavými ľuďmi. Sme radi, že nákupné centrum Avion podporuje takýmto hravým a zaujímavým spôsobom vedu a pomôže ju priblížiť laickej verejnosti. Veríme, že Noc výskumníkov zaujme nielen malých, ale aj veľkých návštevníkov centra,” uviedla Mária Achbergerová, marketingová manažérka Avion Shopping Park. V programe nebudú chýbať rôzne súťaže, v ktorých možno vyhrať let balónom, víkendový pobyt v Tatrách či celoročnú vstupenku do Slovenského národného múzea.

Noc výskumníkov na Slovensku už štvrtý rok pod záštitou Európskej komisie organizuje združenie SOVVA - Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity. Okrem Bratislavy bude zaujímavý program prebiehať aj v Košiciach a Tatranskej Lomnici. Ide v poradí už o šiesty ročník Noci výskumníkov v Európe. Mottom projektu je „Researchers are among us“ (Vedci sú medzi nami). Poslaním projektu je ukázať, že vedci sú obyčajní ľudia s výnimočným povolaním. Výsledkami svojej práce prispievajú k zlepšeniu života nás všetkých, no mimo nej vedú bežný život ako všetci ostatní.  Keď sa podujatie Noc výskumníkov uskutočnilo v Európe prvýkrát v roku 2005, zapojilo sa do len 15 štátov, pričom jednotlivých podujatí sa zúčastnilo približne 20-tisíc ľudí. Vlani sa už zapojilo 31 štátov a vyše 400-tisíc účastníkov.

Program Noci výskumníkov v nákupnom centre Avion  Bratislava (24. septembra 2010, 10:00 – 24:00 hod.)
Stánky s pokusmi a vynálezmi

  • Tanečná show robotických systémov NAO, laser show, premietanie nočnej oblohy
  • Prevezte sa v prvej slovenskej študentskej formule, ochutnajte jedlý kameň, vytvorte si vlastný papier, pozrite si výrobu ultraľahkého hliníka a vyrobte si z neho šperk, odneste si svoju DNA v skúmavke
  • Veda budúcnosti, veda pre zdravie, veda okolo nás, hravá veda a mnoho iných

Vedecké kaviarne, diskusie

  • Vedecké kaviarne - diskusie so slovenskými vedcami na rôzne témy (Umelá inteligencia – súčasnosť a perspektívy, Geotermálna energetika atď.)
  • Premietanie sci-fi filmov – najlepšie a najhoršie sci-fi filmy v histórii – spojené s diskusiou o vedeckej fantastike

Vedecká show

  • Ocenenie víťazov súťaží
  • Súťaže pre deti a dospelých
  • Prezentácie zaujímavých výsledkov skúmania našich vedcov
  • Vystúpenia skupín, v ktorých hrajú vedci
  • Rozhovory so slovenskými vedcami


Viac informácií nájdete na www.avion.sk alebo www.nocvyskumnikov.sk     

Avion Shopping Park v Bratislave
Avion Shopping Park Bratislava je najväčším nákupným centrom v Bratislave. Je zamerané na pohodlný nákup celej rodiny. Avion Shopping Park bol otvorený v apríli 2002. Súčasná prenajímateľná plocha je 84 000 m2. Medzi hlavných nájomníkov patrí IKEA, ktorá je kotevným nájomníkom centra, ďalej Hypernova, Gigasport, H&M, C&A, Marks & Spencer, Peek&Cloppenburg, Datart, Zara, Intersport a Electroworld. Celkovo sa v centre nachádza 155 obchodov, 15 reštaurácií a kaviarní. Návštevníkom je k dispozícii 3200 bezplatných parkovacích miest, klzisko s celoročnou prevádzkou, detský kútik s odborným dohľadom a množstvo iných detských atrakcií.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: