Šampiňónmi proti rakovine prsníka
Štúdie publikované v The International Journal of Cancer predložili dôkaz, že huby majú schopnosť pôsobiť proti rakovine prsníka. Táto štúdia bola prevedená v The University of Western Australia v Perthu. Do pozorovania bolo zahrnutých 2018 čínskych žien. Pri polovici z nich bola diagnostikovaná rakovina prsníka.
Štúdie publikované v The International Journal of Cancer predložili dôkaz, že huby majú schopnosť pôsobiť proti rakovine prsníka. Táto štúdia bola prevedená v The University of Western Australia v Perthu. Do pozorovania bolo zahrnutých 2018 čínskych žien. Pri polovici z nich bola diagnostikovaná rakovina prsníka.
Po tom, čo výskumníci rozdelili ženy do skupín podľa spôsobu ich života (predovšetkým vzhľadom na vzdelanie, fajčenie, prejedanie sa a úrovne cvičenia), objavili, že ženy konzumujúce denne najmenej 10 gramov šampiňónov majú o 64% nižšie riziko rozvinutia rakoviny prsníka. Sušené šampiňóny taktiež znižujú riziko – no o poznanie menej. V hubách bola zistená účinná látka kyselina linolová, ktorá by mohla byť kľúčová pre zníženie rizika tohto ochorenia. Táto kyselina pôsobí ako inhibítor aromatázy. Aromatáza je enzím, ktorý napomáha telu produkovať estrogén. Vysoké hladiny estrogénu sú známym rizikovým faktorom pre rakovinu prsníka. A pretože je rast tohto nádoru závislý na estrogéne, pôsobenie húb ako prírodného inhibítoru aromatázy by mohol byť rozhodujúcim faktorom zníženia tohto rizika.
Táto štúdia taktiež odhalila, že ženy, ktoré kombinujú hubovú diétu s pravidelnou konzumáciou zeleného čaju, mohli pozorovať ešte väčšie prínosy: zníženie rizika takmer o 90%. Zelený čaj je totiž dobre známy antioxidant a protizápalový prostriedok, ktorý napomáha k prevencii rakoviny prsníka znižovaním hladiny estrogénu, produkovaného v tele žien. (Podobne ako je tomu pri cholesterole, aj pri estrogéne je rozlišovaný dobrý a zlý druh – a práve prebytok toho zlého podporuje rakovinu prsníka).
V teórii o prínosoch kyseliny linolovej bolo pri hubách zistené, že posilňujú imunitný telesný systém a taktiež zrejme blokuje rozvoj zhubného nádoru. I v mnohých ďalších laboratórnych štúdiách bolo preukázané, že extrakt z húb pozastavuje rast buniek rakoviny prsníka. Jedna, doposiaľ prebiehajúca štúdia zisťuje, či užívanie extraktu z húb dvakrát mesačne môže byť prevenciou proti opakovanému rozvinutiu rakoviny prsníka. Predchádzajúce štúdie doložili, že tradičná liečivá huba Ohňovec (Phellinus linteus) zabraňuje rastu rôznych kožných, pľúcnych buniek a rakoviny prostaty.
V inej štúdii, prevedenej pod vedením Dr. Shiuen Chena z The Beckman Research Institute of the City Of Hope v Kalifornskom Duarte, bolo zistené, že pri laboratórnych pokusoch znižujú extrakty z húb množenie rakovinových buniek pri rakovine prsníka. Táto štúdia taktiež naznačuje, že práve kyselina linolová by mohla byť zodpovedná za protirakovinové účinky.
Dr. Chen a jeho tím konštatujú: „Výsledky z tohto a ďalších laboratórií podporujú hypotézu, že šampiňóny by mohli byť dôležitým diétnym faktorom pri znižovaní výskytu hormonálne závislej rakoviny prsníka u žien. Preventívne postupy využívajúce huby sú ľahko dostupné, cenovo nenáročné a prístupné širokej verejnosti.“
Takže šampiňóny musíme ihneď zaradiť do nášho každodenného jedálnička!