S maličkými deťmi k moru (Ako kúpiť lacnú a pritom kvalitnú dovolenku)

Mgr. Oľga Stašová | 3. Aug 2014
S maličkými deťmi k moru (Ako kúpiť lacnú a pritom kvalitnú dovolenku)

Čo vziať do úvahy pri výbere vhodnej dovolenky?

Letné horúčavy vyháňajú z ulíc a vábia k vode. Viaceré mamičky na rodičovskej dovolenke s nostalgiou spomínajú na pobyty pri mori. Na viachviezdičkovú dovolenku peniažky nevychádzajú a na nižší štandard si netrúfajú kvôli svojím drobčekom. Riešením je dobrý last minute. Ale pozor, kvalitný zájazd vám nezaručia ani lákavé, farbisté opisy hotela/destinácie, ani vysoká pôvodná cena. Čo teda vziať do úvahy pri výbere vhodnej dovolenky? Použite nasledujúce rady.

Prečo práve last minute?

Cestovné kancelárie ponúkajú rôzne zľavy, bonusy a akcie (vernostné, narodeninové, novomanželské, first moment,...). Avšak aj keď ich skombinujete, získate nižšiu zľavu ako pri väčšine last minute. Zľavy pri nich dosahujú niekedy až 60%, výnimočne aj viac. Ak sa však rozhodnete pre last minute, musíte sa uskromniť s výberom. Šanca, že bude vo výpredaji Vaše vysnívané letovisko či dokonca obľúbený hotel je skoro nulová. Budete niekde pri mori a hotovo. Uvedomte si, že má blahodárny vplyv na zdravie a nezáleží pritom, či obmýva brehy Tuniska, Grécka alebo Španielska.

Termín

Ceny rovnakých zájazdov sa líšia v závislosti od termínu. Najdrahšie sú počas letných prázdnin. Čím viac sú od nich vzdialenejšie, tým za ne zaplatíte menej. Keďže ešte nemáte školopovinné deti, cestujte mimo hlavnú sezónu. Chladnejšie počasie bude vhodnejšie aj pre Vašich drobcov, ktorí zle znášajú extrémne horúčavy. Manžel si tiež ľahšie vybaví dovolenku v tomto období. Pravda, za predpokladu, že nepracuje v školstve.

Oprášte si vedomosti z geografie a zistite si priemerné mesačné teploty v jednotlivých oblastiach (iinternet, knižní sprievodcovia, cestovné kancelárie,...). Chorvátsko sa na kúpanie v máji veľmi nehodí, naopak v Egypte je vtedy príjemne teplo a nepanujú už závratné páľavy.

Cestovať po sezóne je výhodnejšie ako pred ňou. Koncom leta sú výpredaje (oblečenie, opaľovacie krémy, príslušenstvo k vode,...), takže Vás aj vedľajšie výdaje na dovolenku budú stáť menej. Počas leta môžete sledovať, ako sa vyvíjajú ceny v jednotlivých destináciách a cestovných kanceláriách. Niekde menia ceny raz denne, inde aj dva - trikrát.

Na niektorých pracoviskách sa musí dlhšia dovolenka nahlasovať výrazne vopred. Ak v takejto firme pracuje aj Váš manžel, vyberte si nejaký termín, kedy začína množstvo zájazdov. Veľmi pravdepodobne sa všetky nevypredajú a keby aj áno, dovolenka sa dá hodnotne stráviť aj na Slovensku. Je tu krásna príroda, jazerá na kúpanie a aj viacero aquaparkov.

Kde hľadať?

Veľký výber ponúkajú cestovné agentúry, ktoré zastrešujú desiatky cestovných kancelárií. Z pohodlia vlastného bytu môžete kedykoľvek sledovať zmeny cien a aktuálne ponuky. Ďalšou možnosťou je osobná návšteva cestovných kancelárií vo Vašom meste. Pracovníkom necháte papier s konkrétnymi požiadavkami na last minute a telefónne číslo. Poprosíte ich, aby Vás kontaktovali, keď sa taký objaví.

Ako preveriť kvalitu?

Nie je všetko zlato, čo sa blyští. A nie je ani každý zájazd taký úžasný, ako ho prezentujú. Kým teda nejaký kúpite, mali by ste si ho preveriť. Viacero webových stránok ponúka na pobyty v prímorských hoteloch recenzie a niektoré aj reakcie na ne. Jedna – dve recenzie neposkytujú veľkú objektívnosť. Niektorí ľudia sú notoricky nespokojní s čímkoľvek, iným zase vyhovuje takmer všetko. Super recenziu môže napísať aj niekto z cestovnej kancelárie. Ak však príliš zavádza, hrozí, že tým vyvolá veľa negatívnych hodnotení od ostatných. V recenziách si nevšímajte len to, ako boli Vaši predchodcovia spokojní, ale hlavne čo konkrétne im vadilo alebo sa páčilo.

Na čo si dať pozor?

Klienti, ktorí kúpia last minute, dostávajú spravidla tie horšie izby. Prekážať Vám môže napr. hlučnosť, ak sa izba nachádza vedľa baru. Ani veľká vzdialenosť od reštaurácie nie je žiadna výhra. Zaplatíte si all inclusive, občerstvenie sa podáva len v hlavnej budove a Vás ubytujú v apartmánoch 10 minút peši od hotela.

Niektoré hotely sa nachádzajú ďalej od mora a tak Vás čakajú dlhé prechádzky alebo ste viazaní na kyvadlovú dopravu medzi hotelom a plážou. Keďže máte malé deti, more by malo byť plytké a jeho dno pri pláži bezpečné, aby sa neporanili.

Najviac vyhovujúcim stravovaním pre Vás sú švédske stoly. Určite si z nich vyberiete niečo vhodné pre ratolesti. Pri servírovaných cudzokrajných jedlách nemusíte ani tušiť, čo obsahujú. Deti majú stravu zdarma zvyčajne do dvoch rokov, nájdu sa ale aj hotely, kde je táto veková hranica vyššia.

Na slabú hygienu sú obzvlášť citlivé práve malé deti, preto buďte obozretní, keď v recenziách narazíte na jej nedostatky. Najčastejšie sťažnosti sú na špinavú vodu v bazénoch. Ak je personál nedbanlivý pri údržbe bazénu, bude veľmi pravdepodobne pristupovať takto k hygiene v celom hotely.

Niekedy sa stáva, že ten istý typ dovolenky vypredáva viacero cestovných kancelárií. Pokiaľ sa cenovo nelíšia, vyberte si tú najserióznejšiu. Z rozprávania dovolenkujúcich známych a aj z recenzií (kým sa rozhodnete pre nejaký last minute, prečítate ich dosť) získate slušný prehľad. Viacero cestovných kancelárií je veľmi ústretových voči klientom, ale existujú aj také, na ktoré je hromada sťažností. Vo svojich katalógoch prezentujú fotografie oveľa luxusnejších izieb, aké v skutočnosti klienti dostanú. Zo sľúbeného balkónu je nakoniec iba francúzsky balkón, pár metrov od pláže je pol kilometra a podobne. Ich delegáti sú neochotní a neschopní riešiť vzniknuté problémy.

Ako kúpiť?

Keď ste si už vybrali a preverili last minute, zostáva už len jeho kúpa. Dovolenka sa dá kúpiť osobne alebo aj pohodlne cez internet. Pokiaľ sa však jedná o mimoriadnu zľavu, nenechávajte to na mail. Osobní zákazníci majú prednosť a kým si vyťažení pracovníci nájdu čas Vám odpovedať, bude už možno vypredaný. Potom, ako sa rozhodnete kúpiť zájazd, zatelefonujte im. Poproste, aby Vám ho rezervovali s tým, že si ho prídete do polhodiny osobne kúpiť.

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: