Rozmarín

MAMA a ja | 10. Nov 2014
Rozmarín

Pár tipov z prírodnej lekárne.

Rozmarín je pôvodne stredomorská rastlina, ktorú s obľubou využíval na liečenie Paracelsus, lekár, ktorý objavil chemickú podstatu životných funkcií, s obľubou ju používal pri liečení, pretože veril, že dokáže liečiť mozog, srdce i pečeň.

Dnes vieme, že rozmarín v podobe oleja dokáže pomôcť pri zmiernení opuchov či ekzémov kože, akné, stimuluje vlasové folikuly a pomáha predchádzať vypadávaniu vlasov, šediveniu, eliminuje lupiny a vlasom prinavracia zdravý vzhľad a lesk.

Rozmarínový olej sa získava z kvitnúcej rastliny pomocou destilácie a je obľúbenou zložkou šampónov, krémov, masážnych olejčekov či olejov určených do vonných lámp.

Čistí myseľ, zlepšuje pamäť, pomáha bojovať s migrénou. Rozmarínový esenciálny olej zvyšuje tvorbu moču, zbavuje tak telo nadbytočnej vody a mnohých toxických látok. Viete, že ženám pomáha upraviť menštruačný cyklus a v prípade mužov zvyšuje pohyblivosť spermií?

Môžete si vyskúšať vyrobiť rozmarínový olej alebo ocot, vložte vetvičky do fľaše s olivovým olejom alebo octom. Môžete ho nechať vylúhovať aj v sirupe, a tak osviežite obľúbený nápoj. Pri rozmaríne v kuchyni sa však oplatí držať pravidla: menej je niekedy viac, pretože na pomerne výraznej chuti a aróme tepelné spracovanie takmer vôbec neuberá.

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: