Podvodné firmy na trhu práce

Mgr. Marika Koscelníková | 28. Sep 2013
Podvodné firmy na trhu práce

Ste na materskej dovolenke a uvažujete, že by ste sa vrátili do práce? Hľadáte si nové zamestnanie a sledujete všetky ponuky na portáloch, koré inzerujú voľné pracovné miesta? Poslali ste už niekoľko desiatok životopisov a ... nič? Pracovné portály sú plné inzerátov. Aj od podvodných spoločností a pochybných firiem. Pred tým, ako sa dáte nalákať na 800-eurový plat za prácu v administratíve (samozrejme v mladom dynamickom kolektíve s možným kariérnym a teda aj platovým rastom), danú inzerujúcu spoločnosť si „preklepnite“.

Ste na materskej dovolenke a uvažujete, že by ste sa vrátili do práce? Hľadáte si nové zamestnanie a sledujete všetky ponuky na portáloch, koré inzerujú voľné pracovné miesta? Poslali ste už niekoľko desiatok životopisov a ... nič? Pracovné portály sú plné inzerátov. Aj od podvodných spoločností a pochybných firiem. Pred tým, ako sa dáte nalákať na 800-eurový plat za prácu v administratíve (samozrejme v mladom dynamickom kolektíve s možným kariérnym a teda aj platovým rastom), danú inzerujúcu spoločnosť si „preklepnite“. Ak sú pre vás nájdené informácie dostatočne seriózne na to, aby ste firme poslali svoje osobné údaje v životopise, urobte tak.  Pokiaľ sa informácii nedopátrate, alebo narazíte na negatívne hodnotenie firmy v diskusiách na webe, buďte opatrní. (V susednej Českej republike sú špeciálne internetové stránky, ktoré zverejňujú neseriózne a podvodnícke firmy. Ľudi, ktorí sa uchádzali o prácu v týchto spoločnostiach, tam vyjadrujú svoje postrehy a skúsenosti. Niektoré firmy majú presah aj na Slovensko. Stačí si ich aj takto overiť).

Ponúkaná pracovná pozícia by mala byť jasne zadefinovaná. Rovnako ako aj rozsah práce, pracovný čas, požiadavky na zamestnanca (vzdelanie, prax), prípadne aj odmena za vykonanú prácu. Seriózna firma uvádza v inzeráte aj svoju adresu. Bližšie nešpecifikované ponuky práce sľubujúce nadštandartné ohodnotenie a provízie, si radšej overte skôr, ako poskytnete svoje osobné údaje. Ak je uvedené mobilné číslo, alebo emailová adresa, kontaktujte sa a overte si podrobnosti. Firmu si môžete preveriť aj v obchodnom alebo živnostenskom registri.

Stalo sa vám to?

Pár dní či hodín po tom, ako ste odpovedali na inzerát ponúkajúci prácu v administratíve, vás pozvú na pracovný pohovor. V daný čas prídete a spolu s vami aj ďalších desať ľudí. Začnete pochybovať o serióznosti potencionálneho zamestnávateľa, ale vyčkáte, čo bude. Pozvú vás dnu. Do evidentne prenajatých priestorov, lebo tu firma sídliť nemôže. Okrem jedného clipboardu, stola a stoličiek tam nie je nič. Ešte kanvica na stolčeku a tri šálky (vo „výberovej komisii“ sú traja). Všetkých naraz vás usadia v miestnosti a  hromadne zisťujú vaše meno, predchádzajúce alebo súčastné zamestnanie. Robia si poznámky a sledujú vás. Jeden študent hneď pochopí, že toto nebude pre neho a chce odísť. Pani ho slovne prinúti sedieť a nenechá dohovoriť. Oboznámia vás s priebehom „pohovoru.“ Najprv odprezentujú svoju firmu a vaše možnosti, ako sa uplatniť, ak si vás vyberú. Keď sa spomenie nutné zaškolenie a získanie certifikátu, hneď vám napadne zdvihnúť ruku a opýtať sa na to, či firemné školenie preplatia, alebo to pôjde z vlastného vrecka. Zahriaknu vás „teraz hovorím ja“ a nedovolia položiť otázku. Nepáči sa vám to. Takto by sa predsa správať nemali, ak nemajú čo skrývať a zahmlievať. Sledujete tváre ostatných, ktorým žiaria oči pri číslach možného zárobku a súhlasne pokyvkávajú hlavou „áno, čas si nájdem“. Hlavy zúčastnených trochu poklesnú, ak v závere svojej reči energická (mierne arogantná) pani či slečna spomenie, že za certifikát a školenie treba zaplatiť, lebo predsa len investujú do vás. Oni do vás. Presviedča. Po úvodných info môžu odísť tí, ktorí o prácu nemajú záujem. Zdvihnú sa takmer všetci až na tri dámy, ktoré sa tíško tešia, že konkurencia sa zmenšila. Na chodbe si potom vypočujete sklamanú pani, ktorá precestovala niekoľo desiatok kilometrov. Vraj už podobne „naletela“. Pred rokom si jeden rekvalifikačný kurz zaplatila, aj certifikát, ale do sľúbenej práce welness poradkyne ju nevzali. A potom, že vraj sa človek na vlastných chybách poučí.

Videli ste český dokument Šmejdi? "Praktiky, z ktorých mrazí. Klamstvá a premyslená manipulácia, ktorej jediným cieľom je donútiť bezbranných ľudí k nákupu predražených produktov. Seniori zo svojich biednych dôchodkov splácajú horibilné sumy za často nekvalitný tovar. Niektorí z nich sa dušujú, že už na žiadnu akciu nepôjdu, iní to nevydržia a idú znovu. Čo ich ženie? Zvedavosť? Samota? Alebo závislosť?," píše sa v anotácii k filmu. Stojí za to vidieť ho. Už len kvôli tomu, aby sa človek poučil a videl v praxi manipuláciu s ľudskou dôverčivosťou. Aj portály ponúkajúce prácu sú plné podvodných firiem. Nenechajte sa zlákať vidinou vysokého zárobku a reálne zhodnoťte pracovné ponuky, ktoré ho sľubujú.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: