Počúvate svoje srdce?

redakcia MAMA a ja | 14. Feb 2015
Počúvate svoje srdce?

Ruku na srdce. Ženy stále neveria tomu, že ich kedykoľvek a v akomkoľvek veku môže postihnúť srdcová príhoda. Napriek tomu sa to prihodí až 5,6 miliónom žien na celom svete.

Ruku na srdce. Ženy stále neveria tomu, že ich kedykoľvek a v akomkoľvek veku môže postihnúť srdcová príhoda. Napriek tomu sa to prihodí až 5,6 miliónom žien na celom svete.

Úloha matky, manželky, dcéry či priateľky dá zabrať, a tak sa všetky starajú viac o svojich najbližších ako o seba. Srdcové príhody sú na prvom mieste v úmrtnosti žien v USA od začiatku minulého storočia, nevynímajúc mladé ženy. To číslo je skutočne obrovské. Srdce naozaj zabíja viac ako ktorýkoľvek druh rakoviny. Iba 13 % žien berie srdcovú príhodu ako hrozbu, ktorá sa ich môže týkať. No nielen štatistiky vám môžu otvoriť oči. Pýtajte sa preto vášho lekára, čo môžete robiť, aby ste eliminovali riziko. Napríklad, mnoho žien chce vedome predísť rakovine prsníka, preto pravidelne absolvuje mamografické vyšetrenie. Ale podľa doktorky Noel Bairey Merz z Los Angeles, niečo podobné by ženy mali robiť aj pri prevencii srdcových príhod. Lebo nezáujem je kritický moment tichého zabijaka – srdcových príhod.


Čo teda môžete pre seba urobiť?

  • Absolvujte zdravotnú prehliadku, ktorá zahŕňa okrem iného vyšetrenie tlaku krvi, posúdenie BMI spolu so zmeraním vášho pásu.
  • Preberte s lekárom vhodnú diétu, fyzickú aktivitu, nechajte ho zhodnotiť úroveň stresu, ktorý na vás vplýva, prestaňte fajčiť, prípadne ak potrebujete, požiadajte o odbornú pomoc.
  • Spýtajte sa najbližších príbuzných, na čo sa liečia. Je dobré vedieť, či sa vo vašej rodine vyskytuje vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol či cukrovka.
  • Buďte si vedomí faktu, že depresie v minulosti, autoimunitné ochorenia, gestačná cukrovka, vysoký tlak krvi počas tehotenstva, preeklampsia, časté a silné migrény či nepravidelná menštruácia, to všetko sú rizikové faktory srdcovej príhody.

Práve pre všetky tieto dôvody či riziká, začnite počúvať svoje srdce a starajte sa o seba, lebo ste dôležité!

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: