Je tu novembrové Mama a ja!

Redakcia | 1. Nov 2012
Je tu novembrové Mama a ja!

... a editoriál Andy Mánikovej ako pozvánka na jeho listovanie.

Editorial

Miliónkrát, a predsa ako po prvýkrát

Naša ružová bábika má za sebou 7 mesiacov, ktoré si obuli sedemmíľové čižmy. Časy, keď bola úplne malilinké bábätko, sú dávno za nami. Už to nie je iba o plači, papaní či spaní alebo skôr o nespaní. Postúpili sme do „vyššieho levelu“, nastala fáza objavovania a žasnutia nad úplne obyčajnými vecami. Listy na stromoch, s ktorými sa vietor pohráva, malá sýkorka, ktorá priletela a sadla si na náš vonkajší parapet, ale aj listy môjho milovaného banánovníka sú pre ňu neprekonateľným magnetom. A my, vďaka nej a spolu s ňou, sme čarovným prútikom prinútení túto expresne rýchlu dobu trochu pribrzdiť, spomaliť, nadýchnuť sa, nastaviť tvár posledným lúčom jesenného slnka a tak trochu sa vrátiť do detských čias. A objavovať už miliónkrát objavené.

Krásy života sú pre našu bábiku neskutočným lákadlom, až takým, že spánok odháňa do posledných síl (veď čo keby o niečo prišla) a plačom sa pokúša zahnať únavu. V čase bdenia však žasneme spolu s ňou, ona nad (pre nás ostatných) banálnymi vecami a my nad neuveriteľným entuziazmom, ktorý srší z každého jej pohybu. S nostalgiou sa rozprávame o časoch, keď sme ju položili a aj našli na jednom mieste. Dnes sa bez problémov odplazí skontrolovať, ako perie práčka, alebo čo v tejto chvíli „majstruje brácho“, samozrejme, za sprievodu radostného mrnčania. Dnes už rozoznám, či mrnčí od únavy, hladu alebo plačom demonštruje slabú chvíľku, keď sa chce pomojkať, pritúliť... No predchádzali tomu zbližovacie začiatky. A vy, aj keď prírastok do rodiny ešte len čakáte, mrknite sa v rubrike Dojča na článok Ako zvládnuť uplakané bábätko. Tí, ktorí už drobčeka majú, v skratke si v ňom môžu overiť, či ich miláčik plače od nudy, sužuje ho bruško a či len smútok z toho, že ste odišli do inej izby.

Prajem vám v mene celej redakcie, aby ste popri obdive neutíchajúceho elánu vašich drobcov počas novembrových dní trošku spomalili, našli si chvíľku času aj pre seba. Dôvod sa vždy nájde. Možno aj listovanie v MAMA a ja, či reagovanie v rubrike Mamy radia mamám, alebo napísanie vášho príspevku do Listárne. Potešíte seba, redakciu i ostatné mamičky.

Všetko dobré!

Andrea Mániková

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: