Cestovný pas pre vaše dieťa

Jana Fialová | 9. Jun 2016
Cestovný pas pre vaše dieťa

Kedy, od akého veku potrebuje dieťa svoj vlastný pas? Potrebuje pas aj bábätko? Ako a kedy vybaviť pas pre dieťa? Aká je jeho platnosť a poplatky za vybavenie? Čo k vybaveniu pasu potrebujete?

Podľa nariadenia Európskej únie, každý občan, vrátane detí, (čiže aj malé bábätko) musí mať svoj vlastný cestovný pas. Nie je už možné byť zapísaný v pase rodiča a takto cestovať.

Ako pas vybavíte?

Žiaľ, ak aj máte malé bábätko, nečakajte na žiadnom oddelení policajného zboru "prednostné okienko pre rodiny s deťmi". Ako pre všetkých, aj pre vás platí - vezmite si poradové číslo, a čakajte. Keďže na čakanie nemáte ani samostatnú miestnosť, v závislosti od veku vášho dieťaťa zvážte, čo so sebou vziať, aby ste chvíle čakania drobcovi ako-tak spríjemnili a zaujali ho.

Nezabudnite na nápoj a niečo malé na zahryznutie. Prednosť od ostatných v poradí pred vami radšej nečakajte a nespoliehajte sa na ňu. Fotografiu dieťaťa so sebou na pasové oddelenie neberte, dieťa bude odfotené priamo pri vybavovacom okienku pracovníčkou polície.

Kedy?

Stránkové dni a hodiny na pracoviskách Policajného zboru vám priblížia časy, kedy je možné cestovný doklad vybaviť. Odporúčame nenechávať si návštevu polície na poslednú chvíľu v úradný deň, mohlo by sa stať, že pôjdete zbytočne. Vždy choďte aspoň hodinu pred koncom úradných hodín.

Aká je platnosť cestovného pasu?

Cestovný pas sa občanovi vydáva s platnosťou na 10 rokov, občanovi mladšiemu ako 13 rokov sa vydáva s platnosťou na 5 rokov a občanovi mladšiemu ako 5 rokov sa vydáva s platnosťou na  2 roky.

Viac k tejto téme: Vybavujete cestovný pas?

Aké sú poplatky?

Občan starší ako 16 rokov zaplatí za vydanie cestovného pasu

    do  30 dní 33 €,
    do 10 pracovných dní 66 €,
    do 2 pracovných dní 99 €.


Občan od 6 do 16 rokov zaplatí za vydanie cestovného pasu

    do 30 dní  13 €,
    do 10 pracovných dní 26 €,
    do 2 pracovných dní 39 €.


Občan mladší ako 6 rokov zaplatí za vydanie cestovného pasu

    do 30 dní 8 €,
    do 10 pracovných dní 16 €,
    do 2 pracovných dní 24 €.

Čo potrebujete na vybavenie cestovného pasu pre dieťa?

  • občiansky preukaz
  • rodný list dieťaťa
  • v prípade, že ste rozvedení, na vystavenie pasu pre dieťa potrebujete aj notárom overený súhlas druhého rodiča
  • starý cestovný pas dieťaťa (ak bol vydaný)
KOLOK - áno či nie? NIE. Správne poplatky sa už platia priamo na mieste oddelení policajného zboru - môžete si vybaviť priamo v automate na mieste. Platiť je možné hotovosťou alebo aj kartou.

Ako vaše dieťa na cestovný pas odfotia?

Dieťa si posadíte na kolená, u úplne malých detí dostanete špeciálnu foto-zásteru, ktorú si oblečiete, aby pozadie dieťaťa, ktoré držíte v náručí, bolo biele. Dieťaťu v náručí držíte hlavičku tak, aby boĺo možné ju odfotiť.

Dieťa musí mať na fotke otvorené oči. Spiace dieťa je nutné jemne zobudiť. Fotenie prebieha až pokým sa foto nepodarí. (na displeji vám úradníčka ukáže výslednú foto dieťaťa).

Želáme vám šťastnú cestu bez nepríjemností a krásnu, slnečnú dovolenku!

Rady, tipy a odporúčania pre mamičky od lekárov a redakcie:

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: