Celia - jediný obchod bezlepkových potravín na Slovensku

Redakcia | 5. Mar 2009

Obchod Celia je jediný obchod s týmto zameraním na Slovenskom trhu, určený pre ľudí, ktorí majú diagnostikovanú celiakiu, potenciálnu celiakiu a pre nediagnostikovaných.

Dňa 26. februára 2009 bol na Záporožskej ulici 6, v centre Gercenova otvorený obchod so špecializáciou na bezlepkové potraviny.
 
Obchod Celia je jediný obchod s týmto zameraním na Slovenskom trhu, určený pre ľudí, ktorí majú diagnostikovanú celiakiu, potenciálnu celiakiu a pre nediagnostikovaných. Vznikol s cieľom zoskupiť výrobcov bezlepkových potravín na jednom predajnom mieste, sprehľadniť sortiment produktov, a umožniť tak ľahkú dostupnosť bezlepkových potravín.

Čo je celiakia a bezlepková diéta?
Celiakia je trvalá intolerancia lepku v potravinách, čo znamená neschopnosť stráviť potraviny, ktoré obsahujú čo len minimálne množstvo lepku. Medzi tieto potraviny patrí  napríklad pšenica, raž, jačmeň, pšenica špalldová a ovos.
Neznášanlivosť lepku spôsobuje poškodenie v oblasti črevnej sliznice. Príznaky môžu byť rôzne, preto spomedzi množstva ľudí existuje len zlomok ľudí, ktorí majú celiakiu diagnostikovanú. V súčasnosti sa celiakia lieči iba jedinou účinnou terapiou, prísnou bezlepkovou diétou, ktorá postihnutým celiakiou umožňuje návrat k zdraviu.

Kto môže konzumovať bezlepkové potraviny?
Bezlepkové potraviny sú určené pre človeka s diagnostikovanou celiakiou, pre nediagnostikovaného jedinca, ktorého zdravotné problémy môže mať na svedomí práve neobjavená intolerancia lepku, a pre všetkých ľudí, ktorí sa rozhodli zdravo stravovať.

Aká je dostupnosť bezlepkových potravín?
Bezlepkovým potravinám je na Slovensku určené iba nepatrné miesto v špecializovaných obchodoch na zdravú stravu, čo núti celiatikov objednávať potraviny zo zahraničia. Tento proces je časovo veľmi náročný, drahý, a komplikovaný.

Aký sortiment výrobkov v našej predajni ponúkame?
Atestované bezlepkové potraviny a potraviny, ktoré neobsahujú lepok (bez atestu), a ktorých výrobcovia garantujú, že sú vyrobené výlučne zo surovín neobsahujúcich lepok. Ponúkame ich tým, ktorí tento druh stravovania potrebujú, ale aj tým, ktorí budú chcieť spoznať svet potravín bez pšenice – nimi doteraz nepoznaný.

Obchod Celia sa nachádza v Bratislave na Záporožskej ulici 6 (Centrum Gercenova).

Otváracia doba:
Po – Pia: 13:00 – 18:00
So:            9:00 – 13:00
Ne:          zatvorené
kontakt:   0903 460 660
web: www.celia.sk

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: