ZMENY v novom školskom roku: Obedy nie sú celkom zadarmo

Marika Koscelníková | 3. Sep 2019
ZMENY v novom školskom roku: Obedy nie sú celkom zadarmo

Prečo rodičia doplácajú na obedy "zadarmo"? "Nepovinná" angličtina pre žiakov? Čo priniesol nový školský rok?

Nový školský rok som sebou prináša niekoľko zmien. Tento rok budú už aj žiaci základných škôl dostávať obedy "zadarmo".  

Obedy nie sú celkom "zadarmo"

Na tento krok sa mnohí zriaďovatelia pripravovali už počas prázdnin zväčšením priestorov školských jedální, pretože je očakávaný nárast žiakov, ktorí sa budú stravovať v škole.   

Mnohí rodiča však zostali zaskočení, že predsa len na stravu dieťaťa musia prispievať. Faktom je, že každý žiak bude dostávať denne na stravu 1,2 eura príspevok od štátu, ale výšku režijných nákladov  si určujú zriaďovatelia sami. Hodnota "doplatku" by nemala presiahnuť výšku 30 eur. Suma 1,20 eur pokrýva nákup surovín na prípravu obeda, nepokrýva režijné náklady a za tie rodičia zaplatia. 

Nezabudnite na to, že príspevok, reps. dotácia na stravu za daný deň platí vtedy, ak dieťa stravu naozaj odobralo a je v škole. Ak dieťa nestihnete odhlásiť a nezúčastnilo sa vyučovania, zaplatíte za stravu vy.

PODMIENKOU nároku na dotáciu je účasť dieťaťa na vyučovaní. Ak dieťa neodhlásite z obedov (napríklad kvôli chorobe, alebo iných príčin), budete za ne DOPLÁCAŤ. Majte to na pamäti. 

obedy zadarmo

Novinkou je výber jazyka 

Doteraz sa žiaci učili povinne anglický jazyk, a to už od tretieho ročníka. K nemu si zvolili v siedmom ročníku ďalší svetový jazyk.

Po novom si žiaci budú môcť už vybrať svetový jazyk, ktorý sa začnú učiť v 3. ročníku povinne. Ak si žiak nevyberie anglický jazyk ako prvý cudzí jazyk, musí si ho v 7. – 9. ročníku zvoliť ako druhý cudzí jazyk.

Zmena, ktorá začína platiť od septembra tohto roka, je pre školy dobrovoľná. Ministerstvo školstva predpokladá, že väčšina škôl zostane pri doterajšej praxi a naďalej bude vyučovať povinne anglický jazyk ako prvý cudzí jazyk.

Termíny školských prázdnin

190 dní strávia  žiaci v školskom roku 2019/2020 v školských laviciach. Počet voľných dní je 92 (bez víkendov a sviatkov). Prehľad školských prázdnin nájdete TU: 

Zdroj: minedu.sk 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: