Dobrá vec sa podarila: Viac mlieka pre nedonosené deti

OZ Malíček | 7. Apr 2019
Dobrá vec sa podarila: Viac mlieka pre nedonosené deti
foto: OZ Malíček

Slovenské nemocnice majú oddnes lepšie vybavenie a predčasne narodené deti budú mať k dispozícii viac materského mlieka.

Keď sa dieťa narodí o niekoľko týždňov či mesiacov skôr, v nemocnici sa začína boj o jeho život.Na bonding a prvé priloženie k prsníku nie je čas. Predčasne narodené dieťatko potrebuje okamžite špeciálnu starostlivosť, personál aj vybavenie. Na dlhé týždne či mesiace je jeho novým domovom inkubátor a dojčenie na požiadanie nie je možné.

V takejto situácii je veľmi náročné rozbehnúť tvorbu materského mlieka a zo začiatku sa bojuje doslova o každý mililiter. Ak je problém naštartovať laktáciu, hrozí, že mamička už nebude dojčiť vôbec. A keď sa mliečko konečne rozbehne, je náročné si ho udržať.

Predčasne narodené dieťa
Prečítajte si tiež:

Predčasne narodené dieťa

Deti, ktoré sa narodili predčasne potrebujú materské mlieko viac, ako ktokoľvek iný

Pritom aj ak je kontakt s mamičkou možný, predčasniatka bývajú často slabé a spavé, kvôli čomu nevládzu sať. Mnohé dokonca ešte ani nemajú vyvinutý sací reflex. V tomto ťažkom boji o mliečko nás denno-denne doslova zachraňuje odsávačka materského mlieka.

Len výnimočne majú slovenské nemocnice na svojich oddeleniach profesionálne odsávačky materského mlieka. Občianske združenie malíček v týchto dňoch distribuuje profesionálne odsávačky materského mlieka na jednotky intenzívnej starostlivosti do šiestich slovenských nemocníc. Tieto profesionálne zariadenia boli zakúpené vďaka grantu NATO Charity Bazaar 2018.

Každé 11. dieťa sa narodí predčasne

Prvé hodiny môže dostať mlieko z banky ženského mlieka, no neskôr už nevyhnutne potrebuje kolostrum od vlastnej mamy. Má preňho ideálne zloženie. „Keď sa narodí dieťa predčasne, tak sa zloženie mlieka líši od toho, ktoré dostane zrelý novorodenec. Materské mlieko po predčasnom pôrode je bohaté na imunoglubulín A, ktoré predčasniatko potrebuje najviac,“vyjadrila sa Michaela Galková, predsedníčka Inštitútu dojčenia.

Ak však dieťa musí zostať v inkubátore, jediný spôsob, ako k nemu mlieko od mamy dostať, je odsávanie prsníkov. Trh je plný rôznych odsávačiek mlieka. Niektoré sú manuálne, iné elektrické a aj v skupine elektrických sú medzi odsávačkami obrovské rozdiely. Profesionálne nemocničné odsávačky dokážu odsať mlieko z oboch prsníkov naraz a napodobňujú pritom pitie bábätka. Je to najprirodzenejší a najefektívnejší spôsob získavania materského mlieka, ktorý zároveň zvyšuje jeho objem, keďže získava mlieko z oboch prsníkov súčasne. „Navyše maminky môžu odsávať mlieko v prítomnosti svojho dieťa, ktoré je v inkubátore čo významne podporuje vyplavovanie hormónov a zvyšuje tvorbu mlieka,“ povedala predsedníčka združenia

Malíček Ľubica Kaiserová. „Obe moje deti sa narodili predčasne, obe v iných nemocniciach. V prvom prípade som v nemocnici dostala odsávačku na jeden prsník, ktorá mi spôsobovala na bradavkách bolestivé rany a získavanie mlieka trvalo skoro hodinu, ktorú som si často odplakala,“ spomína dvojnásobná mama Martina.

„Pri druhom dieťati som sa dostala k profesionálnej odsávačke a mlieko som získala za desať minút. Zvyšok času som sa mohla venovať môjmu bábätku a tráviť s ním tie najkrajšie chvíle,“ spomína.

Profesionálne odsávačky materského mlieka dostanú nasledovné nemocnice: Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica; Nemocnica s poliklinikou Nové Zámky; Univerzitná nemocnica Martin; Univerzitná nemocnica Bratislava; Fakultná nemocnica J.A. Reimana Prešov a Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura Košice. „V Českej republike si dali na podpore dojčenia predčasne narodených detí veľmi záležať a profesionálnu odsávačku mlieka tam nájdete v každej izbe pre matky. Budeme sa veľmi usilovať o to, aby sme sa k tomuto vzoru aspoň priblížili a budeme hľadať finančné zdroje na ďalšie odsávačky,“ Ľubica Kaiserová. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: