Prečo sa MAMA volá MAMA

Prečo sa MAMA volá MAMA
7.11.2018 v kategórii Infošky, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Māma, mama, mamá, ma, mama, mamã, maa, mama, mā a mamī… Tak sa povie „mama“ v desiatich rôznych jazykoch. Prečo je vlastne mama mama? S čím to súvisí?

Prečo je MAMA všade MAMA?

Jedno z vysvetlení je, že práve táto kombinácia zvukov je pre bábätká všade na svete ľahko vysloviteľná. Obsahuje totiž samohlásku a, ktorá sa v detských zvukoch objavuje veľmi skoro, a na vyslovenie ktorej stačí otvoriť ústa a pustiť cez ne prúd vzduchu z pľúc. Podobne je na tom spoluhláska m.

Skúste si to. Nemusíte robiť žiadne zložité pohyby s jazykom, ako napríklad pri s, ani namáhavo vmanévrovať zvuk do zadnej časti ústnej dutiny, ako pri h. Mama. Prvé slovo je na svete.

Mama nadobúda obsah až neskôr

Bábätko týmto slovom poteší rodičov veľmi skoro. V skutočnosti ešte skôr, ako to vôbec môžeme považovať za slovo, pretože prvé mama sú väčšinou len zvuky bez obsahu. Bábätko ich džavoce, ale nespája si ich s konkrétnym významom. To sa udeje až oveľa neskôr, niekedy v posledných troch mesiacoch prvého roka.

Ak však máte pocit, že ani vtedy ešte bábätko nemyslí celkom vás, ale niečo oveľa širšie – že chce mliečko, upokojiť, že sa bojí – asi sa nemýlite. Prvé slová mávajú iný význam ako tie v slovníku. Neprejde však veľa času a mama bude znamenať skutočne len tú jednu osobu na svete.

Podobne ľahko vysloviteľné sú pre bábätko aj zvukové kombinácie papa (tie potešia ockov) a baba. A nie, neznamená to, že sa váš štvormesačný drobec naučil spoznávať babku. To všetko príde vtedy, kedy má. Teraz ho nechajte trénovať.

Ako sa postarať o bábätko do 1 roka? Čo všetko by ste mali vedieť a čomu sa vyvarovať? Jedna z najlepších kníh pre rodičov je už v predaji!