Od prvého zúbka

Dr. Martin Zubná klinika | 19. november 2020
Dr. Martin zubná klinika
foto: Dr. Martin Zubná klinika

Deti spoznávajú svet navôkol každý deň a aj vďaka pozitívnemu príkladu a edukácii ich tak dokážeme naučiť, ako si vytvoriť správne návyky. Za čo nám v budúcnosti poďakujú.

Malé biele perličky si treba chrániť od prvého zuba! Starostlivosť o detské mliečne zúbky je rovnako dôležitá ako o dospelý chrup. Tak ako sa dnes upriamuje pozornosť na zdravú stravu a pozitívny prístup ku každodennému pohybu, je dôležité starať sa aj o svoje zuby. 

Prvá návšteva zubnej ambulancie

Od prvého zuba je potrebné sledovať postavenie a správne zoradenie zúbkov. Návšteva zubnej ambulancie je však dôležitá aj preto, aby si dieťa vytvorilo pozitívny návyk na zubného lekára. A aby sa vyhlo prvej návšteve u stomatológa spojenej s negatívnou skúsenosťou, až keď nastane nejaký problém.

Ako prebieha prehliadka detského pacienta, sa dozvieme, ak nahliadneme na zubnú kliniku Dr. Martina. Pozitívny obraz pri návšteve zubného lekára pomáha vytvoriť hravý a citlivý prístup k detskému pacientovi. A na to sú, samozrejme, najvhodnejšie hry.

Dieťatko si môže sadnúť do kresla a povoziť sa ako v lietadle. Alebo sa môže zahrať na hasiča a naliať si vodu do pohára. Týmto spôsobom sa zoznámi s prostredím a vybavením ambulancie. Tak a môžeme prejsť k samotnému vyšetreniu.

Aby sa deti zubára nebáli...

Na klinike sme našli aj maskota – dráčika, ktorý sa volá Dr. Áčik. Je to ochotný asistent pani lekárky, ktorému zúbky zráta najprv malý pacient. Až potom malému pacientovi zráta zúbky pani doktorka.

Samozrejme, stáva sa, že obavy dieťaťa z neznámeho prostredia môžu byť väčšie. Na klinike Dr. Martina majú skúsenosť aj s ošetrením detí, ktoré sa boja vyšetrenia alebo majú negatívny zážitok z minulosti. Vyšetrenie môže prebiehať aj pomocou premedikácie, čo uľahčí celú procedúru.

Deti si zároveň po odznení účinkov lieku zákrok nepamätajú. Poslednou možnosťou je celková anestézia, ktorá sa využíva pri deťoch s problémovými zúbkami či pri iných ťažkostiach.

Sú veci, ktoré sa neoplatí odkladať, ako napríklad starostlivosť o zuby. Treba začať už od prvého zúbka.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: