Nafúknuté bruško nie je hanba!
Môže znamenať zdravotný problém. „Na nekomfortný pocit plnosti a často nafúknuté bruško, by sme sa mali prestať pozerať ako na estetický problém. Je to v prvom rade problém nášho zdravia. Keď ho budeme dlhodobo ignorovať, môže výrazne znížiť kvalitu nášho života a privodiť vážnejšie ochorenia,“ upozorňuje MUDr. Olga Bálková.
Zdravé a bezproblémové trávenie je stav, keď naše telo efektívne a hladko spracováva potravu, ktorú konzumujeme. MUDr. Bálková však upozorňuje, že ak sa chceme zaoberať skutočne zdravým trávením, musíme sa naň naučiť nahliadať v niekoľkých kľúčových aspektoch:
- Efektívne trávenie: telo by malo byť schopné rozložiť konzumovanú potravu na jednotlivé živiny, ktoré potom využíva pre rôzne funkcie.
- Pravidelná stolica: pravidelná a bezbolestná stolica je známkou zdravého tráviaceho systému.
- Absencia nepohodlia: bezproblémové trávenie znamená, že nie sú prítomné žiadne nepríjemné príznaky, ako je nadúvanie, pálenie záhy alebo bolesti brucha.
- Dobrá absorpcia živín: telo by malo byť schopné efektívne vstrebávať živiny z potravy, ktoré sú nevyhnutné pre jeho fungovanie.
- Silný imunitný systém: väčšina nášho imunitného systému sa nachádza v tráviacom trakte, takže zdravé trávenie môže prispievať k celkovému zdraviu a odolnosti tela.
„Každý z nás je jedinečný a to, čo je považované za normálne trávenie, sa môže líšiť od osoby k osobe. No ak máte pocit, že sa u vás v niektorých z týchto aspektov objavuje problém, jeho riešenie netreba odkladať,“ zdôrazňuje MUDr. Bálková.
Ako sa zbaviť nepríjemného pocitu plnosti a naštartovať črevá?
5 bodov zdravého trávenia
- Dôsledná hydratácia. Nedostatok tekutín v tele môže spôsobiť, že stolica je tvrdšia a ťažšia na vylúčenie.
- Zvýšiť príjem vlákniny. Vláknina pomáha udržiavať stolicu mäkkú a ľahko sa pohybujúcu cez tráviaci systém. Pokiaľ nejeme dostatok vlákniny, môže to viesť k tvrdej stolici. Nájdeme ju hlavne v zelenine a ovocí.
- Zaradiť do života viac pohybu. Pravidelný pohyb a cvičenie pomáhajú stimulovať činnosť čriev a uľahčiť trávenie.
- Eliminovať stres alebo úzkosť. Tieto psychické stavy môžu ovplyvniť tráviaci systém a spôsobiť problémy s vyprázdňovaním.
- Akceptovať lieky alebo zdravotný stav. Niektoré lieky alebo zdravotné stavy, ako je syndróm dráždivého čreva, môžu tiež spôsobiť problémy s trávením.
Tip z lekárne:
Zdravotnícka pomôcka TITANLAX
Nevystavujte sa trápeniu s trávením!
Zdravotnícka pomôcka TITANLAX prináša šetrné a diskrétne riešenie pre bežné ťažkosti s trávením, podporuje črevnú peristaltiku, uľahčuje vylučovanie a znižuje plynatosť. Jedno vrecko sa večer rozmieša v pohári vody, vypije, výsledkom je ľahšia a bezproblémová ranná hygiena.TITANLAX je nenávykový, pod dohľadom lekára vhodný tiež pre deti od 6 rokov a tehotné ženy. Vďaka pridanej vláknine psyllium učí telo správne pracovať aj samé. Dostupné v lekárňach alebo na www.titanlax.sk.