Kŕčové žily a čo s nimi?
Poruchami žíl trpí viac ako 50 % dospelej populácie. Jednou z nich je chronická žilová nedostatočnosť, na ktorej vzniku má veľký podiel sedavý spôsob života, obezita a vyšší vek. Toto civilizačné ochorenie je síce rozšírené, avšak veľa ľudí si ho stále neuvedomuje, prípadne má k tomuto stavu, jeho rizikovým faktorom a liečbe ľahostajný postoj.
Pomocou krvi sú roznášané látky potrebné pre normálne fungovanie nášho organizmu. Cievy sú potrubie plné krvi a živiny, napríklad kyslík alebo cukor, prestupujú stenami ciev do buniek a vyživujú ich. Preto potrebujeme, aby cievy pretekali okolo všetkých buniek nášho tela, ktorých je okolo 100 biliónov. Dĺžka všetkých tepien, žíl a aj ciev, predstavuje asi 100 000 kilometrov. Ak by sme cievy natiahli, mohli by obísť zemeguľu na rovníku až dvakrát.
Príčiny vzniku kŕčových žíl
Žily majú jednosmerné chlopne, takže krv môže prechádzať iba jedným smerom. Ak sa steny žily roztiahnu a sú menej pružné (elastické), chlopne môžu byť oslabnúť. Oslabená chlopňa môže umožniť únik krvi naspäť, čo spôsobí prúdenie krvi opačným smerom. Ak k tomu dôjde, môže sa v žile (žilách) hromadiť krv, ktorá sa potom zväčšuje a spôsobuje opuch žíl. Najčastejšie sú postihnuté žily najďalej od srdca, napríklad na nohách. Je to preto, lebo gravitácia sťažuje tok krvi späť do srdca.
Príznaky
Ovplyvňujú každodenný život pacienta, najčastejšie sú spomínané unavené a ťažké nohy, pocit únavy, opuchy a bolesti členkov či bolesť a svrbenie nôh, ktoré môžu viesť ku kožným zmenám alebo i k najzávažnejšiemu príznaku, ktorým je vred predkolenia. Ďalšou veľmi častou chorobou žilového pôvodu sú hemoroidy. Zaujímavý je fakt, že až polovica pacientov s ochorením žíl aspoň raz živote prekonala aj toto ochorenie. Vo veku nad 50 rokov ním trpí takmer polovica populácie. Ochorenie vzniká opuchom, zápalom a poškodením žilových pletencov na vnútornej strane análneho otvoru.
Rizikové faktory kŕčových žíl
Prevencia vzniku kŕčových žíl
- dostatok pohybu
- udržujte si zdravú váhu
- vyvarujte sa dlhému státiu
- neseďte s prekríženými nohami
- odporúča sa sedieť alebo spať s nohami na vankúši
Možnosti liečby kŕčových žíl
Pri liečbe chronickej žilovej nedostatočnosti treba pamätať na to, že je dôsledkom rôznych ochorení žilového systému. Preto by mala byť komplexná a celoživotná. Samozrejme, závisí od jednotlivých foriem choroby. Liečbu je vhodné konzultovať s odborníkom, lekárom alebo lekárnikom. U ľudí s predispozíciou je vhodné aj preventívne užívanie voľnopredajných liekov alebo aplikácia krémov/gélov na spevnenie ciev.