Epidémia krátkozrakosti? Vieme, ako sa pred ňou ochrániť

VšZP | 9. september 2021
Všeobecná zdravotná poisťovňa
foto: VšZP

Lekári bijú na poplach – vek pacientov, ktorí z očnými problémami prichádzajú do ambulancii, je čoraz nižší. Hovoria doslova o novodobej epidémii krátkozrakosti. A hoci sú chyby oka často geneticky podmienené, za ich skorší nástup si môžeme sami.

Strata schopnosti ostrenia do blízka, najmä zhoršené videnie pri čítaní, sa bežne objavovalo u väčšiny populácie až okolo 45. roku života. Avšak nesprávny životný štýl v kombinácii s podceňovaním významu prevencie spôsobujú, že tieto problémy s očami, nastupujú u čoraz viac ľudí oveľa skôr. Príčin je viacero.

„Príliš veľa času venujeme sledovaniu obrazoviek najrôznejších zariadení a náš zrak jednoducho nenecháme dostatočne oddýchnuť si. Práve preto je pre oči veľmi dôležitý pobyt vonku, kedy sa viac zameriavajú na vzdialenejšie objekty, čím sa regenerujú,“ vysvetľuje očná lekárka MUDr. Katarína Kornfeld. Jej rada znie jednoducho - sedavé zamestnanie spojené s prácou za počítačom je vhodné čo možno najviac  vyvažovať pobytom vonku na dennom svetle. To ale nestačí. 

Prevencia, prevencia, prevencia

Predchádzať problémom s očami pomôžu najmä pravidelné návštevy očnej ambulancie. Viaceré z nich totiž ešte nemusíme pociťovať, ale už môžu byť prítomné. Na pravidelné prehliadky by ste nemali zabúdať ani ak už niektorú z dioptrických chýb diagnostikovanú máte. „Na opätovné premeranie by ste v takomto prípade mali chodiť raz za rok a uistiť sa, že používate správnu hodnotu dioptrií,“ dodala MUDr. Kornfeld. 

Ak chcete predísť problémom s očami, nefajčite. Nikotín je veľkým rizikovým faktorom práve pri ochoreniach sietnice. Pomôcť vám tiež môže kvalitná strava, a to najmä potraviny s obsahom luteínu a zaexantínu, ktoré sa nachádzajú v zelenom a žltom ovocí a zelenine. Tieto látky chránia sietnicu pred pôsobením voľných radikálov.

Oči ako zrkadlo nášho zdravia

Existuje obrovské množstvo chorôb, ktoré sa z očí dajú vyčítať, takže na pravidelnú preventívnu prehliadku u oftalmológa máte dôvodov viac než dosť. „Jediným spôsobom, ako sa neinvazívne môžeme pozrieť dovnútra človeka, je pozrieť sa pomocou našich vyšetrovacích možností do oka. Tak dokážeme odhaliť už v počiatočnom štádiu napríklad hypertenziu, zle liečený diabetes, rozvíjajúce sa systémové ochorenia, napr. artritída sa prejavuje očnými zápalmi a prvé príznaky roztrúsenej sklerózy sú najmä už žien viditeľné tiež najskôr na očiach,“ hovorí MUDr. Pavol Veselý.

Získajte 450 eur na laserovú operáciu očí 

Dioptrické chyby sa dnes už bežne odstraňujú laserovou operáciou očí. Všeobecná zdravotná poisťovňa ako jediná poisťovňa na Slovensku ponúka poistencom príspevok v hodnote 450 eur na laserovú operáciu očí v ktorejkoľvek zmluvnej očnej klinike, a to už pri výške dioptrií +1/-1. Tento príspevok ponúka poisťovňa v rámci Peňaženky zdravia MAXI. 

Poistenci VšZP majú tiež možnosť čerpať aj bonus na doplatky za okuliarové rámy a sklá. Ide o príspevok na rám do 100 eur pre deti do 18 rokov bez obmedzenia dioptrií, príspevok na rám a okuliarové šošovky do 100 eur pri výške dioptrie nad +4/-4 pre deti do 18 rokov a príspevok na okuliarové šošovky pre dospelých do 100 eur pri výške dioptrie nad +6/-8.

Podľa MUDr. Kataríny Kornfeld je nad laserovou operáciou očí vhodné uvažovať až po ukončení vývoja dioptrickej chyby, čiže po dovŕšení 18 rokov života. „Existujú výnimky, kedy môžeme operovať aj skôr, napríklad v prípade veľkého dioptrického rozdielu medzi očami, keď hrozí tupozrakosť horšieho oka,“ vysvetlila. Hornú vekovú hranicu pre laserovú operáciu očí určuje nástup presbyopie, čiže straty schopnosti doostrovania do blízka, kedy už pacient stráca benefit z takéhoto druhu operácie a volí sa iný typ operačnej metódy. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: