Ako čo najlepšie zúročiť rodinné prídavky?

Ako čo najlepšie zúročiť rodinné prídavky?
14.10.2018 v kategórii Infošky, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Necelých 24 eur posiela štát rodičom ako príspevok na jedno dieťa. Je to málo? Nikomu z nás by neprekážalo, keby bol o niečo štedrejší. Avšak, i za tieto peniaze mu dokážete zabezpečiť napríklad aj kvalitné vzdelanie na tých najlepších školách. Stačí ich správne investovať.

Pri pohľade na naše deti sa často zamýšľame, čo len z nich vyrastie. Ich budúcnosť pritom do veľkej miery môžeme ovplyvniť my, rodičia. Asi budete súhlasiť, že najlepšou vstupenkou do života je dobré vzdelanie. S výberom školy z pestrej domácej a zahraničnej ponuky preto treba začať v dostatočnom predstihu a so šetrením na kvalitné štúdium ešte skôr. V ideálnom prípade hneď po narodení dieťaťa. Dobré školy totiž stoja desiatky tisíc eur ročne. 

Rodičia, starí rodičia a známi pri každej narodeninovej, meninovej či inej príležitosti zahŕňajú dieťa množstvom hračiek, ktoré už po pár dňoch končia v kúte a stávajú sa zbytočne vyhodenými peniazmi. Nebolo by rozumnejšie darovať mu namiesto nepotrebných harabúrd sporenie na vzdelanie, na ktoré by mohol prispievať ktokoľvek, kto chce dieťaťu darovať niečo skutočne hodnotné?

Za pár rokov mu z pár eurových darčekov k sviatku môžete zabezpečiť bezproblémový štart na prestížnej zahraničnej univerzite. 

Z čoho dieťaťu šetriť?

Hovoríte si, že rodinné prídavky vám na pokrytie nákladov na dieťa nestačia a vychovali by ste ho aj bez nich? Vychovávajte! A príspevok od štátu mu radšej odložte na vzdelanie. Ak by ste z neho mesačne odkrojili dve tretiny, našetríte mu na jednu z najkvalitnejších vysokých škôl u nás – Slovenskú technickú univerzitu v Bratislave. Ako jediná sa pravidelne umiestňuje v medzinárodných rebríčkoch uznávaných univerzít. 

Oxford už od 50 eur

Ak dokážete usporiť celú sumu a pridať ešte pár eur navyše, môžete mu dopriať aj štúdium na niektorej z nemeckých vysokých škôl. S programom podpory vzdelania Instudy od Poštovej banky totiž stačí odkladať dieťaťu len 35 eur za mesiac a bude mať dostatok financií napríklad na absolvovanie najlepšie hodnotenej nemeckej vysokej školy podľa Šanghajského rebríčka – na Technickej univerzite v Berlíne! Na Oxford môžete pomýšľať už pri úsporách od 50 eur mesačne. 

Sporenie na vzdelanie od Poštovej banky umožňuje rozhodnúť sa pre pravidelný mesačný vklad od 10 do 500 eur a obdobie viazanosti 5 až 17 rokov. Pri pravidelnom sporení sa vaše úspory môžu zhodnocovať až do výšky 3,5 % p.a.. Aj keď ide o účelové šetrenie, s cieľom financovať z neho štúdium, nasporenú sumu môžete nakoniec použiť na čokoľvek. 

Nestíhate si našetriť? Požičajte si

Tí, ktorí sa chystajú študovať už v dohľadnej dobe a na kvalitné vzdelanie si nestíhajú našetriť, môžu si naň požičať. Pôžičku na vzdelanie od Poštovej banky získajú za výhodný úrok a so 100-percentnou zľavou z poplatku za jej poskytnutie. Viac informácii o programe Instudy, sporení na vzdelanie a o pôžičke na vzdelanie nájdete na www.instudy.sk. 

Fotogaléria