Žlté zuby: môžu za to antibiotiká?

Redakcia | 20. Nov 2017
Žlté zuby: môžu za to antibiotiká?

Môže sa užívanie antibiotík podpísať na sfarbení zubnej skloviny? Ako problém so žltými zubami riešiť?

Vaša otázka:

Moja dcéra (3,5 roka) prednedávnom užívala po prvýkrát v živote antibiotiká, lebo mala angínu. Od lekárky dostala antibiotický sirup, no ako ho užívala, zožltli jej zúbky, teraz ich má vpredu dosť žlté. Počula som, že antibiotiká tetracyklínového radu to môžu spôsobiť. Je možné, že to spôsobia aj penicilínové? Prečo vznikajú žlté zuby a ako sa „žltosť“ dá odstrániť?

Čo ovplyvňuje farbu zubov?

Na Vašu otázku odpovedá MUDr. Andrea Hervayová: Farba zubov je daná kombináciou farieb. Na povrchu zuba nachádzame priesvitnú sklovinu, pod ktorou leží dentín (zubovina).

Zubovina je vždy oveľa tmavšia ako sklovina
a vzhľadom na fakt, že presvitá cez sklovinu na povrch, zásadne určuje farbu nášho chrupu.

Sklovina však môže slúžiť ako úložisko pigmentov a farbív, ktoré každodenne prijímame stravou, pitím. Vplyv na farbu zubov má do určitej miery aj genetika.

Ovplyvňujú antibiotiká farbu zubov?

Veľkým problémom, obzvlášť doby minulej, bolo podávanie tetracyklínových antibiotík deťom, ktorým sa práve vyvíjali trvalé zuby.

Tetracyklínové antibiotiká boli podávané predovšetkým na liečbu respiračných chorôb. Našťastie, dnes sa také lieky už takmer nepoužívajú.

Antibiotiká dnešnej doby, medzi ktoré patrí aj spomínaný sirup, nemajú dokázané negatívne vedľajšie účinky v zmysle žltnutia zubov.

Vo vašom prípade môže ísť o zvýšenú tvorbu povlaku pri chorobe, ako i pri užívaní liekov. Podávanie sladených nápojov s vyšším obsahom medu môže taktiež ovplyvniť zvýšenú tvorbu zubného povlaku, ktorý sa môže javiť ako žlté sfarbenie.

Vždy treba dohliadnuť aj na to, ako si dieťa čistí zuby, možno len stačí riadne ich dočistiť a problém sa vyrieši. Na druhej strane je určite rozumné akékoľvek zožltnutie zubov konzultovať s vaším stomatológom, pretože okrem vonkajších vplyvov môže ísť aj o samotné ochorenie zubov.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: