Športovanie v zime pre zdravie

MAMA a ja | 8. Dec 2014
Športovanie v zime pre zdravie

5 tipov ako športovať, keď mrzne až praští

Viete, že športovať vonku môžete aj v zime, len musíte poznať 5 základných „grifov“, aby bolo športovanie vášmu zdraviu prospešné?

  1. 1.      Termo oblečenie si obliekajte na zahriate telo.

Telo chráňte správnym oblečením. Investujte do kvalitného termo oblečenia, ktoré dokáže udržať ideálnu telesnú teplotu bez ohľadu na vonkajšie prostredie. „Pri termo oblečení sa vyvarujte jednej častej chybe – obliekania na nezahriate telo. Hlavnou funkciou termo oblečenia je udržať teplotu tela. Keď si ho však oblečiete pred cvičením, keď nie je telo ešte dostatočne zahriate, oblečenie nemá aké teplo udržať. Laici potom často vinia oblečenie za to, že im je zima,“ vysvetľuje Tomáš Hantabál, osobný tréner. „Najprv sa rozhýbte krátkym behom, skákaním, potom sa oblečte do termo oblečenia a až tak si vybehnite von zašportovať,“ dodáva.

  1. 2.      Začnite tréningom s nádychom cez nos.

Druhou radou je, aby ste si pri cvičení vonku dávali väčší pozor na správne dýchanie

a predišli respiračným ochoreniam. Začnite tréningom, ktorý zvládnete s nádychom  cez nos. Ak vychádzate z prekúrenej miestnosti, chvíľu sa vonku aklimatizujte ľahšou chôdzou.

  1. 3.      Dôležité je rozcvičiť sa.

Ani v zime nikdy nezabúdajte na rozcvičku, ako aj na záverečný strečing, ktorý je najlepšie robiť už vo vnútorných priestoroch.

  1. 4.      Vplyvom výraznejších teplotných rozdielov sa organizmus dehydruje oveľa skôr.

Aby vaše telo nebolo dehydrované ani po športe v chladnejšom počasí, stačí sa držať postupu: Pred akýmkoľvek cvičením by mal byť organizmus dostatočne zavodnený (postupne, nie bezprostredne pred fyzickou aktivitou). Počas cvičenia by ste mali dopĺňať tekutiny priebežne (približne každých 15 – 20 minút 0,2 dcl vody). Po tréningu je nutné adekvátne doplniť vylúčené tekutiny, aby sme opäť vyrovnali možnú negatívnu bilanciu vody v organizme.

  1. 5.      Na záver doplňte vypotené minerály

Okrem vody stráca telo pri fyzickej aktivite aj množstvo minerálov. Ich nedostatok je pre organizmus nebezpečný v tom, že sa nedokáže po športe dostatočne rýchlo zregenerovať, je zraniteľnejší a môže skôr podľahnúť chorobám, s ktorými sa v zime stretávame častejšie.

Jedným z dôležitých minerálov, o ktorý telo počas športovania prichádza, je aj horčík. Keďže ovplyvňuje viac ako 300 enzymatických reakcií v našom tele, jeho nedostatok môže spôsobiť  ľudskému organizmu veľké problémy. Na Slovensku bola realizovaná odborná štúdia, ktorá potvrdila, že až každý tretí Slovák trpí nedostatkom horčíka.

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: